Ain Sukhna (Egipt) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Gubernatorstwo: SuezWspółrzędne: 29°36'0"N, 32°19'0"EWysokość: 30 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w marcu i kwietniu. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 23°C do 27°C w dzień i od 11°C do 13°C w nocy. Opady wahają się od znikomych do bardzo małych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 1.5 mm do 7.1 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 20% do 24%.

Warto rozważyć także wyjazd w październiku i listopadzie. Temperatura powietrza w dzień wynosi od 24°C do 29°C, a miesięczna suma opadów od 3.8 mm do 7.1 mm.

Poza wymienionymi miesiącami warto rozważyć wyjazd w lutym albo w grudniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: NajlepszyKwiecień: NajlepszyMaj: AkceptowalnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: DobryListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej marzec i kwiecień

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepszy okres od listopada do marca

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej marzec

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 18°C / 8°C
Bardzo małe 7.9 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Luty
Umiark. ciepło 20°C / 9°C
Znikome 5.0 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Marzec
Ciepło 23°C / 11°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Kwiecień
Gorąco 27°C / 13°C
Znikome 1.5 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Maj
Bardzo gorąco 32°C / 17°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Czerwiec
Bardzo gorąco 34°C / 20°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Lipiec
Bardzo gorąco 35°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 98%
Sierpień
Bardzo gorąco 35°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 98%
Wrzesień
Bardzo gorąco 33°C / 21°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Październik
Gorąco 29°C / 18°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 85%
Listopad
Ciepło 24°C / 14°C
Znikome 3.8 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Grudzień
Umiark. ciepło 19°C / 10°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 18°C do 35°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, około 35°C w dzień i 22°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 18°C w dzień i 8°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie niższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 22°C
  • Temperatura w dzień: 35°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 8°C
  • Temperatura w dzień: 18°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 21°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 27°C oraz 15°C.

13°15°17°20°25°27°29°29°27°24°19°15°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń18°C8°C
Luty20°C9°C
Marzec23°C11°C
Kwiecień27°C13°C
Maj32°C17°C
Czerwiec34°C20°C
Lipiec35°C22°C
Sierpień35°C22°C
Wrzesień33°C21°C
Październik29°C18°C
Listopad24°C14°C
Grudzień19°C10°C
Sprawdź aktualną prognozę: Ain Sukhna - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Ain Sukhna to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 40 mm. W styczniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada od czerwca do sierpnia, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada od czerwca do września i wynosi 0%, podczas gdy w styczniu i lutym wzrasta do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń7.9 mm4%
Luty5.0 mm4%
Marzec7.1 mm2%
Kwiecień1.5 mm1%
Maj3.2 mm2%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.8 mm<1%
Październik7.1 mm1%
Listopad3.8 mm1%
Grudzień3.9 mm2%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 84% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli od listopada do lutego, udział nieba bez chmur wynosi od 73% do 75%. Z kolei najmniej chmur jest od czerwca do września, gdy ten udział wynosi od 96% do 98%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod czerwca do wrześniaod 96% do 98%
Najmniej bezchmurnego niebaod listopada do lutegood 73% do 75%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność84%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 15 minut (21 grudnia), a najdłuższy 14 godzin i 3 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 48 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:16 (23 kwietnia), a najpóźniejszy o 07:02 (29 października). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:51 (2 grudnia), a najpóźniejszy o 19:55 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 15 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca14 godzin i 3 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:16
Najpóźniejszy29 października07:02
Zachód słońca
Najwcześniejszy2 grudnia16:51
Najpóźniejszy1 lipca19:55

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 19 do 23 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od marca do lipca, a także od września do października i sięga 23 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od listopada do lutego, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

Od marca do maja w głębi Egiptu wieje chamsin - suchy wiatr znad Sahary, który potrafi drastycznie ograniczać widoczność.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod marca do lipca, wrzesień i październikokoło 23 km/h
Najmniej wietrznieod listopada do lutegookoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr21 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest niska i wynosi średnio 47%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie i grudniu, gdy osiąga 57%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i wynoszą 36%.

Zakres rocznych zmian wynosi 21 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad i grudzień57%
Najniższa wilgotnośćmaj36%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność47%
Egipt

Ain Sukhna - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Ain Sukhna - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Ain Sukhna pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.