Ghaty (Libia) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: GhatDystrykt: GhatWspółrzędne: 24°58'0"N, 10°10'58"EWysokość: 666 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w listopadzie i grudniu. Zależnie od miesiąca jest umiarkowanie ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 20°C do 27°C w dzień i od 6°C do 11°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 2.4 mm, natomiast zachmurzenie sięga 30%.

Warto rozważyć także wyjazd w lutym i marcu. Temperatura powietrza w dzień wynosi od 23°C do 28°C, a miesięczna suma opadów od 2.9 mm do 5.5 mm.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w styczniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do sierpnia: upały (w dzień do 39°C, w nocy do 23°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej listopad i grudzień

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej grudzień

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej grudzień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do sierpnia
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 39°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 19°C / 3°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Luty
Ciepło 23°C / 6°C
Znikome 2.9 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Marzec
Gorąco 28°C / 10°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Kwiecień
Bardzo gorąco 33°C / 16°C
Znikome 2.3 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Maj
Upał 37°C / 20°C
Bardzo małe 10 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Czerwiec
Upał 39°C / 23°C
Bardzo małe 6.1 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Lipiec
Upał 39°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 91%
Sierpień
Upał 38°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 89%
Wrzesień
Upał 37°C / 21°C
Bardzo małe 6.9 mm
Prawie bezchmurnie 86%
Październik
Bardzo gorąco 32°C / 17°C
Bardzo małe 8.6 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Listopad
Gorąco 27°C / 11°C
Znikome 1.5 mm
Przeważnie pogodnie 70%
Grudzień
Umiark. ciepło 20°C / 6°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 19°C do 39°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w czerwcu i lipcu, około 39°C w dzień i 22°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 19°C w dzień i 3°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od stycznia do kwietnia średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Czerwiec i lipiec
  • Temperatura w nocy: 22 - 23°C
  • Temperatura w dzień: 39°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 3°C
  • Temperatura w dzień: 19°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 23°C. Średnia wartość maksymalna to 31°C, a minimalna 15°C.

11°15°19°25°29°31°31°31°29°25°19°13°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń19°C3°C
Luty23°C6°C
Marzec28°C10°C
Kwiecień33°C16°C
Maj37°C20°C
Czerwiec39°C23°C
Lipiec39°C22°C
Sierpień38°C23°C
Wrzesień37°C21°C
Październik32°C17°C
Listopad27°C11°C
Grudzień20°C6°C
Sprawdź aktualną prognozę: Ghaty - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Ghaty należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 47 mm. Najwięcej pada w maju, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w lipcu i sierpniu, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada w lipcu i sierpniu i wynosi 0%, podczas gdy w maju wzrasta do 6%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.8 mm1%
Luty2.9 mm2%
Marzec5.5 mm3%
Kwiecień2.3 mm2%
Maj10 mm6%
Czerwiec6.1 mm3%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień6.9 mm2%
Październik8.6 mm5%
Listopad1.5 mm1%
Grudzień2.4 mm1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 79%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w maju, a także w listopadzie, udział nieba bez chmur wynosi od 70% do 71%. Z kolei najmniej chmur jest w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 89% do 91%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 89% do 91%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i listopadod 70% do 71%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność79%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 35 minut (22 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 41 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 6 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 06:29 (8 czerwca), a najpóźniej o 08:06 (13 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 18:29 (29 listopada), natomiast najpóźniej o 20:13 (2 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień22 grudnia10 godzin i 35 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 41 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy8 czerwca06:29
Najpóźniejszy13 stycznia08:06
Zachód słońca
Najwcześniejszy29 listopada18:29
Najpóźniejszy2 lipca20:13

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 20 do 24 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do maja i w lipcu i sięga 24 km/h. Najspokojniejszy okres przypada w czerwcu oraz od sierpnia do stycznia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 20 km/h.

Lokalna cyrkulacja między doliną a zboczem może zmieniać siłę wiatru w ciągu dnia.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do maja, lipiecokoło 24 km/h
Najmniej wietrznieczerwiec, od sierpnia do styczniaokoło 20 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr22 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest bardzo niska i wynosi średnio 25%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu, gdy osiąga 40%. Najniższe wartości przypadają natomiast w czerwcu i lipcu i wynoszą do 18%.

Zakres rocznych zmian wynosi 23 punkty procentowe, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień40%
Najniższa wilgotnośćczerwiec i lipiecdo 18%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność25%
Libia

Ghaty - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Ghaty - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Ghaty pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.