Nakhl (Oman) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: Al Batinah SouthWspółrzędne: 23°23'39"N, 57°49'11"EWysokość: 289 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej planować od listopada do lutego. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 26°C do 30°C w dzień i od 14°C do 19°C w nocy. Opady są bardzo małe, a ich miesięczna suma wynosi od 5.7 mm do 9.5 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 17% do 21%.

Inną możliwością jest wyjazd w marcu, ale jest wtedy cieplej.

Przez niemal cały rok jest tu gorąco, więc w polecanych miesiącach można liczyć raczej na łagodniejszy upał niż na chłód.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: DobryKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: upały (w dzień od 39 do 41°C, w nocy od 26 do 29°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od listopada do lutego

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 41°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 26°C / 14°C
Bardzo małe 9.5 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Luty
Gorąco 27°C / 14°C
Bardzo małe 5.7 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Marzec
Bardzo gorąco 31°C / 18°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Upał 36°C / 23°C
Bardzo małe 11 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Maj
Upał 39°C / 26°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Czerwiec
Upał 41°C / 28°C
Znikome 4.6 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Lipiec
Upał 41°C / 29°C
Znikome 3.2 mm
Częściowo pogodnie 46%
Sierpień
Upał 40°C / 28°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 55%
Wrzesień
Upał 39°C / 26°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 69%
Październik
Bardzo gorąco 35°C / 23°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 86%
Listopad
Gorąco 30°C / 19°C
Bardzo małe 8.4 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Grudzień
Gorąco 27°C / 16°C
Bardzo małe 6.3 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 26°C do 41°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w czerwcu i lipcu, około 41°C w dzień i 28°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 26°C w dzień i 14°C w nocy.

Także chłodniejsza część roku pozostaje ciepła, a najgorętsze miesiące przynoszą bardzo silny upał. Od lutego do maja średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Czerwiec i lipiec
  • Temperatura w nocy: 28 - 29°C
  • Temperatura w dzień: 41°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 14°C
  • Temperatura w dzień: 26°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 28°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 34°C, a minimalne 22°C.

20°21°25°30°33°35°35°34°33°29°25°22°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń26°C14°C
Luty27°C14°C
Marzec31°C18°C
Kwiecień36°C23°C
Maj39°C26°C
Czerwiec41°C28°C
Lipiec41°C29°C
Sierpień40°C28°C
Wrzesień39°C26°C
Październik35°C23°C
Listopad30°C19°C
Grudzień27°C16°C
Sprawdź aktualną prognozę: Nakhl - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Nakhl to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest bardzo mała i wynosi około 68 mm. W kwietniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada we wrześniu, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się we wrześniu i wynosi 0%, a w marcu i kwietniu wartość ta rośnie do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń9.5 mm3%
Luty5.7 mm2%
Marzec7.1 mm4%
Kwiecień11 mm4%
Maj3.2 mm1%
Czerwiec4.6 mm1%
Lipiec3.2 mm2%
Sierpień5.5 mm2%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik3.2 mm1%
Listopad8.4 mm2%
Grudzień6.3 mm1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 72% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w lipcu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 46%. Z kolei najmniej jest ich w październiku, gdy ten udział wynosi 86%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebapaździernik86%
Najmniej bezchmurnego niebalipiec46%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność72%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są niewielkie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 42 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 35 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 53 minuty.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:22 (7 czerwca), a najpóźniej o 06:52 (14 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:22 (28 listopada), a najpóźniej o 18:59 (3 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 42 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 35 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy7 czerwca05:22
Najpóźniejszy14 stycznia06:52
Zachód słońca
Najwcześniejszy28 listopada17:22
Najpóźniejszy3 lipca18:59

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 12 do 16 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w lutym oraz od kwietnia do czerwca i sięga 16 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od września do stycznia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 12 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieluty, od kwietnia do czerwcaokoło 16 km/h
Najmniej wietrznieod września do styczniaokoło 12 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr14 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 38%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu i styczniu, gdy osiąga 52%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i wynoszą 24%.

Zakres rocznych zmian wynosi 28 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień i styczeń52%
Najniższa wilgotnośćmaj24%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność38%
Oman

Nakhl - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Nakhl - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Nakhl pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.