Szinkit (Mauretania) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: ChingueṭṭiRegion: AdrarWspółrzędne: 20°25'38"N, 12°20'13"WWysokość: 478 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się od grudnia do lutego. W chłodniejszych miesiącach jest ciepło, natomiast w cieplejszych gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 24°C do 27°C w dzień i od 10°C do 12°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 1.4 mm, natomiast zależnie od miesiąca zachmurzenie wynosi od 29% do 43%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w marcu albo w listopadzie, ale jest wtedy cieplej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: DobryKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: DobryGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: bardzo wysokie temperatury (w dzień od 38 do 41°C, w nocy od 23 do 26°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Jazda na rowerze
Najlepiej styczeń

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 41°C)
Przyjemnie, ale wietrznie
styczeń

Temperatura sprzyja aktywnościom na zewnątrz, lecz średnia prędkość wiatru sięga wtedy 29 km/h, co może obniżać komfort.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 24°C / 10°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 59%
Luty
Gorąco 27°C / 12°C
Znikome 1.4 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Marzec
Bardzo gorąco 31°C / 14°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Kwiecień
Upał 36°C / 19°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Maj
Upał 38°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Czerwiec
Upał 41°C / 25°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Lipiec
Upał 41°C / 26°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Sierpień
Upał 39°C / 26°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 60%
Wrzesień
Upał 38°C / 25°C
Bardzo małe 11 mm
Przeważnie pogodnie 56%
Październik
Upał 36°C / 22°C
Znikome 4.7 mm
Przeważnie pogodnie 61%
Listopad
Gorąco 30°C / 16°C
Znikome 2.3 mm
Przeważnie pogodnie 51%
Grudzień
Ciepło 25°C / 12°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 24°C do 41°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w czerwcu i lipcu, około 41°C w dzień i 25°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 24°C w dzień i 10°C w nocy.

To ciepły klimat przez cały rok, z krótkim okresem bardzo wysokich temperatur. Od października do grudnia średnie temperatury pod koniec miesiąca są niższe niż na początku.

Czerwiec i lipiec
  • Temperatura w nocy: 25 - 26°C
  • Temperatura w dzień: 41°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 10°C
  • Temperatura w dzień: 24°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 27°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 34°C, a minimalne 19°C.

17°20°23°28°31°33°34°33°32°29°23°19°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń24°C10°C
Luty27°C12°C
Marzec31°C14°C
Kwiecień36°C19°C
Maj38°C23°C
Czerwiec41°C25°C
Lipiec41°C26°C
Sierpień39°C26°C
Wrzesień38°C25°C
Październik36°C22°C
Listopad30°C16°C
Grudzień25°C12°C
Sprawdź aktualną prognozę: Szinkit - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Szinkit to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 31 mm. Najwięcej pada we wrześniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w styczniu, a także w maju, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się w maju, lipcu, a także w grudniu i styczniu i wynosi 0%, a we wrześniu wartość ta rośnie do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.0 mm0%
Luty1.4 mm1%
Marzec3.2 mm2%
Kwiecień0.8 mm1%
Maj0.0 mm0%
Czerwiec0.8 mm1%
Lipiec0.8 mm<1%
Sierpień5.5 mm3%
Wrzesień11 mm4%
Październik4.7 mm3%
Listopad2.3 mm1%
Grudzień0.8 mm<1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 65%, co przekłada się na raczej małe zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 51%. Z kolei najmniej jest ich w czerwcu, gdy ten udział wynosi 81%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec81%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad51%
Średnio w rokuwysoka bezchmurność65%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są niewielkie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 54 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 22 minuty (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 28 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 06:08 (6 czerwca), a najpóźniej o 07:28 (16 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 18:08 (26 listopada), a najpóźniej o 19:34 (4 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 54 minuty
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 22 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy6 czerwca06:08
Najpóźniejszy16 stycznia07:28
Zachód słońca
Najwcześniejszy26 listopada18:08
Najpóźniejszy4 lipca19:34

Prędkość wiatru

W skali roku średnia miesięczna prędkość wiatru wynosi od 22 do 29 km/h, a zakres zmian jest umiarkowany.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od grudnia do lutego i sięga 29 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od kwietnia do maja, a także od sierpnia do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 22 km/h.

W porze suchej w Afryce Zachodniej pojawia się harmattan, czyli suchy północno-wschodni wiatr pasatowy niosący charakterystyczną mgłę pyłową.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod grudnia do lutegookoło 29 km/h
Najmniej wietrzniekwiecień i maj, od sierpnia do listopadaokoło 22 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr25 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest bardzo niska, a jej średnia wartość wynosi 25%.

Najbardziej wilgotno jest w sierpniu (34%), natomiast najniższe wartości występują od kwietnia do czerwca (do 19%).

Zakres rocznych zmian wynosi 16 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćsierpień34%
Najniższa wilgotnośćod kwietnia do czerwcado 19%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność25%
Mauretania

Szinkit - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Szinkit - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Szinkit pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.