Chañaral (Chile) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: AtakamaWspółrzędne: 26°20'16"S, 70°36'41"WWysokość: 24 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Przez cały rok warunki do zwiedzania są na ogół dobre. Najkorzystniejszy okres przypada od listopada do lutego. W chłodniejszych miesiącach jest umiarkowanie ciepło, natomiast w cieplejszych ciepło, a temperatura powietrza wynosi od 18°C do 25°C w dzień i od 9°C do 17°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 3.6 mm do 6.3 mm, natomiast zależnie od miesiąca zachmurzenie wynosi od 21% do 36%.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: DobryCzerwiec: DobryLipiec: DobrySierpień: DobryWrzesień: DobryPaździernik: DobryListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej listopad

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od listopada do lutego

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 24°C / 16°C
Znikome 4.7 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Luty
Ciepło 25°C / 17°C
Znikome 3.6 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Marzec
Ciepło 23°C / 15°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Ciepło 22°C / 13°C
Znikome 4.6 mm
Przeważnie pogodnie 69%
Maj
Umiark. ciepło 20°C / 12°C
Bardzo małe 6.3 mm
Przeważnie pogodnie 64%
Czerwiec
Umiark. ciepło 18°C / 11°C
Znikome 4.6 mm
Przeważnie pogodnie 64%
Lipiec
Umiark. ciepło 18°C / 9°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 65%
Sierpień
Umiark. ciepło 18°C / 10°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Wrzesień
Umiark. ciepło 19°C / 10°C
Znikome 3.8 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Październik
Umiark. ciepło 20°C / 11°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Listopad
Ciepło 21°C / 12°C
Bardzo małe 5.3 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Grudzień
Ciepło 23°C / 14°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 18°C do 25°C. Najwyższe temperatury przypadają w lutym, kiedy jest około 25°C w dzień i 17°C w nocy. Najchłodniej jest od czerwca do sierpnia, około 18°C w dzień i 10°C w nocy.

Luty
  • Temperatura w nocy: 17°C
  • Temperatura w dzień: 25°C
Od czerwca do sierpnia
  • Temperatura w nocy: 9 - 11°C
  • Temperatura w dzień: 18°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 17°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 21°C, a minimalne 13°C.

20°21°19°18°16°15°14°14°15°16°17°19°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń24°C16°C
Luty25°C17°C
Marzec23°C15°C
Kwiecień22°C13°C
Maj20°C12°C
Czerwiec18°C11°C
Lipiec18°C9°C
Sierpień18°C10°C
Wrzesień19°C10°C
Październik20°C11°C
Listopad21°C12°C
Grudzień23°C14°C
Sprawdź aktualną prognozę: Chañaral - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Chañaral charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

Roczne opady deszczu są bardzo małe, a ich suma wynosi około 59 mm. Najwięcej pada w maju, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w lutym, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń4.7 mm<1%
Luty3.6 mm<1%
Marzec5.5 mm1%
Kwiecień4.6 mm<1%
Maj6.3 mm1%
Czerwiec4.6 mm1%
Lipiec5.5 mm1%
Sierpień5.5 mm1%
Wrzesień3.8 mm<1%
Październik3.9 mm<1%
Listopad5.3 mm<1%
Grudzień5.5 mm<1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 71%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli od maja do lipca, udział nieba bez chmur wynosi od 64% do 65%. Z kolei najmniej chmur jest w marcu, gdy ten udział wynosi 79%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebamarzec79%
Najmniej bezchmurnego niebaod maja do lipcaod 64% do 65%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność71%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 29 minut (20 czerwca), a najdłuższy 13 godzin i 48 minut (21 grudnia). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 19 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 06:41 (30 listopada), a najpóźniej o 07:53 (4 kwietnia). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:58 (8 czerwca), a najpóźniej o 20:40 (11 stycznia).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień20 czerwca10 godzin i 29 minut
Najdłuższy dzień21 grudnia13 godzin i 48 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy30 listopada06:41
Najpóźniejszy4 kwietnia07:53
Zachód słońca
Najwcześniejszy8 czerwca17:58
Najpóźniejszy11 stycznia20:40

Prędkość wiatru

Prędkość wiatru jest stabilna przez cały rok i wynosi od 12 do 15 km/h.

Najspokojniejszy okres przypada od maja do czerwca, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 12 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lipca do kwietniaokoło 15 km/h
Najmniej wietrzniemaj i czerwiecokoło 12 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr14 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest wysoka i wynosi średnio 77%.

Najbardziej wilgotno jest w kwietniu (82%), natomiast najniższe wartości występują od czerwca do sierpnia (73%).

Różnice między miesiącami są niewielkie, a roczne wahania wynoszą tylko 9 punktów procentowych.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćkwiecień82%
Najniższa wilgotnośćod czerwca do sierpnia73%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność77%
Chile

Chañaral - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Chañaral - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Chañaral pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.