Awjilah (Libia) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Dystrykt: Al WahatWspółrzędne: 29°7'7"N, 21°20'53"EWysokość: 61 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najlepsze warunki do zwiedzania panują w listopadzie i grudniu. Zależnie od miesiąca jest umiarkowanie ciepło lub ciepło, a temperatura powietrza wynosi od 20°C do 25°C w dzień i od 8°C do 13°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 3.2 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 29%.

Można rozważyć także wyjazd w marcu, ale przy temperaturze powietrza około 25°C dłuższe zwiedzanie jest bardziej męczące.

Poza wymienionymi miesiącami można rozważyć wyjazd w styczniu albo w październiku.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: AkceptowalnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: DobryListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej grudzień

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej grudzień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
lipiec
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 38°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 18°C / 6°C
Znikome 4.7 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Luty
Ciepło 21°C / 7°C
Bardzo małe 6.4 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Marzec
Ciepło 25°C / 10°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Gorąco 30°C / 14°C
Bardzo małe 6.9 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Maj
Bardzo gorąco 34°C / 18°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Czerwiec
Upał 37°C / 21°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 92%
Lipiec
Upał 38°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 99%
Sierpień
Upał 37°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 99%
Wrzesień
Upał 36°C / 22°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 94%
Październik
Bardzo gorąco 31°C / 18°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Listopad
Ciepło 25°C / 13°C
Znikome 1.5 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Grudzień
Umiark. ciepło 20°C / 8°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 18°C do 38°C. Najwyższe temperatury przypadają w lipcu, kiedy jest około 38°C w dzień i 23°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 18°C w dzień i 6°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo spadają.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 23°C
  • Temperatura w dzień: 38°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 18°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 22°C. Średnia wartość maksymalna to 29°C, a minimalna 15°C.

12°14°18°22°26°29°31°30°29°25°19°14°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń18°C6°C
Luty21°C7°C
Marzec25°C10°C
Kwiecień30°C14°C
Maj34°C18°C
Czerwiec37°C21°C
Lipiec38°C23°C
Sierpień37°C23°C
Wrzesień36°C22°C
Październik31°C18°C
Listopad25°C13°C
Grudzień20°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Awjilah - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Awjilah należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 32 mm. Najwięcej pada w kwietniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w lipcu i sierpniu, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się w lipcu i sierpniu i wynosi 0%, a w kwietniu wartość ta rośnie do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń4.7 mm2%
Luty6.4 mm3%
Marzec2.4 mm2%
Kwiecień6.9 mm4%
Maj1.6 mm2%
Czerwiec0.8 mm1%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.8 mm1%
Październik3.9 mm1%
Listopad1.5 mm1%
Grudzień3.2 mm1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 82% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w maju, a także w listopadzie i grudniu, udział nieba bez chmur wynosi od 71% do 73%. Z kolei najmniej chmur jest w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi 99%.

Przy dużym udziale bezchmurnego nieba ekspozycja na słońce jest większa.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpień99%
Najmniej bezchmurnego niebamaj, listopad i grudzieńod 71% do 73%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność82%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 17 minut (21 grudnia), a najdłuższy 14 godzin i 1 minuta (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 44 minuty.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:35 (10 czerwca), a najpóźniej o 07:30 (10 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 17:36 (2 grudnia), natomiast najpóźniej o 19:38 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 17 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca14 godzin i 1 minuta
Wschód słońca
Najwcześniejszy10 czerwca05:35
Najpóźniejszy10 stycznia07:30
Zachód słońca
Najwcześniejszy2 grudnia17:36
Najpóźniejszy1 lipca19:38

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 19 do 24 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od stycznia do sierpnia i sięga 24 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od września do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod stycznia do sierpniaokoło 24 km/h
Najmniej wietrznieod września do listopadaokoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr22 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 40%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu (55%), natomiast najniższe wartości występują w maju i czerwcu (29%).

Zakres rocznych zmian wynosi 26 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień55%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiec29%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność40%
Libia

Awjilah - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Awjilah - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Awjilah pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.