Wadan (Mauretania) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: OuadâneRegion: AdrarWspółrzędne: 20°55'49"N, 11°37'16"WWysokość: 429 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej planować w styczniu i lutym. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 24°C do 27°C w dzień i od 9°C do 11°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 1.4 mm, natomiast zależnie od miesiąca zachmurzenie wynosi od 28% do 39%.

Można rozważyć także wyjazd w listopadzie i grudniu, ale zachmurzenie wynosi od 41% do 48%, co oznacza mniej pogodnego nieba podczas zwiedzania.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w marcu, ale jest wtedy cieplej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: DobryKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: upały (w dzień od 38 do 42°C, w nocy od 22 do 27°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Jazda na rowerze
Najlepiej styczeń

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 42°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 24°C / 9°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 61%
Luty
Gorąco 27°C / 11°C
Znikome 1.4 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Marzec
Bardzo gorąco 31°C / 14°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Kwiecień
Bardzo gorąco 35°C / 18°C
Znikome 1.5 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Maj
Upał 38°C / 22°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Czerwiec
Upał 41°C / 24°C
Znikome 3.8 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Lipiec
Upał 42°C / 27°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Sierpień
Upał 41°C / 27°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 64%
Wrzesień
Upał 39°C / 26°C
Bardzo małe 11 mm
Przeważnie pogodnie 59%
Październik
Upał 36°C / 22°C
Znikome 4.7 mm
Przeważnie pogodnie 62%
Listopad
Gorąco 29°C / 16°C
Znikome 2.3 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Grudzień
Ciepło 25°C / 11°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 59%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 24°C do 42°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu, gdy średnio jest około 42°C w dzień i 27°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 24°C w dzień i 9°C w nocy.

Także chłodniejsza część roku pozostaje ciepła, a najgorętsze miesiące przynoszą bardzo silny upał. Od października do grudnia średnie temperatury pod koniec miesiąca są niższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 27°C
  • Temperatura w dzień: 42°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 9°C
  • Temperatura w dzień: 24°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 26°C. Średnia wartość maksymalna to 34°C, a minimalna 19°C.

17°19°23°27°30°33°35°34°33°29°23°18°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń24°C9°C
Luty27°C11°C
Marzec31°C14°C
Kwiecień35°C18°C
Maj38°C22°C
Czerwiec41°C24°C
Lipiec42°C27°C
Sierpień41°C27°C
Wrzesień39°C26°C
Październik36°C22°C
Listopad29°C16°C
Grudzień25°C11°C
Sprawdź aktualną prognozę: Wadan - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Wadan należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 35 mm. Najwięcej pada we wrześniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w lipcu, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się w lipcu, a także w grudniu i styczniu i wynosi 0%, a we wrześniu wartość ta rośnie do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.8 mm<1%
Luty1.4 mm1%
Marzec2.4 mm1%
Kwiecień1.5 mm1%
Maj0.8 mm1%
Czerwiec3.8 mm1%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień5.5 mm2%
Wrzesień11 mm4%
Październik4.7 mm2%
Listopad2.3 mm1%
Grudzień0.8 mm<1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 67%, co przekłada się na raczej małe zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 52%. Z kolei najmniej jest ich w czerwcu, gdy ten udział wynosi 83%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec83%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad52%
Średnio w rokuwysoka bezchmurność67%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są niewielkie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 52 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 24 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 32 minuty.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 06:04 (6 czerwca), a najpóźniej o 07:26 (15 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 18:04 (26 listopada), a najpóźniej o 19:32 (4 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 52 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 24 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy6 czerwca06:04
Najpóźniejszy15 stycznia07:26
Zachód słońca
Najwcześniejszy26 listopada18:04
Najpóźniejszy4 lipca19:32

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 22 do 28 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w czerwcu oraz od grudnia do lutego i sięga 28 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od kwietnia do maja, a także od sierpnia do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 22 km/h.

W Afryce Zachodniej od końca listopada do połowy marca wieje harmattan - suchy i pylasty wiatr znad Sahary. W górach pora dnia ma większe znaczenie dla odczuwalności wiatru niż na otwartym terenie.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieczerwiec, od grudnia do lutegookoło 28 km/h
Najmniej wietrzniekwiecień i maj, od sierpnia do listopadaokoło 22 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr25 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest bardzo niska, a jej średnia wartość wynosi 24%.

Najwyższą wilgotność notuje się w sierpniu i wrześniu, a także w listopadzie i grudniu, gdy osiąga do 30%. Najniższe wartości przypadają natomiast od kwietnia do czerwca i wynoszą do 19%.

Zakres rocznych zmian wynosi 12 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćsierpień i wrzesień, listopad i grudzieńdo 30%
Najniższa wilgotnośćod kwietnia do czerwcado 19%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność24%
Mauretania

Wadan - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Wadan - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Wadan pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.