Jabrīn (Oman) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: Ad DakhliyahWspółrzędne: 22°55'0"N, 57°15'0"EWysokość: 518 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się od grudnia do lutego. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 26°C do 28°C w dzień i 13°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 3.2 mm do 6.3 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 17% do 22%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w listopadzie, ale jest wtedy cieplej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: AkceptowalnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: DobryGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: bardzo wysokie temperatury (w dzień od 40 do 43°C, w nocy od 24 do 28°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od grudnia do lutego

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr. Najkorzystniejsze warunki przypadają na styczeń, ze średnią temperaturą w dzień wynoszącą 26°C.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 43°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 26°C / 12°C
Bardzo małe 6.3 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Luty
Gorąco 28°C / 13°C
Bardzo małe 5.7 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Marzec
Bardzo gorąco 32°C / 16°C
Bardzo małe 6.3 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Upał 37°C / 21°C
Bardzo małe 9.2 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Maj
Upał 40°C / 24°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Czerwiec
Upał 43°C / 27°C
Znikome 2.3 mm
Przeważnie pogodnie 55%
Lipiec
Upał 43°C / 28°C
Znikome 3.2 mm
Częściowo pogodnie 44%
Sierpień
Upał 42°C / 27°C
Bardzo małe 6.3 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Wrzesień
Upał 40°C / 25°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Październik
Upał 36°C / 22°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 84%
Listopad
Bardzo gorąco 31°C / 17°C
Bardzo małe 6.9 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Grudzień
Gorąco 27°C / 13°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 26°C do 43°C. Najcieplejszy okres przypada w czerwcu i lipcu, gdy średnio jest około 43°C w dzień i 27°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 26°C w dzień i 12°C w nocy.

To ciepły klimat przez cały rok, z krótkim okresem bardzo wysokich temperatur. Od lutego do maja średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Czerwiec i lipiec
  • Temperatura w nocy: 27 - 28°C
  • Temperatura w dzień: 43°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 12°C
  • Temperatura w dzień: 26°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 28°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 35°C oraz 20°C.

19°21°24°29°32°35°36°35°33°29°24°20°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń26°C12°C
Luty28°C13°C
Marzec32°C16°C
Kwiecień37°C21°C
Maj40°C24°C
Czerwiec43°C27°C
Lipiec43°C28°C
Sierpień42°C27°C
Wrzesień40°C25°C
Październik36°C22°C
Listopad31°C17°C
Grudzień27°C13°C
Sprawdź aktualną prognozę: Jabrīn - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Jabrīn należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

Roczna suma opadów deszczu jest bardzo mała i wynosi około 54 mm. W kwietniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada we wrześniu, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się we wrześniu i październiku i wynosi 0%, a w marcu i kwietniu wartość ta rośnie do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń6.3 mm2%
Luty5.7 mm2%
Marzec6.3 mm4%
Kwiecień9.2 mm4%
Maj3.2 mm1%
Czerwiec2.3 mm1%
Lipiec3.2 mm2%
Sierpień6.3 mm2%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik1.6 mm<1%
Listopad6.9 mm2%
Grudzień3.2 mm1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 71% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w lipcu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 44%. Z kolei najmniej jest ich od października do grudnia, gdy ten udział wynosi od 82% do 84%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod października do grudniaod 82% do 84%
Najmniej bezchmurnego niebalipiec44%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność71%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Przez większą część roku dzień ma podobną długość. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 44 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 33 minuty (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 49 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:25 (7 czerwca), a najpóźniejszy o 06:54 (15 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 17:25 (28 listopada), a najpóźniejszy o 19:01 (3 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 44 minuty
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 33 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy7 czerwca05:25
Najpóźniejszy15 stycznia06:54
Zachód słońca
Najwcześniejszy28 listopada17:25
Najpóźniejszy3 lipca19:01

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 12 do 17 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do czerwca i sięga 17 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od września do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 12 km/h.

W górach pora dnia ma większe znaczenie dla odczuwalności wiatru niż na otwartym terenie.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do czerwcaokoło 17 km/h
Najmniej wietrznieod września do listopadaokoło 12 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr15 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 32%.

Najbardziej wilgotno jest od listopada do stycznia (do 44%), natomiast najniższe wartości występują w maju i czerwcu (do 23%).

Zakres rocznych zmian wynosi 22 punkty procentowe, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćod listopada do styczniado 44%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiecdo 23%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność32%
Oman

Jabrīn - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Jabrīn - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Jabrīn pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.