Marsa Alam (Egipt) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Gubernatorstwo: Morze CzerwoneWspółrzędne: 25°3'58"N, 34°53'7"EWysokość: 18 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się od lutego do maja. W chłodniejszych miesiącach jest ciepło, natomiast w cieplejszych bardzo gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 24°C do 32°C w dzień i od 16°C do 24°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 1.6 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 16% do 21%.

Warto rozważyć także wyjazd w listopadzie i grudniu. Temperatura powietrza w dzień wynosi od 24°C do 28°C, a miesięczna suma opadów od 2.4 mm do 3.1 mm.

Poza wymienionymi miesiącami można rozważyć wyjazd w styczniu albo w październiku.

Przez niemal cały rok jest tu gorąco, więc w polecanych miesiącach można liczyć raczej na łagodniejszy upał niż na chłód.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: NajlepszyMarzec: NajlepszyKwiecień: NajlepszyMaj: NajlepszyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: DobryListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej od lutego do maja

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej luty

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 23°C / 15°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Luty
Ciepło 24°C / 16°C
Znikome 0.7 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Marzec
Gorąco 27°C / 18°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Kwiecień
Gorąco 29°C / 21°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Maj
Bardzo gorąco 32°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 84%
Czerwiec
Bardzo gorąco 35°C / 27°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 95%
Lipiec
Upał 36°C / 28°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Sierpień
Upał 37°C / 29°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Wrzesień
Bardzo gorąco 35°C / 27°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 87%
Październik
Bardzo gorąco 32°C / 24°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 89%
Listopad
Gorąco 28°C / 21°C
Znikome 3.1 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Grudzień
Ciepło 24°C / 17°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 23°C do 37°C. Najcieplejszy okres przypada w sierpniu, gdy średnio jest około 37°C w dzień i 29°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 23°C w dzień i 15°C w nocy.

Przez większą część roku jest ciepło, a najgorętszy okres przynosi bardzo wysokie temperatury. W październiku i listopadzie średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie niższe niż na początku.

Sierpień
  • Temperatura w nocy: 29°C
  • Temperatura w dzień: 37°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 15°C
  • Temperatura w dzień: 23°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 26°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 30°C, a minimalne 22°C.

19°20°23°25°28°31°32°33°31°28°25°21°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń23°C15°C
Luty24°C16°C
Marzec27°C18°C
Kwiecień29°C21°C
Maj32°C24°C
Czerwiec35°C27°C
Lipiec36°C28°C
Sierpień37°C29°C
Wrzesień35°C27°C
Październik32°C24°C
Listopad28°C21°C
Grudzień24°C17°C
Sprawdź aktualną prognozę: Marsa Alam - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Marsa Alam to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 14 mm. Najwięcej pada w styczniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast od maja do września, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń3.2 mm1%
Luty0.7 mm1%
Marzec1.6 mm1%
Kwiecień0.8 mm1%
Maj0.0 mm0%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik2.4 mm1%
Listopad3.1 mm1%
Grudzień2.4 mm<1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 83%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w grudniu i styczniu, udział nieba bez chmur wynosi od 76% do 77%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, gdy ten udział wynosi 95%.

Przy dużym udziale bezchmurnego nieba ekspozycja na słońce jest większa.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec95%
Najmniej bezchmurnego niebagrudzień i styczeńod 76% do 77%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność83%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 35 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 42 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 7 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:11 (23 kwietnia), a najpóźniejszy o 06:46 (29 października). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:50 (29 listopada), a najpóźniejszy o 19:35 (3 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 35 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 42 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:11
Najpóźniejszy29 października06:46
Zachód słońca
Najwcześniejszy29 listopada16:50
Najpóźniejszy3 lipca19:35

Prędkość wiatru

W skali roku średnia miesięczna prędkość wiatru wynosi od 19 do 26 km/h, a zakres zmian jest umiarkowany.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w czerwcu i sięga 26 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od października do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieczerwiecokoło 26 km/h
Najmniej wietrzniepaździernik i listopadokoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr23 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 46%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie, gdy osiąga 56%. Najniższe wartości przypadają natomiast od maja do lipca i wynoszą do 37%.

Zakres rocznych zmian wynosi 20 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad56%
Najniższa wilgotnośćod maja do lipcado 37%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność46%
Egipt

Marsa Alam - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Marsa Alam - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Marsa Alam pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.