Caldera (Chile) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: AtakamaWspółrzędne: 27°4'3"S, 70°49'19"WWysokość: 25 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Przez cały rok warunki do zwiedzania są na ogół dobre. Najkorzystniejszy okres przypada od listopada do lutego. W chłodniejszych miesiącach jest umiarkowanie ciepło, natomiast w cieplejszych ciepło, a temperatura powietrza wynosi od 18°C do 24°C w dzień i od 10°C do 16°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 3.1 mm do 6.3 mm, natomiast zależnie od miesiąca zachmurzenie wynosi od 22% do 37%.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: DobryCzerwiec: DobryLipiec: DobrySierpień: DobryWrzesień: DobryPaździernik: DobryListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej listopad

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od listopada do lutego

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 24°C / 16°C
Znikome 4.7 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Luty
Ciepło 24°C / 16°C
Znikome 3.6 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Marzec
Ciepło 23°C / 15°C
Bardzo małe 6.3 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Kwiecień
Ciepło 21°C / 14°C
Znikome 3.8 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Maj
Umiark. ciepło 20°C / 13°C
Bardzo małe 6.3 mm
Przeważnie pogodnie 63%
Czerwiec
Umiark. ciepło 18°C / 11°C
Znikome 3.8 mm
Przeważnie pogodnie 64%
Lipiec
Umiark. ciepło 18°C / 10°C
Bardzo małe 6.3 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Sierpień
Umiark. ciepło 18°C / 10°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Wrzesień
Umiark. ciepło 19°C / 11°C
Znikome 3.1 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Październik
Umiark. ciepło 20°C / 11°C
Znikome 3.2 mm
Przeważnie pogodnie 70%
Listopad
Ciepło 21°C / 12°C
Znikome 4.6 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Grudzień
Ciepło 23°C / 14°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 18°C do 24°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w styczniu i lutym, około 24°C w dzień i 16°C w nocy. Najchłodniej jest od czerwca do sierpnia, około 18°C w dzień i 10°C w nocy.

Styczeń i luty
  • Temperatura w nocy: 16°C
  • Temperatura w dzień: 24°C
Od czerwca do sierpnia
  • Temperatura w nocy: 10 - 11°C
  • Temperatura w dzień: 18°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 17°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 21°C, a minimalne 13°C.

20°20°19°18°17°15°14°14°15°16°17°19°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń24°C16°C
Luty24°C16°C
Marzec23°C15°C
Kwiecień21°C14°C
Maj20°C13°C
Czerwiec18°C11°C
Lipiec18°C10°C
Sierpień18°C10°C
Wrzesień19°C11°C
Październik20°C11°C
Listopad21°C12°C
Grudzień23°C14°C
Sprawdź aktualną prognozę: Caldera - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Caldera charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

Roczne opady deszczu są bardzo małe, a ich suma wynosi około 57 mm. W marcu, maju, a także w lipcu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada we wrześniu, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się w kwietniu oraz od września do lutego i wynosi 0%, a w maju wartość ta rośnie do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń4.7 mm<1%
Luty3.6 mm<1%
Marzec6.3 mm1%
Kwiecień3.8 mm<1%
Maj6.3 mm3%
Czerwiec3.8 mm1%
Lipiec6.3 mm2%
Sierpień5.5 mm1%
Wrzesień3.1 mm<1%
Październik3.2 mm<1%
Listopad4.6 mm<1%
Grudzień5.5 mm<1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 72%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w maju i czerwcu, udział nieba bez chmur wynosi od 63% do 64%. Z kolei najmniej chmur jest w lutym i marcu, a także w listopadzie, gdy ten udział wynosi od 76% do 78%.

Przy dużym udziale bezchmurnego nieba ekspozycja na słońce jest większa.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaluty i marzec, listopadod 76% do 78%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i czerwiecod 63% do 64%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność72%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 26 minut (20 czerwca), a najdłuższy 13 godzin i 51 minut (21 grudnia). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 25 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 06:41 (1 grudnia), a najpóźniej o 07:54 (4 kwietnia). Zachodzi najwcześniej o 17:57 (9 czerwca), natomiast najpóźniej o 20:43 (11 stycznia).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień20 czerwca10 godzin i 26 minut
Najdłuższy dzień21 grudnia13 godzin i 51 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy1 grudnia06:41
Najpóźniejszy4 kwietnia07:54
Zachód słońca
Najwcześniejszy9 czerwca17:57
Najpóźniejszy11 stycznia20:43

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 14 do 18 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od września do listopada i sięga 18 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od marca do lipca, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 14 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod września do listopadaokoło 18 km/h
Najmniej wietrznieod marca do lipcaokoło 14 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr16 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 75%.

Najwyższą wilgotność notuje się od grudnia do kwietnia, gdy osiąga do 79%. Najniższe wartości przypadają natomiast od czerwca do sierpnia i wynoszą do 69%.

Zakres rocznych zmian wynosi 11 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćod grudnia do kwietniado 79%
Najniższa wilgotnośćod czerwca do sierpniado 69%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność75%
Chile

Caldera - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Caldera - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Caldera pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.