Michilla (Chile) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: AntofagastaWspółrzędne: 22°43'6"S, 70°16'40"WWysokość: 21 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Przez cały rok warunki do zwiedzania są na ogół dobre. Najkorzystniejszy okres przypada od sierpnia do listopada. W chłodniejszych miesiącach jest umiarkowanie ciepło, natomiast w cieplejszych ciepło, a temperatura powietrza wynosi od 20°C do 25°C w dzień i od 12°C do 17°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 3.9 mm, natomiast zależnie od miesiąca zachmurzenie wynosi od 19% do 44%.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: DobryCzerwiec: DobryLipiec: DobrySierpień: NajlepszyWrzesień: NajlepszyPaździernik: NajlepszyListopad: NajlepszyGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej od sierpnia do listopada

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od sierpnia do listopada

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 25°C / 17°C
Znikome 3.9 mm
Przeważnie pogodnie 56%
Luty
Ciepło 25°C / 17°C
Znikome 2.1 mm
Przeważnie pogodnie 61%
Marzec
Ciepło 24°C / 16°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Kwiecień
Ciepło 23°C / 15°C
Znikome 1.5 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Maj
Ciepło 22°C / 14°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Czerwiec
Ciepło 21°C / 13°C
Znikome 2.3 mm
Przeważnie pogodnie 65%
Lipiec
Umiark. ciepło 20°C / 12°C
Znikome 3.2 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Sierpień
Ciepło 21°C / 12°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Wrzesień
Ciepło 21°C / 12°C
Znikome 1.5 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Październik
Ciepło 22°C / 12°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Listopad
Ciepło 22°C / 13°C
Znikome 2.3 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Grudzień
Ciepło 23°C / 15°C
Znikome 2.4 mm
Przeważnie pogodnie 63%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 20°C do 25°C, więc roczny przebieg jest wyrównany. Najwyższe temperatury przypadają w styczniu i lutym, kiedy jest około 25°C w dzień i 17°C w nocy. Najchłodniej jest w lipcu, około 20°C w dzień i 12°C w nocy.

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 18°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 22°C oraz 14°C.

21°21°20°19°18°17°16°17°17°17°18°19°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń25°C17°C
Luty25°C17°C
Marzec24°C16°C
Kwiecień23°C15°C
Maj22°C14°C
Czerwiec21°C13°C
Lipiec20°C12°C
Sierpień21°C12°C
Wrzesień21°C12°C
Październik22°C12°C
Listopad22°C13°C
Grudzień23°C15°C
Sprawdź aktualną prognozę: Michilla - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Michilla to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 28 mm. W styczniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada w kwietniu, a także we wrześniu, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń3.9 mm1%
Luty2.1 mm<1%
Marzec2.4 mm<1%
Kwiecień1.5 mm<1%
Maj1.6 mm<1%
Czerwiec2.3 mm1%
Lipiec3.2 mm1%
Sierpień2.4 mm<1%
Wrzesień1.5 mm<1%
Październik2.4 mm<1%
Listopad2.3 mm<1%
Grudzień2.4 mm<1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 70% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na raczej małe zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w styczniu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 56%. Z kolei najmniej jest ich w sierpniu i wrześniu, gdy ten udział wynosi od 79% do 81%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebasierpień i wrzesieńod 79% do 81%
Najmniej bezchmurnego niebastyczeń56%
Średnio w rokuwysoka bezchmurność70%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są niewielkie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 44 minuty (20 czerwca), a najdłuższy 13 godzin i 32 minuty (20 grudnia). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 48 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 06:47 (5 września), a najpóźniej o 07:50 (4 kwietnia). Zachodzi najwcześniej o 18:04 (6 czerwca), natomiast najpóźniej o 20:32 (14 stycznia).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień20 czerwca10 godzin i 44 minuty
Najdłuższy dzień20 grudnia13 godzin i 32 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy5 września06:47
Najpóźniejszy4 kwietnia07:50
Zachód słońca
Najwcześniejszy6 czerwca18:04
Najpóźniejszy14 stycznia20:32

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość mieści się między 14 a 14 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest umiarkowana i wynosi średnio 67%.

Najbardziej wilgotno jest w styczniu i lutym (do 75%), natomiast najniższe wartości występują w lipcu i sierpniu (do 60%).

Zakres rocznych zmian wynosi 16 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćstyczeń i lutydo 75%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpieńdo 60%
Średnia roczna wilgotnośćumiarkowana wilgotność67%
Chile

Michilla - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Michilla - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Michilla pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.