Carisolo (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Trydent-Górna AdygaWspółrzędne: 46°10'8"N, 10°45'45"EWysokość: 815 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 20°C w dzień i 11°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma to około 208 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 47%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w czerwcu.

Uwaga: na wysokości około 815 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia. W lipcu to deszcz najczęściej utrudnia realizację planu dnia.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: niskie temperatury (w dzień od -1 do 1°C, w nocy od -9 do -7°C).
  • Od kwietnia do czerwca, we wrześniu, a także w listopadzie: częste opady (prawdopodobieństwo od 37 do 54%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno -1°C / -9°C
Umiarkowane 68 mm
Częściowo pogodnie 47%
Luty
Bardzo zimno 0°C / -8°C
Umiarkowane 98 mm
Częściowo pogodnie 43%
Marzec
Zimno 4°C / -4°C
Obfite 107 mm
Częściowo pogodnie 44%
Kwiecień
Chłodno 9°C / 1°C
Obfite 164 mm
Częściowo pogodnie 42%
Maj
Lekko chłodno 13°C / 4°C
Bardzo obfite 227 mm
Częściowo pogodnie 39%
Czerwiec
Umiark. ciepło 18°C / 8°C
Bardzo obfite 220 mm
Częściowo pogodnie 44%
Lipiec
Umiark. ciepło 20°C / 11°C
Bardzo obfite 203 mm
Przeważnie pogodnie 54%
Sierpień
Umiark. ciepło 20°C / 11°C
Bardzo obfite 208 mm
Przeważnie pogodnie 53%
Wrzesień
Umiark. ciepło 16°C / 7°C
Obfite 170 mm
Częściowo pogodnie 48%
Październik
Lekko chłodno 11°C / 2°C
Obfite 189 mm
Częściowo pogodnie 44%
Listopad
Zimno 5°C / -2°C
Obfite 198 mm
Częściowo pogodnie 37%
Grudzień
Zimno 1°C / -7°C
Obfite 105 mm
Częściowo pogodnie 49%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od -1°C do 20°C. Najwyższe temperatury przypadają w lipcu i sierpniu, kiedy jest około 20°C w dzień i 11°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około -1°C w dzień i -9°C w nocy.

Przez większość roku dominują chłodne warunki. Od marca do czerwca średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 11°C
  • Temperatura w dzień: 20°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -9°C
  • Temperatura w dzień: -1°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 5°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 10°C, a minimalne 1°C.

-5°-4°0°5°9°13°16°16°12°7°2°-3°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-1°C-9°C
Luty0°C-8°C
Marzec4°C-4°C
Kwiecień9°C1°C
Maj13°C4°C
Czerwiec18°C8°C
Lipiec20°C11°C
Sierpień20°C11°C
Wrzesień16°C7°C
Październik11°C2°C
Listopad5°C-2°C
Grudzień1°C-7°C
Sprawdź aktualną prognozę: Carisolo - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

W skali roku opady są duże, a ich suma sięga 1957 mm. Najwyższe opady przypadają w maju i dochodzą do 227 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 68 mm.

Poza samą ilością opadów warto spojrzeć także na prawdopodobieństwo ich występowania. W maju jest ono najwyższe i wynosi 54%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 17%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń68 mm17%
Luty98 mm26%
Marzec107 mm26%
Kwiecień164 mm40%
Maj227 mm54%
Czerwiec220 mm52%
Lipiec203 mm46%
Sierpień208 mm45%
Wrzesień170 mm40%
Październik189 mm34%
Listopad198 mm37%
Grudzień105 mm20%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg stanowi 23% rocznej sumy opadów, choć większa część przypada na deszcz i wynosi 77%.

Śniegu można spodziewać się przede wszystkim od grudnia do marca. W tym czasie jego udział wynosi od 58% do 81%, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu przypada w kwietniu, a także w listopadzie. Jego udział wynosi wtedy od 25% do 31%. W październiku śnieg pojawia się jeszcze, ale stanowi 15% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 23%Deszcz: 77%
Sty76%
Lut81%
Mar58%
Kwi25%
Maj10%
Cze2%
Lip1%
Sie3%
Wrz5%
Paź15%
Lis31%
Gru69%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 45% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w maju, a także w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi od 37% do 39%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 53% do 54%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 53% do 54%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i listopadod 37% do 39%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność45%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Długość dnia w ciągu roku zmienia się znacznie. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 37 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 47 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 10 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:25 (15 czerwca), a najpóźniej o 07:59 (1 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 16:31 (10 grudnia), natomiast najpóźniej o 21:13 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 37 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 47 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:25
Najpóźniejszy1 stycznia07:59
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:31
Najpóźniejszy26 czerwca21:13

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 9 do 11 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w styczniu i sięga 11 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 9 km/h.

W górach efekt fenowy może lokalnie wzmacniać wiatr i szybko zmieniać warunki.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniestyczeńokoło 11 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do listopadaokoło 9 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr10 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest wysoka i wynosi średnio 86%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie, gdy osiąga 95%. Najniższe wartości przypadają natomiast w lipcu i sierpniu i wynoszą do 82%.

Zakres rocznych zmian wynosi 14 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Bardzo wilgotne i chłodne powietrze często oznacza mglistą, cięższą aurę.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad95%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpieńdo 82%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność86%
Włochy

Carisolo - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Carisolo - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Carisolo pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.