Bahía Inglesa (Chile) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: AtakamaWspółrzędne: 27°8'35"S, 70°53'2"WWysokość: 9 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Przez cały rok warunki do zwiedzania są na ogół dobre. Najkorzystniejszy okres przypada od listopada do lutego. W chłodniejszych miesiącach jest umiarkowanie ciepło, natomiast w cieplejszych ciepło, a temperatura powietrza wynosi od 17°C do 24°C w dzień i od 11°C do 17°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 3.2 mm do 7.1 mm, natomiast zależnie od miesiąca zachmurzenie wynosi od 22% do 38%.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: DobryCzerwiec: DobryLipiec: DobrySierpień: DobryWrzesień: DobryPaździernik: DobryListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej listopad i grudzień

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od listopada do lutego

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 23°C / 16°C
Znikome 4.7 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Luty
Ciepło 24°C / 17°C
Znikome 4.3 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Marzec
Ciepło 23°C / 16°C
Bardzo małe 6.3 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Kwiecień
Ciepło 21°C / 14°C
Znikome 4.6 mm
Przeważnie pogodnie 70%
Maj
Umiark. ciepło 19°C / 13°C
Bardzo małe 7.1 mm
Przeważnie pogodnie 62%
Czerwiec
Umiark. ciepło 18°C / 12°C
Znikome 4.6 mm
Przeważnie pogodnie 64%
Lipiec
Umiark. ciepło 17°C / 11°C
Bardzo małe 6.3 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Sierpień
Umiark. ciepło 18°C / 11°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Wrzesień
Umiark. ciepło 18°C / 11°C
Znikome 3.8 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Październik
Umiark. ciepło 19°C / 12°C
Znikome 3.2 mm
Przeważnie pogodnie 70%
Listopad
Ciepło 21°C / 13°C
Znikome 4.6 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Grudzień
Ciepło 22°C / 14°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 17°C do 24°C. Najcieplejszy okres przypada w lutym, gdy średnio jest około 24°C w dzień i 17°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w lipcu, gdy średnio jest około 17°C w dzień i 11°C w nocy.

Luty
  • Temperatura w nocy: 17°C
  • Temperatura w dzień: 24°C
Lipiec
  • Temperatura w nocy: 11°C
  • Temperatura w dzień: 17°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 17°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 20°C oraz 13°C.

20°21°20°18°16°15°14°15°15°16°17°18°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń23°C16°C
Luty24°C17°C
Marzec23°C16°C
Kwiecień21°C14°C
Maj19°C13°C
Czerwiec18°C12°C
Lipiec17°C11°C
Sierpień18°C11°C
Wrzesień18°C11°C
Październik19°C12°C
Listopad21°C13°C
Grudzień22°C14°C
Sprawdź aktualną prognozę: Bahía Inglesa - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Bahía Inglesa należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

Roczne opady deszczu są bardzo małe, a ich suma wynosi około 61 mm. Najwięcej pada w maju, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w październiku, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się od września do kwietnia i wynosi 0%, a w maju wartość ta rośnie do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń4.7 mm<1%
Luty4.3 mm<1%
Marzec6.3 mm<1%
Kwiecień4.6 mm<1%
Maj7.1 mm3%
Czerwiec4.6 mm1%
Lipiec6.3 mm2%
Sierpień5.5 mm1%
Wrzesień3.8 mm<1%
Październik3.2 mm<1%
Listopad4.6 mm<1%
Grudzień5.5 mm<1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 71% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w maju i czerwcu, udział nieba bez chmur wynosi od 62% do 64%. Z kolei najmniej chmur jest w lutym i marcu, a także w listopadzie, gdy ten udział wynosi od 76% do 78%.

Przy dużym udziale bezchmurnego nieba ekspozycja na słońce jest większa.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaluty i marzec, listopadod 76% do 78%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i czerwiecod 62% do 64%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność71%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 26 minut (20 czerwca), a najdłuższy 13 godzin i 51 minut (21 grudnia). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 25 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 06:41 (1 grudnia), a najpóźniej o 07:55 (4 kwietnia). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:57 (9 czerwca), a najpóźniej o 20:43 (11 stycznia).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień20 czerwca10 godzin i 26 minut
Najdłuższy dzień21 grudnia13 godzin i 51 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy1 grudnia06:41
Najpóźniejszy4 kwietnia07:55
Zachód słońca
Najwcześniejszy9 czerwca17:57
Najpóźniejszy11 stycznia20:43

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 14 do 19 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od września do października i sięga 19 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od maja do czerwca, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 14 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniewrzesień i październikokoło 19 km/h
Najmniej wietrzniemaj i czerwiecokoło 14 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr16 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 76%.

Najbardziej wilgotno jest od grudnia do kwietnia (do 80%), natomiast najniższe wartości występują od czerwca do sierpnia (72%).

Różnice między miesiącami są niewielkie, a roczne wahania wynoszą tylko 8 punktów procentowych.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćod grudnia do kwietniado 80%
Najniższa wilgotnośćod czerwca do sierpnia72%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność76%
Chile

Bahía Inglesa - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Bahía Inglesa - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Bahía Inglesa pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.