Bīmā (Oman) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: Ad DakhliyahWspółrzędne: 23°12'29"N, 57°22'53"EWysokość: 871 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najlepsze warunki do zwiedzania panują w listopadzie i grudniu. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 27°C do 30°C w dzień i od 14°C do 18°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 3.9 mm do 7.6 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 18%.

Warto rozważyć także wyjazd w styczniu i lutym. Temperatura powietrza w dzień wynosi około 27°C, a miesięczna suma opadów od 6.4 mm do 7.9 mm.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w marcu, ale jest wtedy cieplej.

Przez większą część roku jest tu gorąco, dlatego najlepiej przyjechać wtedy, gdy upał jest mniej dokuczliwy niż w najgorętszych miesiącach.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: upały (w dzień od 39 do 42°C, w nocy od 25 do 29°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od listopada do lutego

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 42°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 26°C / 12°C
Bardzo małe 7.9 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Luty
Gorąco 27°C / 13°C
Bardzo małe 6.4 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Marzec
Bardzo gorąco 31°C / 17°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Upał 36°C / 22°C
Bardzo małe 12 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Maj
Upał 40°C / 25°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Czerwiec
Upał 42°C / 28°C
Znikome 2.3 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Lipiec
Upał 42°C / 29°C
Znikome 3.2 mm
Częściowo pogodnie 45%
Sierpień
Upał 41°C / 28°C
Bardzo małe 6.3 mm
Przeważnie pogodnie 54%
Wrzesień
Upał 39°C / 26°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Październik
Upał 36°C / 22°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 85%
Listopad
Gorąco 30°C / 18°C
Bardzo małe 7.6 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Grudzień
Gorąco 27°C / 14°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 26°C do 42°C. Najcieplejszy okres przypada w czerwcu i lipcu, gdy średnio jest około 42°C w dzień i 28°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 26°C w dzień i 12°C w nocy.

Także chłodniejsza część roku pozostaje ciepła, a najgorętsze miesiące przynoszą bardzo silny upał. Od lutego do maja średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Czerwiec i lipiec
  • Temperatura w nocy: 28 - 29°C
  • Temperatura w dzień: 42°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 12°C
  • Temperatura w dzień: 26°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 28°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 35°C oraz 21°C.

19°20°24°29°33°35°36°35°33°29°24°21°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń26°C12°C
Luty27°C13°C
Marzec31°C17°C
Kwiecień36°C22°C
Maj40°C25°C
Czerwiec42°C28°C
Lipiec42°C29°C
Sierpień41°C28°C
Wrzesień39°C26°C
Październik36°C22°C
Listopad30°C18°C
Grudzień27°C14°C
Sprawdź aktualną prognozę: Bīmā - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Bīmā należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

Roczne opady deszczu są bardzo małe, a ich suma wynosi około 62 mm. Najwięcej pada w kwietniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast we wrześniu, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się we wrześniu i wynosi 0%, a w marcu i kwietniu wartość ta rośnie do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń7.9 mm3%
Luty6.4 mm2%
Marzec7.1 mm4%
Kwiecień12 mm4%
Maj3.2 mm1%
Czerwiec2.3 mm1%
Lipiec3.2 mm2%
Sierpień6.3 mm2%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik2.4 mm1%
Listopad7.6 mm2%
Grudzień3.9 mm1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 72% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w lipcu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 45%. Z kolei najmniej jest ich w październiku, a także w grudniu, gdy ten udział wynosi od 83% do 85%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebapaździernik i grudzieńod 83% do 85%
Najmniej bezchmurnego niebalipiec45%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność72%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są niewielkie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 43 minuty (22 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 34 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 51 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:24 (7 czerwca), a najpóźniej o 06:54 (14 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 17:24 (28 listopada), natomiast najpóźniej o 19:01 (3 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień22 grudnia10 godzin i 43 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 34 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy7 czerwca05:24
Najpóźniejszy14 stycznia06:54
Zachód słońca
Najwcześniejszy28 listopada17:24
Najpóźniejszy3 lipca19:01

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 11 do 15 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do lipca i sięga 15 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od października do grudnia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 11 km/h.

W górach odczuwalność wiatru mocno zależy od ekspozycji miejsca.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do lipcaokoło 15 km/h
Najmniej wietrznieod października do grudniaokoło 11 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr14 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 34%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu i styczniu, gdy osiąga do 48%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i czerwcu i wynoszą do 23%.

Zakres rocznych zmian wynosi 26 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień i styczeńdo 48%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiecdo 23%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność34%
Oman

Bīmā - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Bīmā - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Bīmā pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.