Fajum - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: Al FayyūmGubernatorstwo: FajumWspółrzędne: 29°18'31"N, 30°50'32"EWysokość: 30 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie miasta najlepiej zaplanować od lutego do kwietnia. W chłodniejszych miesiącach jest ciepło, natomiast w cieplejszych gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 22°C do 30°C w dzień i od 8°C do 13°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 0.8 mm do 7.1 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 19% do 25%.

Można rozważyć także wyjazd w listopadzie i grudniu, ale przy temperaturze powietrza od 21°C do 26°C dłuższe spacery wymagają cieplejszej odzieży.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w styczniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: NajlepszyMarzec: NajlepszyKwiecień: NajlepszyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • W lipcu i sierpniu: upały (w dzień około 38°C, w nocy do 23°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej od lutego do kwietnia

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej luty

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej luty

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
sierpień
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 38°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 19°C / 6°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Luty
Ciepło 22°C / 8°C
Znikome 2.9 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Marzec
Gorąco 26°C / 10°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Kwiecień
Gorąco 30°C / 13°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Maj
Bardzo gorąco 35°C / 18°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Czerwiec
Upał 37°C / 21°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Lipiec
Upał 38°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 98%
Sierpień
Upał 38°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 98%
Wrzesień
Upał 36°C / 21°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 97%
Październik
Bardzo gorąco 32°C / 18°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 87%
Listopad
Gorąco 26°C / 13°C
Znikome 2.3 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Grudzień
Ciepło 21°C / 8°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 19°C do 38°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, około 38°C w dzień i 22°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 19°C w dzień i 6°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie niższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 22 - 23°C
  • Temperatura w dzień: 38°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 19°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 23°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 30°C oraz 15°C.

13°15°18°22°27°29°30°31°29°25°20°15°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń19°C6°C
Luty22°C8°C
Marzec26°C10°C
Kwiecień30°C13°C
Maj35°C18°C
Czerwiec37°C21°C
Lipiec38°C22°C
Sierpień38°C23°C
Wrzesień36°C21°C
Październik32°C18°C
Listopad26°C13°C
Grudzień21°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Fajum - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Fajum charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 25 mm. W marcu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada od czerwca do sierpnia, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się w kwietniu oraz od czerwca do września i wynosi 0%, a w styczniu wartość ta rośnie do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń5.5 mm3%
Luty2.9 mm2%
Marzec7.1 mm2%
Kwiecień0.8 mm<1%
Maj0.8 mm1%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.8 mm<1%
Październik1.6 mm1%
Listopad2.3 mm1%
Grudzień3.2 mm2%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 84% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli od listopada do lutego, udział nieba bez chmur wynosi od 74% do 76%. Z kolei najmniej chmur jest od czerwca do września, gdy ten udział wynosi od 96% do 98%.

Przy dużym udziale bezchmurnego nieba ekspozycja na słońce jest większa.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod czerwca do wrześniaod 96% do 98%
Najmniej bezchmurnego niebaod listopada do lutegood 74% do 76%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność84%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 16 minut (21 grudnia), a najdłuższy 14 godzin i 1 minuta (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 45 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:22 (23 kwietnia), a najpóźniejszy o 07:07 (29 października). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:58 (2 grudnia), a najpóźniejszy o 20:00 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 16 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca14 godzin i 1 minuta
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:22
Najpóźniejszy29 października07:07
Zachód słońca
Najwcześniejszy2 grudnia16:58
Najpóźniejszy1 lipca20:00

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 20 do 24 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od marca do października i sięga 24 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od listopada do lutego, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 20 km/h.

Między marcem a majem w Egipcie zdarzają się okresy chamsinu - zjawiska niosącego upał i drobny pył pustynny.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod marca do październikaokoło 24 km/h
Najmniej wietrznieod listopada do lutegookoło 20 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr23 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 43%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu, gdy osiąga 56%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i wynoszą 31%.

Zakres rocznych zmian wynosi 25 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień56%
Najniższa wilgotnośćmaj31%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność43%
Egipt

Fajum - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Fajum - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Fajum pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.