Esna - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: IsnāGubernatorstwo: QinaWspółrzędne: 25°17'35"N, 32°33'10"EWysokość: 86 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w listopadzie i grudniu. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 24°C do 29°C w dzień i od 8°C do 13°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 0.8 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 20% do 24%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w styczniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: bardzo wysokie temperatury (w dzień od 38 do 41°C, w nocy od 21 do 24°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej listopad i grudzień

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej grudzień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 41°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 22°C / 6°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Luty
Gorąco 26°C / 9°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Marzec
Gorąco 29°C / 12°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Kwiecień
Bardzo gorąco 34°C / 16°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Maj
Upał 38°C / 21°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Czerwiec
Upał 41°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Lipiec
Upał 41°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Sierpień
Upał 41°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 86%
Wrzesień
Upał 39°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 92%
Październik
Upał 36°C / 19°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 91%
Listopad
Gorąco 29°C / 13°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Grudzień
Ciepło 24°C / 8°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 22°C do 41°C. Najcieplejszy okres przypada od czerwca do sierpnia, gdy średnio jest około 41°C w dzień i 24°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 22°C w dzień i 6°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. W styczniu, a także w kwietniu i maju średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Od czerwca do sierpnia
  • Temperatura w nocy: 23 - 24°C
  • Temperatura w dzień: 41°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 22°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 25°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 33°C oraz 16°C.

14°18°21°25°30°32°33°33°31°28°21°16°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń22°C6°C
Luty26°C9°C
Marzec29°C12°C
Kwiecień34°C16°C
Maj38°C21°C
Czerwiec41°C23°C
Lipiec41°C24°C
Sierpień41°C24°C
Wrzesień39°C22°C
Październik36°C19°C
Listopad29°C13°C
Grudzień24°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Esna - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Esna to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 6 mm. W marcu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada w lutym, w kwietniu, a także od czerwca do października, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.8 mm1%
Luty0.0 mm<1%
Marzec2.4 mm1%
Kwiecień0.0 mm0%
Maj0.8 mm1%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.0 mm0%
Listopad0.8 mm<1%
Grudzień0.8 mm<1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 84%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w grudniu i styczniu, udział nieba bez chmur wynosi od 76% do 78%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, gdy ten udział wynosi 96%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec96%
Najmniej bezchmurnego niebagrudzień i styczeńod 76% do 78%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność84%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 34 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 43 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 9 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:20 (23 kwietnia), a najpóźniej o 06:56 (29 października). Słońce zachodzi najwcześniej o 16:59 (29 listopada), a najpóźniej o 19:44 (2 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 34 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 43 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:20
Najpóźniejszy29 października06:56
Zachód słońca
Najwcześniejszy29 listopada16:59
Najpóźniejszy2 lipca19:44

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 21 do 27 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od czerwca do września i sięga 27 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od października do lutego, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 21 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod czerwca do wrześniaokoło 27 km/h
Najmniej wietrznieod października do lutegookoło 21 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr24 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest bardzo niska i wynosi średnio 27%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu (44%), natomiast najniższe wartości występują od kwietnia do czerwca (do 18%).

Zakres rocznych zmian wynosi 27 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień44%
Najniższa wilgotnośćod kwietnia do czerwcado 18%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność27%
Egipt

Esna - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Esna - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Esna pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.