San Lorenzo Dorsino (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Trydent-Górna AdygaWspółrzędne: 46°4'36"N, 10°54'33"EWysokość: 729 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 22°C w dzień i 12°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma to około 195 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 46%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w czerwcu albo we wrześniu, ale jest wtedy chłodniej.

W lipcu największym ograniczeniem są opady, które mogą wymusić zmiany w planie zwiedzania.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: niskie temperatury (w dzień od 0 do 2°C, w nocy od -8 do -6°C).
  • Od kwietnia do czerwca, we wrześniu, a także w listopadzie: wysokie prawdopodobieństwo opadów (od 38 do 54%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno 0°C / -8°C
Umiarkowane 72 mm
Częściowo pogodnie 47%
Luty
Zimno 1°C / -7°C
Obfite 107 mm
Częściowo pogodnie 43%
Marzec
Chłodno 6°C / -3°C
Obfite 113 mm
Częściowo pogodnie 44%
Kwiecień
Lekko chłodno 11°C / 2°C
Obfite 167 mm
Częściowo pogodnie 42%
Maj
Lekko chłodno 14°C / 5°C
Bardzo obfite 230 mm
Częściowo pogodnie 40%
Czerwiec
Umiark. ciepło 19°C / 10°C
Bardzo obfite 213 mm
Częściowo pogodnie 45%
Lipiec
Ciepło 22°C / 12°C
Obfite 193 mm
Przeważnie pogodnie 55%
Sierpień
Ciepło 21°C / 12°C
Obfite 195 mm
Przeważnie pogodnie 54%
Wrzesień
Umiark. ciepło 17°C / 8°C
Obfite 168 mm
Częściowo pogodnie 48%
Październik
Lekko chłodno 12°C / 3°C
Obfite 198 mm
Częściowo pogodnie 44%
Listopad
Chłodno 6°C / -1°C
Bardzo obfite 217 mm
Częściowo pogodnie 37%
Grudzień
Zimno 2°C / -6°C
Obfite 115 mm
Częściowo pogodnie 50%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 0°C do 22°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w lipcu, około 22°C w dzień i 12°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 0°C w dzień i -8°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od lutego do czerwca średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 12°C
  • Temperatura w dzień: 22°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -8°C
  • Temperatura w dzień: 0°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 7°C. Średnia wartość maksymalna to 11°C, a minimalna 2°C.

-4°-3°2°7°10°15°17°17°13°8°3°-2°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń0°C-8°C
Luty1°C-7°C
Marzec6°C-3°C
Kwiecień11°C2°C
Maj14°C5°C
Czerwiec19°C10°C
Lipiec22°C12°C
Sierpień21°C12°C
Wrzesień17°C8°C
Październik12°C3°C
Listopad6°C-1°C
Grudzień2°C-6°C
Sprawdź aktualną prognozę: San Lorenzo Dorsino - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest duża i kształtuje się na poziomie 1988 mm. Najwyższe opady przypadają w maju i dochodzą do 230 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 72 mm.

Uzupełnieniem przebiegu opadów jest szansa na ich wystąpienie. W maju jest ona najwyższa i wynosi 54%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 18%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń72 mm18%
Luty107 mm28%
Marzec113 mm28%
Kwiecień167 mm40%
Maj230 mm54%
Czerwiec213 mm51%
Lipiec193 mm44%
Sierpień195 mm43%
Wrzesień168 mm40%
Październik198 mm34%
Listopad217 mm38%
Grudzień115 mm21%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Na śnieg przypada 19% rocznych opadów. Większą część stanowi deszcz, który odpowiada za 81%.

Śniegu można spodziewać się przede wszystkim od grudnia do marca. W tym czasie jego udział wynosi od 50% do 75%, najwięcej w lutym. W kwietniu oraz od października do listopada śnieg pojawia się jeszcze, ale stanowi 18%, 11% i 24% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 19%Deszcz: 81%
Sty70%
Lut75%
Mar50%
Kwi18%
Maj6%
Cze1%
Lip0%
Sie1%
Wrz3%
Paź11%
Lis24%
Gru61%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 46% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 37%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 54% do 55%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 54% do 55%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad37%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność46%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Długość dnia w ciągu roku zmienia się znacznie. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 38 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 46 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 8 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:25 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 07:58 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:31 (10 grudnia), a najpóźniejszy o 21:12 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 38 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 46 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:25
Najpóźniejszy1 stycznia07:58
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:31
Najpóźniejszy26 czerwca21:12

Prędkość wiatru

Prędkość wiatru jest stabilna przez cały rok i wynosi od 9 do 10 km/h.

W rejonach alpejskich okresowo może pojawiać się efekt fenowy: wiatr jest wtedy bardziej suchy i porywisty.

Średnia prędkość wiatru (km/h)

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest wysoka i wynosi średnio 84%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie, gdy osiąga 93%. Najniższe wartości przypadają natomiast w lipcu i sierpniu i wynoszą do 79%.

Zakres rocznych zmian wynosi 15 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad93%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpieńdo 79%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność84%
Włochy

San Lorenzo Dorsino - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

San Lorenzo Dorsino - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji San Lorenzo Dorsino pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.