Barka - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: Al Batinah SouthWspółrzędne: 23°41'7"N, 58°1'13"EWysokość: 16 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się od listopada do lutego. W chłodniejszych miesiącach jest ciepło, natomiast w cieplejszych gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 24°C do 29°C w dzień i od 17°C do 22°C w nocy. Opady są bardzo małe, a ich miesięczna suma wynosi od 5.7 mm do 11 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 16% do 20%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w marcu, ale jest wtedy cieplej.

Przez niemal cały rok jest tu gorąco, więc w polecanych miesiącach można liczyć raczej na łagodniejszy upał niż na chłód.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • W czerwcu i lipcu: upały (w dzień około 38°C, w nocy do 31°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej od listopada do lutego

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej od grudnia do lutego

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze. Najkorzystniejsze warunki przypadają na styczeń, ze średnią temperaturą w dzień wynoszącą 24°C.

Jazda na rowerze
Najlepiej styczeń

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do sierpnia
  • Czerwiec i lipiec: bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 38°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 24°C / 17°C
Bardzo małe 11 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Luty
Gorąco 26°C / 18°C
Bardzo małe 5.7 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Marzec
Gorąco 29°C / 20°C
Bardzo małe 7.9 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Bardzo gorąco 33°C / 24°C
Bardzo małe 12 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Maj
Upał 37°C / 28°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Czerwiec
Upał 38°C / 30°C
Znikome 4.6 mm
Przeważnie pogodnie 59%
Lipiec
Upał 38°C / 31°C
Znikome 3.9 mm
Częściowo pogodnie 48%
Sierpień
Upał 37°C / 29°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Wrzesień
Upał 36°C / 28°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 70%
Październik
Bardzo gorąco 34°C / 26°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 88%
Listopad
Gorąco 29°C / 22°C
Bardzo małe 9.2 mm
Prawie bezchmurnie 84%
Grudzień
Gorąco 26°C / 19°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 24°C do 38°C. Najcieplejszy okres przypada w czerwcu i lipcu, gdy średnio jest około 38°C w dzień i 30°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 24°C w dzień i 17°C w nocy.

Także chłodniejsza część roku pozostaje ciepła, a najgorętsze miesiące przynoszą bardzo silny upał. W lutym i marcu, a także w maju średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Czerwiec i lipiec
  • Temperatura w nocy: 30 - 31°C
  • Temperatura w dzień: 38°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 17°C
  • Temperatura w dzień: 24°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 28°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 32°C oraz 24°C.

21°22°25°29°33°34°35°33°32°30°26°23°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń24°C17°C
Luty26°C18°C
Marzec29°C20°C
Kwiecień33°C24°C
Maj37°C28°C
Czerwiec38°C30°C
Lipiec38°C31°C
Sierpień37°C29°C
Wrzesień36°C28°C
Październik34°C26°C
Listopad29°C22°C
Grudzień26°C19°C
Sprawdź aktualną prognozę: Barka - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Barka charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

Roczna suma opadów deszczu jest bardzo mała i wynosi około 73 mm. Najwięcej pada w kwietniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast we wrześniu, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada we wrześniu i wynosi 0%, podczas gdy w kwietniu wzrasta do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń11 mm3%
Luty5.7 mm2%
Marzec7.9 mm3%
Kwiecień12 mm4%
Maj1.6 mm1%
Czerwiec4.6 mm1%
Lipiec3.9 mm2%
Sierpień5.5 mm1%
Wrzesień0.8 mm<1%
Październik3.9 mm1%
Listopad9.2 mm2%
Grudzień7.1 mm2%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 74% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w lipcu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 48%. Z kolei najmniej jest ich w październiku, gdy ten udział wynosi 88%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebapaździernik88%
Najmniej bezchmurnego niebalipiec48%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność74%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Przez większą część roku dzień ma podobną długość. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 41 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 36 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 55 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:20 (7 czerwca), a najpóźniejszy o 06:52 (14 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 17:20 (28 listopada), a najpóźniejszy o 18:59 (3 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 41 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 36 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy7 czerwca05:20
Najpóźniejszy14 stycznia06:52
Zachód słońca
Najwcześniejszy28 listopada17:20
Najpóźniejszy3 lipca18:59

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 13 do 16 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do lipca i sięga 16 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od sierpnia do stycznia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 13 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do lipcaokoło 16 km/h
Najmniej wietrznieod sierpnia do styczniaokoło 13 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr15 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest niska i wynosi średnio 46%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu i styczniu, gdy osiąga do 56%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i wynoszą 31%.

Zakres rocznych zmian wynosi 25 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień i styczeńdo 56%
Najniższa wilgotnośćmaj31%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność46%
Oman

Barka - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Barka - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Barka pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.