Mejillones (Chile) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: AntofagastaWspółrzędne: 23°6'4"S, 70°26'43"WWysokość: 16 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Przez cały rok warunki do zwiedzania są na ogół dobre. Najkorzystniejszy okres przypada od lutego do maja. W chłodniejszych miesiącach jest umiarkowanie ciepło, natomiast w cieplejszych ciepło, a temperatura powietrza wynosi od 18°C do 24°C w dzień i od 13°C do 19°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 3.9 mm, natomiast zależnie od miesiąca zachmurzenie wynosi od 18% do 40%.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: NajlepszyMarzec: NajlepszyKwiecień: NajlepszyMaj: NajlepszyCzerwiec: DobryLipiec: DobrySierpień: DobryWrzesień: DobryPaździernik: DobryListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej od lutego do maja

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej kwiecień i maj

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej od lutego do maja

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 24°C / 18°C
Znikome 3.2 mm
Przeważnie pogodnie 60%
Luty
Ciepło 24°C / 19°C
Znikome 2.1 mm
Przeważnie pogodnie 64%
Marzec
Ciepło 23°C / 18°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Kwiecień
Ciepło 22°C / 16°C
Znikome 1.5 mm
Przeważnie pogodnie 70%
Maj
Ciepło 21°C / 15°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 72%
Czerwiec
Umiark. ciepło 19°C / 14°C
Znikome 3.8 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Lipiec
Umiark. ciepło 18°C / 13°C
Znikome 3.2 mm
Przeważnie pogodnie 69%
Sierpień
Umiark. ciepło 19°C / 13°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Wrzesień
Umiark. ciepło 19°C / 13°C
Znikome 2.3 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Październik
Umiark. ciepło 20°C / 13°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Listopad
Ciepło 21°C / 14°C
Znikome 3.1 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Grudzień
Ciepło 22°C / 16°C
Znikome 2.4 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 18°C do 24°C. Najcieplejszy okres przypada w styczniu i lutym, gdy średnio jest około 24°C w dzień i 18°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w lipcu, gdy średnio jest około 18°C w dzień i 13°C w nocy.

Styczeń i luty
  • Temperatura w nocy: 18 - 19°C
  • Temperatura w dzień: 24°C
Lipiec
  • Temperatura w nocy: 13°C
  • Temperatura w dzień: 18°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 18°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 21°C oraz 15°C.

21°22°21°19°18°17°16°16°16°17°18°19°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń24°C18°C
Luty24°C19°C
Marzec23°C18°C
Kwiecień22°C16°C
Maj21°C15°C
Czerwiec19°C14°C
Lipiec18°C13°C
Sierpień19°C13°C
Wrzesień19°C13°C
Październik20°C13°C
Listopad21°C14°C
Grudzień22°C16°C
Sprawdź aktualną prognozę: Mejillones - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Mejillones charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 34 mm. W sierpniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada w kwietniu, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń3.2 mm<1%
Luty2.1 mm<1%
Marzec3.2 mm<1%
Kwiecień1.5 mm<1%
Maj2.4 mm<1%
Czerwiec3.8 mm1%
Lipiec3.2 mm1%
Sierpień3.9 mm<1%
Wrzesień2.3 mm<1%
Październik3.2 mm<1%
Listopad3.1 mm<1%
Grudzień2.4 mm<1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 72% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w styczniu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 60%. Z kolei najmniej jest ich w sierpniu i wrześniu, gdy ten udział wynosi od 80% do 82%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebasierpień i wrzesieńod 80% do 82%
Najmniej bezchmurnego niebastyczeń60%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność72%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Przez większą część roku dzień ma podobną długość. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 43 minuty (21 czerwca), a najdłuższy 13 godzin i 34 minuty (21 grudnia). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 51 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 06:47 (28 listopada), a najpóźniej o 07:51 (4 kwietnia). Zachodzi najwcześniej o 18:03 (6 czerwca), natomiast najpóźniej o 20:33 (14 stycznia).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 czerwca10 godzin i 43 minuty
Najdłuższy dzień21 grudnia13 godzin i 34 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy28 listopada06:47
Najpóźniejszy4 kwietnia07:51
Zachód słońca
Najwcześniejszy6 czerwca18:03
Najpóźniejszy14 stycznia20:33

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość mieści się między 14 a 15 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 73%.

Najwyższą wilgotność notuje się od stycznia do kwietnia, gdy osiąga do 76%. Najniższe wartości przypadają natomiast od czerwca do sierpnia i wynoszą do 69%.

Różnice między miesiącami są niewielkie, a roczne wahania wynoszą tylko 8 punktów procentowych.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćod stycznia do kwietniado 76%
Najniższa wilgotnośćod czerwca do sierpniado 69%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność73%
Chile

Mejillones - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Mejillones - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Mejillones pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.