Sauris (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Friuli-Wenecja JulijskaWspółrzędne: 46°27'59"N, 12°42'30"EWysokość: 1203 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 22°C w dzień i 12°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma wynosi od 221 mm do 235 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 48%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w czerwcu albo we wrześniu, ale jest wtedy chłodniej.

Uwaga: na wysokości około 1203 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia. W lipcu opady mogą przeszkadzać w dłuższym zwiedzaniu.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: wyraźny chłód (w dzień od 0 do 2°C, w nocy od -8 do -6°C).
  • Od kwietnia do czerwca, a także od września do listopada: częste opady (prawdopodobieństwo od 35 do 55%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno 0°C / -8°C
Umiarkowane 80 mm
Częściowo pogodnie 44%
Luty
Zimno 1°C / -7°C
Obfite 117 mm
Częściowo pogodnie 39%
Marzec
Chłodno 6°C / -3°C
Obfite 115 mm
Częściowo pogodnie 42%
Kwiecień
Lekko chłodno 11°C / 1°C
Obfite 146 mm
Częściowo pogodnie 42%
Maj
Lekko chłodno 14°C / 4°C
Bardzo obfite 230 mm
Częściowo pogodnie 38%
Czerwiec
Umiark. ciepło 19°C / 9°C
Bardzo obfite 236 mm
Częściowo pogodnie 44%
Lipiec
Ciepło 22°C / 12°C
Bardzo obfite 221 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Sierpień
Ciepło 22°C / 11°C
Bardzo obfite 235 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Wrzesień
Umiark. ciepło 17°C / 7°C
Bardzo obfite 213 mm
Częściowo pogodnie 45%
Październik
Lekko chłodno 12°C / 3°C
Obfite 199 mm
Częściowo pogodnie 43%
Listopad
Chłodno 7°C / 0°C
Bardzo obfite 213 mm
Częściowo pogodnie 34%
Grudzień
Zimno 2°C / -6°C
Obfite 122 mm
Częściowo pogodnie 46%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 0°C do 22°C. Najwyższe temperatury przypadają w lipcu i sierpniu, kiedy jest około 22°C w dzień i 11°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 0°C w dzień i -8°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od marca do maja średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 11 - 12°C
  • Temperatura w dzień: 22°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -8°C
  • Temperatura w dzień: 0°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 7°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 11°C oraz 2°C.

-4°-3°2°6°9°14°17°17°12°8°4°-2°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń0°C-8°C
Luty1°C-7°C
Marzec6°C-3°C
Kwiecień11°C1°C
Maj14°C4°C
Czerwiec19°C9°C
Lipiec22°C12°C
Sierpień22°C11°C
Wrzesień17°C7°C
Październik12°C3°C
Listopad7°C0°C
Grudzień2°C-6°C
Sprawdź aktualną prognozę: Sauris - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest bardzo duża i dochodzi do 2127 mm. Najwyższe opady przypadają w czerwcu i dochodzą do 236 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 80 mm.

Uzupełnieniem przebiegu opadów jest szansa na ich wystąpienie. W maju i czerwcu jest ona najwyższa i wynosi 55%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 19%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń80 mm19%
Luty117 mm29%
Marzec115 mm27%
Kwiecień146 mm37%
Maj230 mm55%
Czerwiec236 mm55%
Lipiec221 mm53%
Sierpień235 mm48%
Wrzesień213 mm42%
Październik199 mm35%
Listopad213 mm38%
Grudzień122 mm21%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Na śnieg przypada 17% rocznych opadów. Większą część stanowi deszcz, który odpowiada za 83%.

Największy udział śniegu w opadach przypada od grudnia do marca. W tym czasie wynosi od 45% do 68%, najwięcej w lutym. W kwietniu oraz od października do listopada śnieg nadal występuje, ale stanowi 15%, 12% i 20% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 17%Deszcz: 83%
Sty64%
Lut68%
Mar45%
Kwi15%
Maj6%
Cze1%
Lip0%
Sie1%
Wrz2%
Paź12%
Lis20%
Gru50%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 43% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 34%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi 52%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpień52%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad34%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność43%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 35 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 49 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 14 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:16 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 07:53 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:22 (10 grudnia), a najpóźniejszy o 21:06 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 35 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 49 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:16
Najpóźniejszy1 stycznia07:53
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:22
Najpóźniejszy26 czerwca21:06

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 10 do 12 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od stycznia do lutego i w maju i sięga 12 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od lipca do września i w listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 10 km/h.

W górach efekt fenowy może lokalnie wzmacniać wiatr i szybko zmieniać warunki.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniestyczeń i luty, majokoło 12 km/h
Najmniej wietrznieod lipca do września, listopadokoło 10 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr11 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 86%.

Najbardziej wilgotno jest w listopadzie (96%), natomiast najniższe wartości występują w lipcu i sierpniu (78%).

Zakres rocznych zmian wynosi 18 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Przy tak wysokiej wilgotności w chłodniejszych miesiącach łatwiej tworzą się mgły.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad96%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpień78%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność86%
Włochy

Sauris - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Sauris - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Sauris pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.