Safadża (Egipt) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: SafagaGubernatorstwo: Morze CzerwoneWspółrzędne: 26°45'48"N, 33°56'25"EWysokość: 11 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najlepsze warunki do zwiedzania panują w listopadzie i grudniu. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 23°C do 27°C w dzień i od 15°C do 19°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 3.9 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 23%.

Można rozważyć także wyjazd w marcu i kwietniu, ale przy temperaturze powietrza od 26°C do 29°C dłuższe zwiedzanie jest bardziej męczące.

Jeśli szukasz jeszcze innych sensownych terminów, warto wziąć pod uwagę wyjazd w lutym albo w październiku.

Przez większą część roku jest tu gorąco, dlatego najlepiej przyjechać wtedy, gdy upał jest mniej dokuczliwy niż w najgorętszych miesiącach.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: DobryCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: DobryListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej listopad i grudzień

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej od grudnia do lutego

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej grudzień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 22°C / 13°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Luty
Ciepło 23°C / 14°C
Znikome 1.4 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Marzec
Gorąco 26°C / 16°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Kwiecień
Gorąco 29°C / 19°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Maj
Bardzo gorąco 33°C / 23°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Czerwiec
Upał 36°C / 25°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 97%
Lipiec
Upał 37°C / 27°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 89%
Sierpień
Upał 37°C / 27°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 91%
Wrzesień
Bardzo gorąco 35°C / 25°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 94%
Październik
Bardzo gorąco 32°C / 23°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 90%
Listopad
Gorąco 27°C / 19°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Grudzień
Ciepło 23°C / 15°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 22°C do 37°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, około 37°C w dzień i 27°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 22°C w dzień i 13°C w nocy.

Przez większą część roku jest ciepło, a najgorętszy okres przynosi bardzo wysokie temperatury. Od października do grudnia średnie temperatury pod koniec miesiąca są niższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 27°C
  • Temperatura w dzień: 37°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 13°C
  • Temperatura w dzień: 22°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 25°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 30°C oraz 21°C.

18°19°21°24°28°31°32°32°30°28°23°19°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń22°C13°C
Luty23°C14°C
Marzec26°C16°C
Kwiecień29°C19°C
Maj33°C23°C
Czerwiec36°C25°C
Lipiec37°C27°C
Sierpień37°C27°C
Wrzesień35°C25°C
Październik32°C23°C
Listopad27°C19°C
Grudzień23°C15°C
Sprawdź aktualną prognozę: Safadża - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Safadża to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 13 mm. Najwięcej pada w grudniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast od czerwca do września, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń1.6 mm1%
Luty1.4 mm1%
Marzec2.4 mm1%
Kwiecień0.8 mm1%
Maj0.8 mm1%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.8 mm<1%
Listopad0.8 mm<1%
Grudzień3.9 mm<1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 85% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli od listopada do lutego, udział nieba bez chmur wynosi od 77% do 79%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, gdy ten udział wynosi 97%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec97%
Najmniej bezchmurnego niebaod listopada do lutegood 77% do 79%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność85%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 28 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 50 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 22 minuty.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:13 (23 kwietnia), a najpóźniej o 06:52 (29 października). Słońce zachodzi najwcześniej o 16:51 (30 listopada), a najpóźniej o 19:42 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 28 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 50 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:13
Najpóźniejszy29 października06:52
Zachód słońca
Najwcześniejszy30 listopada16:51
Najpóźniejszy1 lipca19:42

Prędkość wiatru

Roczny zakres prędkości wiatru jest umiarkowany i mieści się między 21 a 28 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od czerwca do września i sięga 28 km/h. Najspokojniejszy okres przypada w listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 21 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod czerwca do wrześniaokoło 28 km/h
Najmniej wietrznielistopadokoło 21 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr25 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 39%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie i grudniu, gdy osiąga do 49%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i czerwcu i wynoszą 30%.

Zakres rocznych zmian wynosi 19 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad i grudzieńdo 49%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiec30%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność39%
Egipt

Safadża - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Safadża - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Safadża pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.