Sauhadż - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: SohagGubernatorstwo: SauhadżWspółrzędne: 26°33'19"N, 31°41'44"EWysokość: 72 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie miasta najlepiej zaplanować od stycznia do marca. W chłodniejszych miesiącach jest ciepło, natomiast w cieplejszych gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 21°C do 28°C w dzień i od 6°C do 11°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 0.8 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 22%.

Można rozważyć także wyjazd w listopadzie, ale przy temperaturze powietrza około 28°C dłuższe zwiedzanie jest bardziej męczące.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w grudniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: NajlepszyKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do września: upały (w dzień od 38 do 40°C, w nocy od 22 do 24°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej od stycznia do marca

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej styczeń i luty

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do sierpnia
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 40°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 21°C / 6°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Luty
Ciepło 24°C / 8°C
Znikome 0.7 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Marzec
Gorąco 28°C / 11°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Kwiecień
Bardzo gorąco 33°C / 15°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Maj
Upał 37°C / 20°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Czerwiec
Upał 39°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 97%
Lipiec
Upał 39°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 90%
Sierpień
Upał 40°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 92%
Wrzesień
Upał 38°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 95%
Październik
Bardzo gorąco 34°C / 18°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 91%
Listopad
Gorąco 28°C / 13°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Grudzień
Ciepło 22°C / 8°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 21°C do 40°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w sierpniu, około 40°C w dzień i 24°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 21°C w dzień i 6°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury pod koniec miesiąca są niższe niż na początku.

Sierpień
  • Temperatura w nocy: 24°C
  • Temperatura w dzień: 40°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 21°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 24°C. Średnia wartość maksymalna to 32°C, a minimalna 16°C.

14°16°20°24°29°31°32°32°30°26°21°15°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń21°C6°C
Luty24°C8°C
Marzec28°C11°C
Kwiecień33°C15°C
Maj37°C20°C
Czerwiec39°C23°C
Lipiec39°C24°C
Sierpień40°C24°C
Wrzesień38°C22°C
Październik34°C18°C
Listopad28°C13°C
Grudzień22°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Sauhadż - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Sauhadż to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 6 mm. Najwięcej pada w grudniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w styczniu oraz od maja do listopada, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.0 mm0%
Luty0.7 mm1%
Marzec0.8 mm<1%
Kwiecień0.8 mm<1%
Maj0.0 mm0%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.0 mm0%
Listopad0.0 mm0%
Grudzień3.9 mm1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 85%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w grudniu, udział nieba bez chmur wynosi 75%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, a także we wrześniu, gdy ten udział wynosi od 95% do 97%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec i wrzesieńod 95% do 97%
Najmniej bezchmurnego niebagrudzień75%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność85%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 28 minut (22 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 49 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 21 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:22 (23 kwietnia), a najpóźniejszy o 07:01 (29 października). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 17:00 (30 listopada), a najpóźniejszy o 19:51 (2 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień22 grudnia10 godzin i 28 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 49 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:22
Najpóźniejszy29 października07:01
Zachód słońca
Najwcześniejszy30 listopada17:00
Najpóźniejszy2 lipca19:51

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 21 do 27 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od czerwca do września i sięga 27 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od listopada do lutego, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 21 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod czerwca do wrześniaokoło 27 km/h
Najmniej wietrznieod listopada do lutegookoło 21 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr24 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest bardzo niska, a jej średnia wartość wynosi 30%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu, gdy osiąga 46%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i czerwcu i wynoszą do 20%.

Zakres rocznych zmian wynosi 27 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień46%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiecdo 20%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność30%
Egipt

Sauhadż - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Sauhadż - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Sauhadż pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.