Ghadamis (Libia) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: GhadāmisDystrykt: NalutWspółrzędne: 30°12'1"N, 9°31'37"EWysokość: 308 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w listopadzie. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 23°C w dzień i 11°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 4.6 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 31%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w październiku albo w grudniu.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: AkceptowalnyLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: DobryListopad: NajlepszyGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do sierpnia: bardzo wysokie temperatury (w dzień od 39 do 41°C, w nocy od 23 do 25°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej luty, a także listopad i grudzień

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej listopad

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do sierpnia
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 41°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 17°C / 3°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Luty
Umiark. ciepło 19°C / 5°C
Bardzo małe 5.7 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Marzec
Ciepło 24°C / 9°C
Bardzo małe 9.5 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Kwiecień
Bardzo gorąco 31°C / 14°C
Znikome 3.8 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Maj
Bardzo gorąco 35°C / 19°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 65%
Czerwiec
Upał 39°C / 23°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 85%
Lipiec
Upał 41°C / 25°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 98%
Sierpień
Upał 40°C / 24°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 95%
Wrzesień
Upał 37°C / 23°C
Znikome 3.8 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Październik
Bardzo gorąco 31°C / 17°C
Bardzo małe 6.3 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Listopad
Ciepło 23°C / 11°C
Znikome 4.6 mm
Przeważnie pogodnie 69%
Grudzień
Umiark. ciepło 18°C / 6°C
Znikome 4.7 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 17°C do 41°C. Najwyższe temperatury przypadają w lipcu, kiedy jest około 41°C w dzień i 25°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 17°C w dzień i 3°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od lutego do maja średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 25°C
  • Temperatura w dzień: 41°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 3°C
  • Temperatura w dzień: 17°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 22°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 30°C, a minimalne 15°C.

10°12°17°23°27°31°33°32°30°24°17°12°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń17°C3°C
Luty19°C5°C
Marzec24°C9°C
Kwiecień31°C14°C
Maj35°C19°C
Czerwiec39°C23°C
Lipiec41°C25°C
Sierpień40°C24°C
Wrzesień37°C23°C
Październik31°C17°C
Listopad23°C11°C
Grudzień18°C6°C
Sprawdź aktualną prognozę: Ghadamis - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Ghadamis charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 49 mm. Najwięcej pada w marcu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w lipcu, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada w lipcu i sierpniu i wynosi 0%, podczas gdy w marcu wzrasta do 5%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń3.2 mm3%
Luty5.7 mm3%
Marzec9.5 mm5%
Kwiecień3.8 mm4%
Maj5.5 mm4%
Czerwiec0.8 mm1%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.8 mm<1%
Wrzesień3.8 mm2%
Październik6.3 mm3%
Listopad4.6 mm3%
Grudzień4.7 mm3%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 78% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w maju, udział nieba bez chmur wynosi 65%. Z kolei najmniej chmur jest w lipcu, gdy ten udział wynosi 98%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec98%
Najmniej bezchmurnego niebamaj65%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność78%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 12 minut (21 grudnia), a najdłuższy 14 godzin i 6 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 54 minuty.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 06:20 (10 czerwca), a najpóźniej o 08:19 (9 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 18:21 (3 grudnia), natomiast najpóźniej o 20:28 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 12 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca14 godzin i 6 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy10 czerwca06:20
Najpóźniejszy9 stycznia08:19
Zachód słońca
Najwcześniejszy3 grudnia18:21
Najpóźniejszy1 lipca20:28

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 20 do 24 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od marca do sierpnia i sięga 24 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od września do stycznia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 20 km/h.

Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej wiatr może nasilać się w czasie przechodzenia frontów.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod marca do sierpniaokoło 24 km/h
Najmniej wietrznieod września do styczniaokoło 20 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr22 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest niska i wynosi średnio 32%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu (50%), natomiast najniższe wartości występują w czerwcu i lipcu (do 20%).

Zakres rocznych zmian wynosi 31 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień50%
Najniższa wilgotnośćczerwiec i lipiecdo 20%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność32%
Libia

Ghadamis - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Ghadamis - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Ghadamis pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.