Ovaro (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Friuli-Wenecja JulijskaWspółrzędne: 46°28'56"N, 12°51'58"EWysokość: 524 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 22°C w dzień i 12°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma to około 232 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 48%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w czerwcu albo we wrześniu.

W sierpniu to deszcz najczęściej utrudnia realizację planu dnia.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: niskie temperatury (w dzień do 1°C, w nocy od -8 do -6°C).
  • Od kwietnia do czerwca, a także od września do listopada: wysokie prawdopodobieństwo opadów (od 35 do 54%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 1°C / -8°C
Umiarkowane 82 mm
Częściowo pogodnie 43%
Luty
Zimno 1°C / -7°C
Obfite 121 mm
Częściowo pogodnie 39%
Marzec
Chłodno 6°C / -3°C
Obfite 117 mm
Częściowo pogodnie 42%
Kwiecień
Lekko chłodno 12°C / 2°C
Obfite 141 mm
Częściowo pogodnie 42%
Maj
Lekko chłodno 15°C / 5°C
Bardzo obfite 224 mm
Częściowo pogodnie 38%
Czerwiec
Umiark. ciepło 20°C / 10°C
Bardzo obfite 229 mm
Częściowo pogodnie 45%
Lipiec
Ciepło 22°C / 12°C
Bardzo obfite 221 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Sierpień
Ciepło 22°C / 12°C
Bardzo obfite 232 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Wrzesień
Umiark. ciepło 17°C / 7°C
Bardzo obfite 215 mm
Częściowo pogodnie 46%
Październik
Lekko chłodno 12°C / 3°C
Obfite 200 mm
Częściowo pogodnie 43%
Listopad
Chłodno 7°C / 0°C
Bardzo obfite 217 mm
Częściowo pogodnie 33%
Grudzień
Zimno 2°C / -6°C
Obfite 125 mm
Częściowo pogodnie 46%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 1°C do 22°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 22°C w dzień i 12°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu i lutym, gdy średnio jest około 1°C w dzień i -8°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od marca do maja średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 12°C
  • Temperatura w dzień: 22°C
Styczeń i luty
  • Temperatura w nocy: -8 - -7°C
  • Temperatura w dzień: 1°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 7°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 11°C, a minimalne 2°C.

-4°-3°2°7°10°15°17°17°12°8°4°-2°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń1°C-8°C
Luty1°C-7°C
Marzec6°C-3°C
Kwiecień12°C2°C
Maj15°C5°C
Czerwiec20°C10°C
Lipiec22°C12°C
Sierpień22°C12°C
Wrzesień17°C7°C
Październik12°C3°C
Listopad7°C0°C
Grudzień2°C-6°C
Sprawdź aktualną prognozę: Ovaro - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest bardzo duża i dochodzi do 2124 mm. Najwyższe opady przypadają w sierpniu i dochodzą do 232 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 82 mm.

Dopełnieniem obrazu opadów jest prawdopodobieństwo ich występowania w poszczególnych miesiącach. W maju szansa na opady jest największa i wynosi 54%, a w styczniu spada do rocznego minimum na poziomie 19%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń82 mm19%
Luty121 mm29%
Marzec117 mm28%
Kwiecień141 mm35%
Maj224 mm54%
Czerwiec229 mm53%
Lipiec221 mm51%
Sierpień232 mm48%
Wrzesień215 mm42%
Październik200 mm35%
Listopad217 mm39%
Grudzień125 mm22%
Uwaga: Ze względu na mniejszą precyzję danych, wartości opadów w lutym i marcu warto traktować orientacyjnie.

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg stanowi 15% rocznej sumy opadów, choć większa część przypada na deszcz i wynosi 85%.

Śniegu można spodziewać się przede wszystkim od grudnia do marca. W tym czasie jego udział wynosi od 41% do 65%, najwięcej w lutym. W kwietniu oraz od października do listopada śnieg pojawia się jeszcze, ale stanowi 12%, 10% i 18% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 15%Deszcz: 85%
Sty60%
Lut65%
Mar41%
Kwi12%
Maj4%
Cze1%
Lip0%
Sie1%
Wrz2%
Paź10%
Lis18%
Gru47%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 43% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 33%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi 52%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpień52%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad33%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność43%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Długość dnia w ciągu roku zmienia się znacznie. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 35 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 49 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 14 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:15 (15 czerwca), a najpóźniej o 07:52 (1 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 16:21 (10 grudnia), natomiast najpóźniej o 21:06 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 35 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 49 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:15
Najpóźniejszy1 stycznia07:52
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:21
Najpóźniejszy26 czerwca21:06

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 10 do 12 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do marca i w maju i sięga 12 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do września i w listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 10 km/h.

W cieplejszej części roku w zróżnicowanym terenie działa dobowy rytm lokalnych wiatrów.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieluty i marzec, majokoło 12 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do września, listopadokoło 10 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr11 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest wysoka i wynosi średnio 85%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie, gdy osiąga 96%. Najniższe wartości przypadają natomiast w lipcu i sierpniu i wynoszą 77%.

Zakres rocznych zmian wynosi 19 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Bardzo wilgotne i chłodne powietrze często oznacza mglistą, cięższą aurę.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad96%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpień77%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność85%
Włochy

Ovaro - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Ovaro - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Ovaro pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.