Bilad Manah (Oman) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: Ad DakhliyahWspółrzędne: 22°47'37"N, 57°36'30"EWysokość: 422 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najlepsze warunki do zwiedzania panują od grudnia do lutego. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi około 28°C w dzień i 13°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 3.9 mm do 5.7 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 17% do 22%.

Inną możliwością jest wyjazd w listopadzie, ale jest wtedy cieplej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: AkceptowalnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: DobryGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: bardzo wysokie temperatury (w dzień od 41 do 44°C, w nocy od 24 do 28°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Jazda na rowerze
Najlepiej od grudnia do lutego

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 44°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 27°C / 12°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Luty
Gorąco 28°C / 13°C
Bardzo małe 5.7 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Marzec
Bardzo gorąco 32°C / 16°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Upał 37°C / 21°C
Bardzo małe 6.9 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Maj
Upał 41°C / 25°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Czerwiec
Upał 44°C / 27°C
Bardzo małe 6.9 mm
Przeważnie pogodnie 53%
Lipiec
Upał 43°C / 28°C
Znikome 4.7 mm
Częściowo pogodnie 44%
Sierpień
Upał 42°C / 27°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Wrzesień
Upał 41°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Październik
Upał 37°C / 22°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Listopad
Bardzo gorąco 31°C / 17°C
Bardzo małe 6.1 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Grudzień
Gorąco 28°C / 13°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 27°C do 44°C. Najcieplejszy okres przypada w czerwcu, gdy średnio jest około 44°C w dzień i 27°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 27°C w dzień i 12°C w nocy.

Także chłodniejsza część roku pozostaje ciepła, a najgorętsze miesiące przynoszą bardzo silny upał. Od sierpnia do listopada średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo spadają.

Czerwiec
  • Temperatura w nocy: 27°C
  • Temperatura w dzień: 44°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 12°C
  • Temperatura w dzień: 27°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 28°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 36°C oraz 20°C.

20°21°24°29°33°36°36°35°33°30°24°21°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń27°C12°C
Luty28°C13°C
Marzec32°C16°C
Kwiecień37°C21°C
Maj41°C25°C
Czerwiec44°C27°C
Lipiec43°C28°C
Sierpień42°C27°C
Wrzesień41°C24°C
Październik37°C22°C
Listopad31°C17°C
Grudzień28°C13°C
Sprawdź aktualną prognozę: Bilad Manah - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Bilad Manah to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest bardzo mała i wynosi około 56 mm. Najwięcej pada w kwietniu, a także w czerwcu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast we wrześniu, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się we wrześniu i październiku i wynosi 0%, a w marcu i kwietniu wartość ta rośnie do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń5.5 mm2%
Luty5.7 mm1%
Marzec5.5 mm3%
Kwiecień6.9 mm3%
Maj3.9 mm1%
Czerwiec6.9 mm1%
Lipiec4.7 mm2%
Sierpień5.5 mm2%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik1.6 mm<1%
Listopad6.1 mm2%
Grudzień3.9 mm1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 71%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w lipcu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 44%. Z kolei najmniej jest ich od października do stycznia, gdy ten udział wynosi od 81% do 83%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod października do styczniaod 81% do 83%
Najmniej bezchmurnego niebalipiec44%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność71%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są niewielkie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 44 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 32 minuty (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 48 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:24 (7 czerwca), a najpóźniej o 06:52 (14 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 17:24 (28 listopada), natomiast najpóźniej o 18:59 (4 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 44 minuty
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 32 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy7 czerwca05:24
Najpóźniejszy14 stycznia06:52
Zachód słońca
Najwcześniejszy28 listopada17:24
Najpóźniejszy4 lipca18:59

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 12 do 17 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do lipca i sięga 17 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od października do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 12 km/h.

Lokalna cyrkulacja między doliną a zboczem może zmieniać siłę wiatru w ciągu dnia.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do lipcaokoło 17 km/h
Najmniej wietrzniepaździernik i listopadokoło 12 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr15 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 33%.

Najbardziej wilgotno jest w styczniu, a także w listopadzie (do 45%), natomiast najniższe wartości występują w maju i czerwcu (do 24%).

Zakres rocznych zmian wynosi 22 punkty procentowe, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćstyczeń, listopaddo 45%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiecdo 24%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność33%
Oman

Bilad Manah - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Bilad Manah - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Bilad Manah pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.