Valbondione (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: LombardiaWspółrzędne: 46°2'16"N, 10°0'46"EWysokość: 932 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 20°C w dzień i 12°C w nocy. Miesięczna suma opadów to około 201 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 45%.

Inną możliwością jest wyjazd w czerwcu, jednak pod względem opadów jest to mniej korzystny termin.

Uwaga: przy wysokości około 932 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, a odczuwalna temperatura potrafi być niższa. W lipcu największym ograniczeniem są opady, które mogą wymusić zmiany w planie zwiedzania.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: wyraźny chłód (w dzień od 0 do 2°C, w nocy od -8 do -6°C).
  • Od kwietnia do czerwca, a także od września do listopada: częste opady (prawdopodobieństwo od 37 do 57%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno 0°C / -8°C
Umiarkowane 79 mm
Częściowo pogodnie 47%
Luty
Zimno 1°C / -7°C
Obfite 110 mm
Częściowo pogodnie 44%
Marzec
Chłodno 6°C / -3°C
Obfite 124 mm
Częściowo pogodnie 46%
Kwiecień
Chłodno 10°C / 2°C
Obfite 194 mm
Częściowo pogodnie 43%
Maj
Lekko chłodno 13°C / 5°C
Bardzo obfite 237 mm
Częściowo pogodnie 41%
Czerwiec
Umiark. ciepło 18°C / 10°C
Bardzo obfite 231 mm
Częściowo pogodnie 45%
Lipiec
Umiark. ciepło 20°C / 12°C
Obfite 199 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Sierpień
Umiark. ciepło 19°C / 12°C
Bardzo obfite 201 mm
Przeważnie pogodnie 55%
Wrzesień
Umiark. ciepło 16°C / 8°C
Obfite 177 mm
Częściowo pogodnie 49%
Październik
Lekko chłodno 11°C / 3°C
Bardzo obfite 223 mm
Częściowo pogodnie 43%
Listopad
Chłodno 6°C / -1°C
Bardzo obfite 226 mm
Częściowo pogodnie 38%
Grudzień
Zimno 2°C / -6°C
Obfite 127 mm
Częściowo pogodnie 50%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 0°C do 20°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w lipcu, około 20°C w dzień i 12°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 0°C w dzień i -8°C w nocy.

Przez większość roku dominują chłodne warunki. Od marca do czerwca średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 12°C
  • Temperatura w dzień: 20°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -8°C
  • Temperatura w dzień: 0°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 6°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 10°C, a minimalne 2°C.

-4°-3°2°6°9°14°16°16°12°7°3°-2°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń0°C-8°C
Luty1°C-7°C
Marzec6°C-3°C
Kwiecień10°C2°C
Maj13°C5°C
Czerwiec18°C10°C
Lipiec20°C12°C
Sierpień19°C12°C
Wrzesień16°C8°C
Październik11°C3°C
Listopad6°C-1°C
Grudzień2°C-6°C
Sprawdź aktualną prognozę: Valbondione - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest bardzo duża i dochodzi do 2128 mm. Najwięcej opadów notuje się w maju, kiedy ich miesięczna suma sięga 237 mm. Najmniej opadów obserwuje się natomiast w styczniu, średnio 79 mm.

Dopełnieniem obrazu opadów jest prawdopodobieństwo ich występowania w poszczególnych miesiącach. W czerwcu szansa na opady jest największa i wynosi 57%, a w styczniu spada do rocznego minimum na poziomie 18%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń79 mm18%
Luty110 mm28%
Marzec124 mm28%
Kwiecień194 mm44%
Maj237 mm56%
Czerwiec231 mm57%
Lipiec199 mm46%
Sierpień201 mm46%
Wrzesień177 mm42%
Październik223 mm37%
Listopad226 mm37%
Grudzień127 mm24%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg odpowiada za 20% rocznej sumy opadów. Większa część przypada na deszcz, który stanowi 80%.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od grudnia do marca, gdy na śnieg przypada od 48% do 80% opadów, najwięcej w lutym. W kwietniu i listopadzie jego udział spada do odpowiednio 22% i 23% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 20%Deszcz: 80%
Sty72%
Lut80%
Mar48%
Kwi22%
Maj6%
Cze1%
Lip0%
Sie1%
Wrz2%
Paź8%
Lis23%
Gru73%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 47% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 38%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 55% do 57%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 55% do 57%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad38%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność47%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 38 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 46 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 8 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:28 (15 czerwca), a najpóźniej o 08:02 (1 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 16:35 (10 grudnia), natomiast najpóźniej o 21:15 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 38 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 46 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:28
Najpóźniejszy1 stycznia08:02
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:35
Najpóźniejszy26 czerwca21:15

Prędkość wiatru

Prędkość wiatru jest stabilna przez cały rok i wynosi od 9 do 10 km/h.

W górach efekt fenowy może lokalnie wzmacniać wiatr i szybko zmieniać warunki.

Średnia prędkość wiatru (km/h)

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 83%.

Najbardziej wilgotno jest w październiku i listopadzie (do 90%), natomiast najniższe wartości występują w grudniu (76%).

Zakres rocznych zmian wynosi 14 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćpaździernik i listopaddo 90%
Najniższa wilgotnośćgrudzień76%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność83%
Włochy

Valbondione - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Valbondione - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Valbondione pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.