Copiapó - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: AtakamaWspółrzędne: 27°21'58"S, 70°19'55"WWysokość: 393 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Przez cały rok warunki do zwiedzania są na ogół dobre. Najkorzystniejszy okres przypada od listopada do lutego. W chłodniejszych miesiącach jest umiarkowanie ciepło, natomiast w cieplejszych gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 19°C do 27°C w dzień i od 8°C do 14°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 2.3 mm do 13 mm, natomiast zależnie od miesiąca zachmurzenie wynosi od 17% do 38%.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: DobryCzerwiec: DobryLipiec: DobrySierpień: DobryWrzesień: DobryPaździernik: DobryListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej od listopada do lutego

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Dobre warunki przez większość roku

Poza: styczeń i luty

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Dobre warunki przez cały rok

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 27°C / 14°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Luty
Gorąco 27°C / 14°C
Znikome 2.9 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Marzec
Gorąco 26°C / 14°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Kwiecień
Ciepło 24°C / 12°C
Znikome 4.6 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Maj
Ciepło 22°C / 11°C
Bardzo małe 13 mm
Przeważnie pogodnie 62%
Czerwiec
Umiark. ciepło 20°C / 9°C
Bardzo małe 6.1 mm
Przeważnie pogodnie 65%
Lipiec
Umiark. ciepło 19°C / 8°C
Bardzo małe 8.6 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Sierpień
Ciepło 21°C / 8°C
Bardzo małe 6.3 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Wrzesień
Ciepło 22°C / 9°C
Znikome 3.8 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Październik
Ciepło 23°C / 10°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Listopad
Ciepło 25°C / 12°C
Znikome 2.3 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Grudzień
Gorąco 26°C / 13°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 19°C do 27°C. Najwyższe temperatury przypadają w styczniu i lutym, kiedy jest około 27°C w dzień i 14°C w nocy. Najchłodniej jest w lipcu, około 19°C w dzień i 8°C w nocy.

Styczeń i luty
  • Temperatura w nocy: 14°C
  • Temperatura w dzień: 27°C
Lipiec
  • Temperatura w nocy: 8°C
  • Temperatura w dzień: 19°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 17°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 24°C, a minimalne 11°C.

21°21°20°18°17°15°14°15°16°17°19°20°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń27°C14°C
Luty27°C14°C
Marzec26°C14°C
Kwiecień24°C12°C
Maj22°C11°C
Czerwiec20°C9°C
Lipiec19°C8°C
Sierpień21°C8°C
Wrzesień22°C9°C
Październik23°C10°C
Listopad25°C12°C
Grudzień26°C13°C
Sprawdź aktualną prognozę: Copiapó - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Copiapó to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczne opady są bardzo małe, a ich suma wynosi 64 mm. W maju pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada w listopadzie, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada w kwietniu oraz od października do lutego i wynosi 0%, podczas gdy w maju wzrasta do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń3.2 mm<1%
Luty2.9 mm<1%
Marzec7.1 mm1%
Kwiecień4.6 mm<1%
Maj13 mm4%
Czerwiec6.1 mm2%
Lipiec8.6 mm2%
Sierpień6.3 mm2%
Wrzesień3.8 mm1%
Październik2.4 mm<1%
Listopad2.3 mm<1%
Grudzień3.2 mm<1%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg ma niewielkie znaczenie w rocznej sumie opadów, a jego udział wynosi tylko 9%. Zdecydowana większość przypada na deszcz, który odpowiada za 91%.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 9%Deszcz: 91%
Sty0%
Lut0%
Mar0%
Kwi2%
Maj10%
Cze17%
Lip20%
Sie11%
Wrz11%
Paź3%
Lis0%
Gru0%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 75% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w maju, udział nieba bez chmur wynosi 62%. Z kolei najmniej chmur jest w lutym i marcu, a także w listopadzie, gdy ten udział wynosi od 82% do 83%.

Przy dużym udziale bezchmurnego nieba ekspozycja na słońce jest większa.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaluty i marzec, listopadod 82% do 83%
Najmniej bezchmurnego niebamaj62%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność75%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 25 minut (20 czerwca), a najdłuższy 13 godzin i 52 minuty (21 grudnia). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 27 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 06:38 (1 grudnia), a najpóźniej o 07:53 (4 kwietnia). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:54 (9 czerwca), a najpóźniej o 20:41 (11 stycznia).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień20 czerwca10 godzin i 25 minut
Najdłuższy dzień21 grudnia13 godzin i 52 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy1 grudnia06:38
Najpóźniejszy4 kwietnia07:53
Zachód słońca
Najwcześniejszy9 czerwca17:54
Najpóźniejszy11 stycznia20:41

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 13 do 16 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od września do lutego i sięga 16 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od marca do sierpnia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 13 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod września do lutegookoło 16 km/h
Najmniej wietrznieod marca do sierpniaokoło 13 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr15 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest umiarkowana i wynosi średnio 53%.

Najbardziej wilgotno jest w styczniu i lutym (do 63%), natomiast najniższe wartości występują w lipcu i sierpniu (do 45%).

Zakres rocznych zmian wynosi 19 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćstyczeń i lutydo 63%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpieńdo 45%
Średnia roczna wilgotnośćumiarkowana wilgotność53%
Chile

Copiapó - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Copiapó - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Copiapó pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.