Maqabil (Oman) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: Al DhahiraWspółrzędne: 23°15'44"N, 56°44'38"EWysokość: 487 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w grudniu i styczniu. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi około 27°C w dzień i 13°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 2.4 mm do 8.6 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 20%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w listopadzie, ale jest wtedy cieplej.

Przez większą część roku jest tu gorąco, dlatego najlepiej przyjechać wtedy, gdy upał jest mniej dokuczliwy niż w najgorętszych miesiącach.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: DobryGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: bardzo wysokie temperatury (w dzień od 41 do 43°C, w nocy od 25 do 29°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od grudnia do lutego

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr. Najkorzystniejsze warunki przypadają na styczeń, ze średnią temperaturą w dzień wynoszącą 26°C.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 43°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 26°C / 12°C
Bardzo małe 8.6 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Luty
Gorąco 28°C / 13°C
Bardzo małe 5.7 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Marzec
Bardzo gorąco 32°C / 16°C
Bardzo małe 8.6 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Kwiecień
Upał 37°C / 21°C
Bardzo małe 15 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Maj
Upał 41°C / 25°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Czerwiec
Upał 43°C / 28°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 59%
Lipiec
Upał 43°C / 29°C
Znikome 2.4 mm
Częściowo pogodnie 46%
Sierpień
Upał 43°C / 28°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 54%
Wrzesień
Upał 41°C / 26°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Październik
Upał 36°C / 23°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 85%
Listopad
Bardzo gorąco 31°C / 18°C
Bardzo małe 7.6 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Grudzień
Gorąco 27°C / 13°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 26°C do 43°C. Najcieplejszy okres przypada od czerwca do sierpnia, gdy średnio jest około 43°C w dzień i 28°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 26°C w dzień i 12°C w nocy.

Także chłodniejsza część roku pozostaje ciepła, a najgorętsze miesiące przynoszą bardzo silny upał. Od lutego do maja średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Od czerwca do sierpnia
  • Temperatura w nocy: 28 - 29°C
  • Temperatura w dzień: 43°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 12°C
  • Temperatura w dzień: 26°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 28°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 36°C oraz 21°C.

19°21°24°29°33°36°36°36°34°30°25°20°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń26°C12°C
Luty28°C13°C
Marzec32°C16°C
Kwiecień37°C21°C
Maj41°C25°C
Czerwiec43°C28°C
Lipiec43°C29°C
Sierpień43°C28°C
Wrzesień41°C26°C
Październik36°C23°C
Listopad31°C18°C
Grudzień27°C13°C
Sprawdź aktualną prognozę: Maqabil - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Maqabil należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

Roczne opady deszczu są bardzo małe, a ich suma wynosi około 60 mm. W kwietniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada we wrześniu, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada w czerwcu, a także we wrześniu i październiku i wynosi 0%, podczas gdy w kwietniu wzrasta do 5%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń8.6 mm3%
Luty5.7 mm2%
Marzec8.6 mm4%
Kwiecień15 mm5%
Maj1.6 mm1%
Czerwiec0.8 mm<1%
Lipiec2.4 mm2%
Sierpień5.5 mm2%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik1.6 mm<1%
Listopad7.6 mm2%
Grudzień2.4 mm1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 72% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w lipcu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 46%. Z kolei najmniej jest ich w październiku, a także w grudniu, gdy ten udział wynosi od 83% do 85%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebapaździernik i grudzieńod 83% do 85%
Najmniej bezchmurnego niebalipiec46%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność72%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Przez większą część roku dzień ma podobną długość. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 42 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 34 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 52 minuty.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:26 (7 czerwca), a najpóźniej o 06:57 (14 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:26 (28 listopada), a najpóźniej o 19:03 (3 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 42 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 34 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy7 czerwca05:26
Najpóźniejszy14 stycznia06:57
Zachód słońca
Najwcześniejszy28 listopada17:26
Najpóźniejszy3 lipca19:03

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 14 do 18 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do czerwca i sięga 18 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od sierpnia do stycznia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 14 km/h.

W cieplejszej części roku w zróżnicowanym terenie działa dobowy rytm lokalnych wiatrów.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do czerwcaokoło 18 km/h
Najmniej wietrznieod sierpnia do styczniaokoło 14 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr16 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest niska i wynosi średnio 32%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu i styczniu (do 46%), natomiast najniższe wartości występują w maju i czerwcu (do 22%).

Zakres rocznych zmian wynosi 25 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień i styczeńdo 46%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiecdo 22%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność32%
Oman

Maqabil - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Maqabil - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Maqabil pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.