Chiuro (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: LombardiaWspółrzędne: 46°10'17"N, 9°59'25"EWysokość: 396 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 19°C w dzień i 10°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma to około 211 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 45%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w sierpniu.

W lipcu największym ograniczeniem są opady, które mogą wymusić zmiany w planie zwiedzania.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: wyraźny chłód (w dzień od -2 do 0°C, w nocy od -10 do -8°C).
  • Od kwietnia do czerwca, a także od sierpnia do listopada: wysokie prawdopodobieństwo opadów (od 37 do 58%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno -2°C / -10°C
Umiarkowane 78 mm
Częściowo pogodnie 46%
Luty
Bardzo zimno -1°C / -9°C
Obfite 102 mm
Częściowo pogodnie 43%
Marzec
Zimno 3°C / -5°C
Obfite 117 mm
Częściowo pogodnie 45%
Kwiecień
Chłodno 8°C / 0°C
Obfite 183 mm
Częściowo pogodnie 42%
Maj
Lekko chłodno 12°C / 3°C
Bardzo obfite 232 mm
Częściowo pogodnie 40%
Czerwiec
Umiark. ciepło 17°C / 8°C
Bardzo obfite 237 mm
Częściowo pogodnie 44%
Lipiec
Umiark. ciepło 19°C / 10°C
Bardzo obfite 211 mm
Przeważnie pogodnie 55%
Sierpień
Umiark. ciepło 18°C / 10°C
Bardzo obfite 214 mm
Przeważnie pogodnie 53%
Wrzesień
Lekko chłodno 15°C / 6°C
Obfite 176 mm
Częściowo pogodnie 47%
Październik
Chłodno 10°C / 2°C
Bardzo obfite 203 mm
Częściowo pogodnie 43%
Listopad
Zimno 4°C / -2°C
Bardzo obfite 204 mm
Częściowo pogodnie 38%
Grudzień
Bardzo zimno 0°C / -8°C
Obfite 117 mm
Częściowo pogodnie 49%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od -2°C do 19°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu, gdy średnio jest około 19°C w dzień i 10°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około -2°C w dzień i -10°C w nocy.

To chłodny kierunek, bez długiego okresu wysokich temperatur. Od marca do czerwca średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 10°C
  • Temperatura w dzień: 19°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -10°C
  • Temperatura w dzień: -2°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 5°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 9°C oraz 0°C.

-6°-5°-1°4°8°13°15°14°11°6°1°-4°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-2°C-10°C
Luty-1°C-9°C
Marzec3°C-5°C
Kwiecień8°C0°C
Maj12°C3°C
Czerwiec17°C8°C
Lipiec19°C10°C
Sierpień18°C10°C
Wrzesień15°C6°C
Październik10°C2°C
Listopad4°C-2°C
Grudzień0°C-8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Chiuro - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest bardzo duża i dochodzi do 2074 mm. Najwyższe opady przypadają w czerwcu i dochodzą do 237 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 78 mm.

Uzupełnieniem przebiegu opadów jest szansa na ich wystąpienie. W czerwcu jest ona najwyższa i wynosi 58%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 19%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń78 mm19%
Luty102 mm28%
Marzec117 mm27%
Kwiecień183 mm43%
Maj232 mm56%
Czerwiec237 mm58%
Lipiec211 mm47%
Sierpień214 mm47%
Wrzesień176 mm42%
Październik203 mm37%
Listopad204 mm37%
Grudzień117 mm25%
Uwaga: Ze względu na mniejszą precyzję danych, wartości opadów w lutym warto traktować orientacyjnie.

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Na śnieg przypada 25% rocznych opadów. Większą część stanowi deszcz, który odpowiada za 75%.

Największy udział śniegu w opadach przypada od grudnia do marca. W tym czasie wynosi od 60% do 84%, najwięcej w lutym. Poza tym okresem najwięcej śniegu występuje w kwietniu, a także w listopadzie. Jego udział wynosi wtedy od 32% do 34%. W maju i październiku śnieg nadal występuje, ale stanowi odpowiednio 13% i 15% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 25%Deszcz: 75%
Sty79%
Lut84%
Mar60%
Kwi32%
Maj13%
Cze3%
Lip1%
Sie2%
Wrz7%
Paź15%
Lis34%
Gru79%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 45% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w maju, a także w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi od 38% do 40%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 53% do 55%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 53% do 55%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i listopadod 38% do 40%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność45%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Długość dnia w ciągu roku zmienia się znacznie. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 37 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 47 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 10 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:28 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 08:03 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:34 (10 grudnia), a najpóźniejszy o 21:16 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 37 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 47 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:28
Najpóźniejszy1 stycznia08:03
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:34
Najpóźniejszy26 czerwca21:16

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 9 do 11 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w maju oraz od grudnia do stycznia i sięga 11 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od lipca do września i w listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 9 km/h.

W tej strefie geograficznej mocniejszy wiatr często wiąże się z frontami i niżami.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniemaj, grudzień i styczeńokoło 11 km/h
Najmniej wietrznieod lipca do września, listopadokoło 9 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr10 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest wysoka i wynosi średnio 88%.

Najbardziej wilgotno jest w październiku i listopadzie (do 93%), natomiast najniższe wartości występują w grudniu (82%).

Zakres rocznych zmian wynosi 11 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćpaździernik i listopaddo 93%
Najniższa wilgotnośćgrudzień82%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność88%
Włochy

Chiuro - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Chiuro - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Chiuro pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.