Asjut - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: AsyūţGubernatorstwo: AsjutWspółrzędne: 27°11'11"N, 31°11'13"EWysokość: 65 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie miasta najlepiej wybrać się od stycznia do marca. W chłodniejszych miesiącach jest umiarkowanie ciepło, natomiast w cieplejszych gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 20°C do 28°C w dzień i od 6°C do 11°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 1.6 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 22%.

Można rozważyć także wyjazd w listopadzie, ale przy temperaturze powietrza około 27°C dłuższe zwiedzanie jest bardziej męczące.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w grudniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: NajlepszyKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do sierpnia: upały (w dzień około 39°C, w nocy od 22 do 24°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej od stycznia do marca

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz. Najkorzystniejsze warunki przypadają na luty, ze średnią temperaturą w dzień wynoszącą 23°C.

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej styczeń i luty

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do sierpnia
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 39°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 20°C / 6°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Luty
Ciepło 23°C / 8°C
Znikome 0.7 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Marzec
Gorąco 28°C / 11°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Kwiecień
Bardzo gorąco 32°C / 14°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Maj
Upał 37°C / 19°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Czerwiec
Upał 39°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 98%
Lipiec
Upał 39°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 93%
Sierpień
Upał 39°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 95%
Wrzesień
Upał 37°C / 21°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Październik
Bardzo gorąco 33°C / 18°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 90%
Listopad
Gorąco 27°C / 13°C
Znikome 1.5 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Grudzień
Ciepło 22°C / 8°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 20°C do 39°C. Najwyższe temperatury przypadają od czerwca do sierpnia, kiedy jest około 39°C w dzień i 23°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 20°C w dzień i 6°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie niższe niż na początku.

Od czerwca do sierpnia
  • Temperatura w nocy: 22 - 24°C
  • Temperatura w dzień: 39°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 20°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 23°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 31°C, a minimalne 16°C.

13°16°20°23°28°31°31°32°29°26°20°15°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń20°C6°C
Luty23°C8°C
Marzec28°C11°C
Kwiecień32°C14°C
Maj37°C19°C
Czerwiec39°C22°C
Lipiec39°C23°C
Sierpień39°C24°C
Wrzesień37°C21°C
Październik33°C18°C
Listopad27°C13°C
Grudzień22°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Asjut - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Asjut to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 9 mm. Najwięcej pada w grudniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w kwietniu oraz od czerwca do października, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.8 mm<1%
Luty0.7 mm<1%
Marzec1.6 mm1%
Kwiecień0.0 mm0%
Maj0.8 mm1%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.0 mm0%
Listopad1.5 mm<1%
Grudzień3.9 mm1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 85%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w grudniu, udział nieba bez chmur wynosi 74%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, a także we wrześniu, gdy ten udział wynosi od 96% do 98%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec i wrzesieńod 96% do 98%
Najmniej bezchmurnego niebagrudzień74%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność85%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 26 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 51 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 25 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:23 (23 kwietnia), a najpóźniej o 07:03 (29 października). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:01 (1 grudnia), a najpóźniej o 19:54 (2 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 26 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 51 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:23
Najpóźniejszy29 października07:03
Zachód słońca
Najwcześniejszy1 grudnia17:01
Najpóźniejszy2 lipca19:54

Prędkość wiatru

W skali roku średnia miesięczna prędkość wiatru wynosi od 19 do 26 km/h, a zakres zmian jest umiarkowany.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od czerwca do września i sięga 26 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od listopada do lutego, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod czerwca do wrześniaokoło 26 km/h
Najmniej wietrznieod listopada do lutegookoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr23 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest niska i wynosi średnio 32%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu, gdy osiąga 49%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i wynoszą 21%.

Zakres rocznych zmian wynosi 28 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień49%
Najniższa wilgotnośćmaj21%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność32%
Egipt

Asjut - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Asjut - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Asjut pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.