Abū Tīj - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Gubernatorstwo: AsjutWspółrzędne: 27°2'39"N, 31°19'8"EWysokość: 66 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie miasta najlepiej zaplanować od stycznia do marca. W chłodniejszych miesiącach jest umiarkowanie ciepło, natomiast w cieplejszych gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 20°C do 28°C w dzień i od 6°C do 11°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 0.8 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 22%.

Można rozważyć także wyjazd w listopadzie, ale przy temperaturze powietrza około 27°C dłuższe zwiedzanie jest bardziej męczące.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w grudniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: NajlepszyKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do sierpnia: bardzo wysokie temperatury (w dzień około 39°C, w nocy do 24°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej od stycznia do marca

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej styczeń i luty

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do sierpnia
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 39°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 20°C / 6°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Luty
Ciepło 24°C / 8°C
Znikome 0.7 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Marzec
Gorąco 28°C / 11°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Kwiecień
Bardzo gorąco 32°C / 15°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Maj
Upał 37°C / 19°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Czerwiec
Upał 39°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 98%
Lipiec
Upał 39°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 92%
Sierpień
Upał 39°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 94%
Wrzesień
Upał 37°C / 21°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Październik
Bardzo gorąco 33°C / 18°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 90%
Listopad
Gorąco 27°C / 13°C
Znikome 1.5 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Grudzień
Ciepło 22°C / 8°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 20°C do 39°C. Najwyższe temperatury przypadają od czerwca do sierpnia, kiedy jest około 39°C w dzień i 23°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 20°C w dzień i 6°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo spadają.

Od czerwca do sierpnia
  • Temperatura w nocy: 23 - 24°C
  • Temperatura w dzień: 39°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 20°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 24°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 31°C, a minimalne 16°C.

13°16°20°24°28°31°31°32°29°26°20°15°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń20°C6°C
Luty24°C8°C
Marzec28°C11°C
Kwiecień32°C15°C
Maj37°C19°C
Czerwiec39°C23°C
Lipiec39°C23°C
Sierpień39°C24°C
Wrzesień37°C21°C
Październik33°C18°C
Listopad27°C13°C
Grudzień22°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Abū Tīj - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Abū Tīj należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 8 mm. W grudniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada w styczniu, w kwietniu, a także od czerwca do października, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.0 mm0%
Luty0.7 mm<1%
Marzec0.8 mm1%
Kwiecień0.0 mm0%
Maj0.8 mm1%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.0 mm0%
Listopad1.5 mm<1%
Grudzień3.9 mm1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 85% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w listopadzie i grudniu, udział nieba bez chmur wynosi od 75% do 77%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, a także we wrześniu, gdy ten udział wynosi od 96% do 98%.

Przy dużym udziale bezchmurnego nieba ekspozycja na słońce jest większa.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec i wrzesieńod 96% do 98%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad i grudzieńod 75% do 77%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność85%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 26 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 51 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 25 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:23 (23 kwietnia), a najpóźniej o 07:03 (29 października). Zachodzi najwcześniej o 17:01 (30 listopada), natomiast najpóźniej o 19:53 (2 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 26 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 51 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:23
Najpóźniejszy29 października07:03
Zachód słońca
Najwcześniejszy30 listopada17:01
Najpóźniejszy2 lipca19:53

Prędkość wiatru

Roczny zakres prędkości wiatru jest umiarkowany i mieści się między 19 a 26 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od czerwca do września i sięga 26 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od listopada do stycznia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod czerwca do wrześniaokoło 26 km/h
Najmniej wietrznieod listopada do styczniaokoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr23 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 32%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu (48%), natomiast najniższe wartości występują od kwietnia do czerwca (do 22%).

Zakres rocznych zmian wynosi 27 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień48%
Najniższa wilgotnośćod kwietnia do czerwcado 22%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność32%
Egipt

Abū Tīj - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Abū Tīj - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Abū Tīj pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.