Murzuq (Libia) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Dystrykt: MurzuqWspółrzędne: 25°54'54"N, 13°55'23"EWysokość: 451 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej planować w lutym i marcu. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 21°C do 27°C w dzień i od 6°C do 10°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 2.1 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 21%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w styczniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: NajlepszyMarzec: NajlepszyKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do sierpnia: upały (w dzień około 39°C, w nocy do 24°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej luty i marzec

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej luty

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej luty

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do sierpnia
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 39°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 18°C / 3°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Luty
Ciepło 21°C / 6°C
Znikome 2.1 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Marzec
Gorąco 27°C / 10°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Kwiecień
Bardzo gorąco 33°C / 16°C
Bardzo małe 5.3 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Maj
Upał 37°C / 21°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Czerwiec
Upał 39°C / 23°C
Bardzo małe 9.9 mm
Prawie bezchmurnie 90%
Lipiec
Upał 39°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 95%
Sierpień
Upał 39°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 95%
Wrzesień
Upał 37°C / 22°C
Znikome 2.3 mm
Prawie bezchmurnie 92%
Październik
Bardzo gorąco 32°C / 17°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Listopad
Gorąco 26°C / 11°C
Znikome 2.3 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Grudzień
Umiark. ciepło 19°C / 6°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 18°C do 39°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest od czerwca do sierpnia, około 39°C w dzień i 23°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 18°C w dzień i 3°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od stycznia do maja średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Od czerwca do sierpnia
  • Temperatura w nocy: 23 - 24°C
  • Temperatura w dzień: 39°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 3°C
  • Temperatura w dzień: 18°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 23°C. Średnia wartość maksymalna to 31°C, a minimalna 15°C.

11°14°19°25°29°31°31°32°30°25°19°13°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń18°C3°C
Luty21°C6°C
Marzec27°C10°C
Kwiecień33°C16°C
Maj37°C21°C
Czerwiec39°C23°C
Lipiec39°C23°C
Sierpień39°C24°C
Wrzesień37°C22°C
Październik32°C17°C
Listopad26°C11°C
Grudzień19°C6°C
Sprawdź aktualną prognozę: Murzuq - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Murzuq należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 34 mm. Najwięcej pada w czerwcu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w lipcu i sierpniu, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada w lipcu i sierpniu i wynosi 0%, podczas gdy w kwietniu wzrasta do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń2.4 mm1%
Luty2.1 mm2%
Marzec1.6 mm1%
Kwiecień5.3 mm4%
Maj1.6 mm3%
Czerwiec9.9 mm2%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień2.3 mm2%
Październik2.4 mm2%
Listopad2.3 mm1%
Grudzień3.9 mm1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 82% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w kwietniu i maju, a także w listopadzie, udział nieba bez chmur wynosi od 71% do 73%. Z kolei najmniej chmur jest w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi 95%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpień95%
Najmniej bezchmurnego niebakwiecień i maj, listopadod 71% do 73%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność82%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 31 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 46 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 15 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 06:12 (8 czerwca), a najpóźniej o 07:53 (12 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 18:13 (29 listopada), a najpóźniej o 20:00 (2 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 31 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 46 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy8 czerwca06:12
Najpóźniejszy12 stycznia07:53
Zachód słońca
Najwcześniejszy29 listopada18:13
Najpóźniejszy2 lipca20:00

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 19 do 23 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od marca do lipca i sięga 23 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od września do lutego, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

W cieplejszej części roku w zróżnicowanym terenie działa dobowy rytm lokalnych wiatrów.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod marca do lipcaokoło 23 km/h
Najmniej wietrznieod września do lutegookoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr21 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest bardzo niska i wynosi średnio 27%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu, gdy osiąga 45%. Najniższe wartości przypadają natomiast od maja do lipca i wynoszą do 19%.

Zakres rocznych zmian wynosi 27 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień45%
Najniższa wilgotnośćod maja do lipcado 19%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność27%
Libia

Murzuq - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Murzuq - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Murzuq pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.