Atar (Mauretania) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: AdrarWspółrzędne: 20°30'35"N, 13°2'58"WWysokość: 222 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najlepsze warunki do zwiedzania panują w grudniu i styczniu. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi około 27°C w dzień i 13°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 0.8 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 42%.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: DobryMarzec: AkceptowalnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: AkceptowalnyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: bardzo wysokie temperatury (w dzień od 39 do 42°C, w nocy od 23 do 27°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej grudzień i styczeń

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do października
  • Od maja do września: bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 42°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 27°C / 12°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 60%
Luty
Gorąco 29°C / 13°C
Znikome 2.1 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Marzec
Bardzo gorąco 33°C / 16°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Kwiecień
Upał 37°C / 19°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Maj
Upał 39°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Czerwiec
Upał 42°C / 26°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Lipiec
Upał 42°C / 27°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Sierpień
Upał 41°C / 27°C
Znikome 4.7 mm
Przeważnie pogodnie 61%
Wrzesień
Upał 39°C / 26°C
Bardzo małe 15 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Październik
Upał 37°C / 23°C
Bardzo małe 7.9 mm
Przeważnie pogodnie 59%
Listopad
Bardzo gorąco 32°C / 17°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 51%
Grudzień
Gorąco 27°C / 13°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 58%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 27°C do 42°C. Najwyższe temperatury przypadają w czerwcu i lipcu, kiedy jest około 42°C w dzień i 26°C w nocy. Najchłodniej jest w grudniu i styczniu, około 27°C w dzień i 12°C w nocy.

Także chłodniejsza część roku pozostaje ciepła, a najgorętsze miesiące przynoszą bardzo silny upał. Od października do grudnia średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo spadają.

Czerwiec i lipiec
  • Temperatura w nocy: 26 - 27°C
  • Temperatura w dzień: 42°C
Grudzień i styczeń
  • Temperatura w nocy: 12 - 13°C
  • Temperatura w dzień: 27°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 28°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 35°C, a minimalne 20°C.

20°21°25°28°31°34°35°34°33°30°25°20°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń27°C12°C
Luty29°C13°C
Marzec33°C16°C
Kwiecień37°C19°C
Maj39°C23°C
Czerwiec42°C26°C
Lipiec42°C27°C
Sierpień41°C27°C
Wrzesień39°C26°C
Październik37°C23°C
Listopad32°C17°C
Grudzień27°C13°C
Sprawdź aktualną prognozę: Atar - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Atar charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 37 mm. Najwięcej pada we wrześniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w styczniu, a także w kwietniu i maju, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada w styczniu oraz od kwietnia do czerwca i wynosi 0%, podczas gdy we wrześniu i październiku wzrasta do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.0 mm0%
Luty2.1 mm1%
Marzec3.2 mm2%
Kwiecień0.0 mm0%
Maj0.0 mm0%
Czerwiec0.8 mm<1%
Lipiec1.6 mm1%
Sierpień4.7 mm2%
Wrzesień15 mm3%
Październik7.9 mm3%
Listopad0.8 mm1%
Grudzień0.8 mm1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 66%, co przekłada się na raczej małe zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 51%. Z kolei najmniej jest ich w czerwcu, gdy ten udział wynosi 82%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec82%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad51%
Średnio w rokuwysoka bezchmurność66%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Przez większą część roku dzień ma podobną długość. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 53 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 23 minuty (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 30 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 06:11 (6 czerwca), a najpóźniej o 07:31 (16 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 18:10 (25 listopada), natomiast najpóźniej o 19:37 (4 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 53 minuty
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 23 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy6 czerwca06:11
Najpóźniejszy16 stycznia07:31
Zachód słońca
Najwcześniejszy25 listopada18:10
Najpóźniejszy4 lipca19:37

Prędkość wiatru

W skali roku średnia miesięczna prędkość wiatru wynosi od 22 do 30 km/h, a zakres zmian jest umiarkowany.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od grudnia do lutego i sięga 30 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od sierpnia do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 22 km/h.

Od grudnia do marca w Afryce Zachodniej występuje harmattan - bardzo suchy wiatr pustynny o dużym zapyleniu.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod grudnia do lutegookoło 30 km/h
Najmniej wietrznieod sierpnia do listopadaokoło 22 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr25 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest bardzo niska i wynosi średnio 24%.

Najbardziej wilgotno jest w sierpniu (33%), natomiast najniższe wartości występują od kwietnia do czerwca (do 18%).

Zakres rocznych zmian wynosi 16 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćsierpień33%
Najniższa wilgotnośćod kwietnia do czerwcado 18%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność24%
Mauretania

Atar - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Atar - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Atar pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.