Asuan - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: AswanGubernatorstwo: AsuanWspółrzędne: 24°5'36"N, 32°54'25"EWysokość: 102 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najlepsze warunki do zwiedzania miasta panują w grudniu i styczniu. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 25°C w dzień i od 7°C do 9°C w nocy. Miesięczna suma opadów to w tym okresie 0 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 24%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w lutym albo w listopadzie, ale jest wtedy cieplej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: DobryGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: upały (w dzień od 40 do 42°C, w nocy od 22 do 26°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej grudzień i styczeń

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej styczeń

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 42°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 24°C / 7°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Luty
Gorąco 27°C / 9°C
Znikome 0.7 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Marzec
Bardzo gorąco 31°C / 13°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Kwiecień
Upał 36°C / 17°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Maj
Upał 40°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 84%
Czerwiec
Upał 42°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 94%
Lipiec
Upał 42°C / 26°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Sierpień
Upał 42°C / 26°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Wrzesień
Upał 41°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 87%
Październik
Upał 37°C / 21°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 89%
Listopad
Gorąco 30°C / 14°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Grudzień
Ciepło 25°C / 9°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 24°C do 42°C. Najwyższe temperatury przypadają od czerwca do sierpnia, kiedy jest około 42°C w dzień i 26°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 24°C w dzień i 7°C w nocy.

Także chłodniejsza część roku pozostaje ciepła, a najgorętsze miesiące przynoszą bardzo silny upał. W styczniu, a także w kwietniu i maju średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Od czerwca do sierpnia
  • Temperatura w nocy: 24 - 26°C
  • Temperatura w dzień: 42°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 7°C
  • Temperatura w dzień: 24°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 26°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 35°C oraz 18°C.

16°18°22°27°31°33°34°34°32°29°22°17°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń24°C7°C
Luty27°C9°C
Marzec31°C13°C
Kwiecień36°C17°C
Maj40°C22°C
Czerwiec42°C24°C
Lipiec42°C26°C
Sierpień42°C26°C
Wrzesień41°C23°C
Październik37°C21°C
Listopad30°C14°C
Grudzień25°C9°C
Sprawdź aktualną prognozę: Asuan - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Asuan to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 2 mm. W marcu i kwietniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada od maja do stycznia, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.0 mm0%
Luty0.7 mm<1%
Marzec0.8 mm<1%
Kwiecień0.8 mm<1%
Maj0.0 mm<1%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.0 mm0%
Listopad0.0 mm0%
Grudzień0.0 mm0%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 82%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w lipcu, a także w grudniu, udział nieba bez chmur wynosi od 75% do 76%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, gdy ten udział wynosi 94%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec94%
Najmniej bezchmurnego niebalipiec i grudzieńod 75% do 76%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność82%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Przez większą część roku dzień ma podobną długość. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 39 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 38 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 59 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:20 (23 kwietnia), a najpóźniej o 06:53 (29 października). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:00 (29 listopada), a najpóźniej o 19:40 (3 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 39 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 38 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:20
Najpóźniejszy29 października06:53
Zachód słońca
Najwcześniejszy29 listopada17:00
Najpóźniejszy3 lipca19:40

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 21 do 26 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od czerwca do września i sięga 26 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od października do lutego, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 21 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod czerwca do wrześniaokoło 26 km/h
Najmniej wietrznieod października do lutegookoło 21 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr23 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest bardzo niska i wynosi średnio 25%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu, gdy osiąga 41%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i czerwcu i wynoszą 15%.

Zakres rocznych zmian wynosi 26 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień41%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiec15%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność25%
Egipt

Asuan - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Asuan - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Asuan pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.