Ibri - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: Al DhahiraWspółrzędne: 23°13'3"N, 56°30'22"EWysokość: 354 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie miasta najlepiej wybrać się w grudniu i styczniu. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 26°C do 28°C w dzień i od 12°C do 14°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 1.6 mm do 7.9 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 20%.

Inną możliwością jest wyjazd w listopadzie, ale jest wtedy cieplej.

Przez niemal cały rok jest tu gorąco, więc w polecanych miesiącach można liczyć raczej na łagodniejszy upał niż na chłód.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: DobryGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: upały (w dzień od 41 do 44°C, w nocy od 26 do 30°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej grudzień i styczeń

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od grudnia do lutego

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr. Najkorzystniejsze warunki przypadają na styczeń, ze średnią temperaturą w dzień wynoszącą 26°C.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 44°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 26°C / 12°C
Bardzo małe 7.9 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Luty
Gorąco 28°C / 13°C
Bardzo małe 5.7 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Marzec
Bardzo gorąco 32°C / 17°C
Bardzo małe 7.9 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Upał 37°C / 22°C
Bardzo małe 13 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Maj
Upał 41°C / 26°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Czerwiec
Upał 44°C / 28°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 59%
Lipiec
Upał 44°C / 30°C
Znikome 3.2 mm
Częściowo pogodnie 46%
Sierpień
Upał 43°C / 29°C
Znikome 4.7 mm
Przeważnie pogodnie 54%
Wrzesień
Upał 41°C / 27°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 69%
Październik
Upał 37°C / 23°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 85%
Listopad
Bardzo gorąco 31°C / 18°C
Bardzo małe 6.1 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Grudzień
Gorąco 28°C / 14°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 26°C do 44°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w czerwcu i lipcu, około 44°C w dzień i 28°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 26°C w dzień i 12°C w nocy.

To ciepły klimat przez cały rok, z krótkim okresem bardzo wysokich temperatur. Od lutego do maja średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Czerwiec i lipiec
  • Temperatura w nocy: 28 - 30°C
  • Temperatura w dzień: 44°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 12°C
  • Temperatura w dzień: 26°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 29°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 36°C oraz 22°C.

19°21°25°30°34°36°37°36°34°30°25°21°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń26°C12°C
Luty28°C13°C
Marzec32°C17°C
Kwiecień37°C22°C
Maj41°C26°C
Czerwiec44°C28°C
Lipiec44°C30°C
Sierpień43°C29°C
Wrzesień41°C27°C
Październik37°C23°C
Listopad31°C18°C
Grudzień28°C14°C
Sprawdź aktualną prognozę: Ibri - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Ibri należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

Roczna suma opadów deszczu jest bardzo mała i wynosi około 54 mm. Najwięcej pada w kwietniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast we wrześniu, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się w czerwcu, a także we wrześniu i październiku i wynosi 0%, a w kwietniu wartość ta rośnie do 5%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń7.9 mm3%
Luty5.7 mm2%
Marzec7.9 mm4%
Kwiecień13 mm5%
Maj1.6 mm1%
Czerwiec0.8 mm<1%
Lipiec3.2 mm2%
Sierpień4.7 mm2%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik1.6 mm<1%
Listopad6.1 mm2%
Grudzień1.6 mm1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 72%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w lipcu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 46%. Z kolei najmniej jest ich od października do grudnia, gdy ten udział wynosi od 83% do 85%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod października do grudniaod 83% do 85%
Najmniej bezchmurnego niebalipiec46%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność72%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są niewielkie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 43 minuty (22 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 34 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 51 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:27 (8 czerwca), a najpóźniejszy o 06:57 (14 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 17:27 (28 listopada), a najpóźniejszy o 19:04 (3 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień22 grudnia10 godzin i 43 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 34 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy8 czerwca05:27
Najpóźniejszy14 stycznia06:57
Zachód słońca
Najwcześniejszy28 listopada17:27
Najpóźniejszy3 lipca19:04

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 15 do 19 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do lipca i sięga 19 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od sierpnia do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 15 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do lipcaokoło 19 km/h
Najmniej wietrznieod sierpnia do listopadaokoło 15 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr17 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 31%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu i styczniu, gdy osiąga do 45%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i czerwcu i wynoszą do 21%.

Zakres rocznych zmian wynosi 25 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień i styczeńdo 45%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiecdo 21%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność31%
Oman

Ibri - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Ibri - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Ibri pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.