Al-Minja - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: Al MinyāGubernatorstwo: Al MinyaWspółrzędne: 28°5'32"N, 30°45'30"EWysokość: 51 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie miasta najlepiej wybrać się w listopadzie i grudniu. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 21°C do 26°C w dzień i od 8°C do 13°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 2.4 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 25%.

Warto rozważyć także wyjazd w lutym i marcu. Temperatura powietrza w dzień wynosi od 23°C do 27°C, a miesięczna suma opadów od 1.4 mm do 3.2 mm.

Poza wymienionymi miesiącami można rozważyć wyjazd w styczniu albo w kwietniu.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do sierpnia: bardzo wysokie temperatury (w dzień do 39°C, w nocy do 23°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej listopad i grudzień

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej grudzień

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej grudzień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
lipiec i sierpień
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 39°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 19°C / 6°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Luty
Ciepło 23°C / 7°C
Znikome 1.4 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Marzec
Gorąco 27°C / 10°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Kwiecień
Bardzo gorąco 31°C / 14°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Maj
Upał 36°C / 19°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Czerwiec
Upał 38°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 97%
Lipiec
Upał 39°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Sierpień
Upał 39°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 97%
Wrzesień
Upał 36°C / 21°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 97%
Październik
Bardzo gorąco 32°C / 18°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 88%
Listopad
Gorąco 26°C / 13°C
Znikome 1.5 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Grudzień
Ciepło 21°C / 8°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 19°C do 39°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 39°C w dzień i 23°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 19°C w dzień i 6°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury pod koniec miesiąca są niższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 23°C
  • Temperatura w dzień: 39°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 19°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 23°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 31°C, a minimalne 15°C.

13°15°19°23°28°30°31°31°29°25°20°15°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń19°C6°C
Luty23°C7°C
Marzec27°C10°C
Kwiecień31°C14°C
Maj36°C19°C
Czerwiec38°C22°C
Lipiec39°C23°C
Sierpień39°C23°C
Wrzesień36°C21°C
Październik32°C18°C
Listopad26°C13°C
Grudzień21°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Al-Minja - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Al-Minja charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 13 mm. W marcu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada od czerwca do października, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się od czerwca do listopada i wynosi 0%, a w styczniu wartość ta rośnie do 2%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń2.4 mm2%
Luty1.4 mm1%
Marzec3.2 mm1%
Kwiecień0.8 mm1%
Maj0.8 mm1%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.0 mm0%
Listopad1.5 mm<1%
Grudzień2.4 mm1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 85%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli od listopada do lutego, udział nieba bez chmur wynosi od 75% do 77%. Z kolei najmniej chmur jest od czerwca do września, gdy ten udział wynosi od 96% do 97%.

Przy dużym udziale bezchmurnego nieba ekspozycja na słońce jest większa.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod czerwca do wrześniaod 96% do 97%
Najmniej bezchmurnego niebaod listopada do lutegood 75% do 77%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność85%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 22 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 56 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 34 minuty.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:24 (23 kwietnia), a najpóźniejszy o 07:06 (29 października). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 17:01 (1 grudnia), a najpóźniejszy o 19:58 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 22 minuty
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 56 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:24
Najpóźniejszy29 października07:06
Zachód słońca
Najwcześniejszy1 grudnia17:01
Najpóźniejszy1 lipca19:58

Prędkość wiatru

W skali roku średnia miesięczna prędkość wiatru wynosi od 19 do 26 km/h, a zakres zmian jest umiarkowany.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od czerwca do lipca i we wrześniu i sięga 26 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od listopada do lutego, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieczerwiec i lipiec, wrzesieńokoło 26 km/h
Najmniej wietrznieod listopada do lutegookoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr23 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 37%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu (52%), natomiast najniższe wartości występują w maju (25%).

Zakres rocznych zmian wynosi 27 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień52%
Najniższa wilgotnośćmaj25%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność37%
Egipt

Al-Minja - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Al-Minja - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Al-Minja pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.