Valpelline (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Dolina AostyWspółrzędne: 45°49'35"N, 7°19'41"EWysokość: 983 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 17°C w dzień i 7°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma to około 165 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 47%.

Inną możliwością jest wyjazd w lipcu, jednak pod względem opadów jest to mniej korzystny termin.

Uwaga: na wysokości około 983 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia. W sierpniu największym ograniczeniem podczas dłuższego zwiedzania jest temperatura. Od listopada do kwietnia częstsze opady mieszane (śnieg i deszcz) mogą okresowo utrudniać poruszanie się po mieście.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do marca: niskie temperatury (w dzień od -3 do 1°C, w nocy od -12 do -8°C).
  • Od kwietnia do lipca, a także od września do listopada: wysokie prawdopodobieństwo opadów (od 35 do 56%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno -3°C / -12°C
Obfite 124 mm
Częściowo pogodnie 44%
Luty
Bardzo zimno -2°C / -12°C
Obfite 108 mm
Częściowo pogodnie 44%
Marzec
Zimno 1°C / -8°C
Obfite 128 mm
Częściowo pogodnie 46%
Kwiecień
Chłodno 6°C / -3°C
Obfite 145 mm
Częściowo pogodnie 43%
Maj
Lekko chłodno 11°C / 1°C
Bardzo obfite 242 mm
Częściowo pogodnie 39%
Czerwiec
Lekko chłodno 15°C / 6°C
Bardzo obfite 220 mm
Częściowo pogodnie 44%
Lipiec
Umiark. ciepło 17°C / 7°C
Bardzo obfite 202 mm
Przeważnie pogodnie 54%
Sierpień
Umiark. ciepło 17°C / 7°C
Obfite 165 mm
Przeważnie pogodnie 53%
Wrzesień
Lekko chłodno 14°C / 4°C
Obfite 128 mm
Częściowo pogodnie 49%
Październik
Chłodno 9°C / 0°C
Obfite 149 mm
Częściowo pogodnie 44%
Listopad
Zimno 3°C / -5°C
Obfite 168 mm
Częściowo pogodnie 39%
Grudzień
Bardzo zimno -2°C / -9°C
Obfite 139 mm
Częściowo pogodnie 46%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od -3°C do 17°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 17°C w dzień i 7°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około -3°C w dzień i -12°C w nocy.

Przez większość roku dominują chłodne warunki. Od marca do czerwca średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 7°C
  • Temperatura w dzień: 17°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -12°C
  • Temperatura w dzień: -3°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 3°C. Średnia wartość maksymalna to 7°C, a minimalna -2°C.

-8°-7°-4°2°6°11°12°12°9°5°-1°-6°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-3°C-12°C
Luty-2°C-12°C
Marzec1°C-8°C
Kwiecień6°C-3°C
Maj11°C1°C
Czerwiec15°C6°C
Lipiec17°C7°C
Sierpień17°C7°C
Wrzesień14°C4°C
Październik9°C0°C
Listopad3°C-5°C
Grudzień-2°C-9°C
Sprawdź aktualną prognozę: Valpelline - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Valpelline charakteryzuje się dużą ilością opadów przez cały rok, także w najsuchszych miesiącach.

W skali roku opady są duże, a ich suma sięga 1918 mm. Najwyższe opady przypadają w maju i dochodzą do 242 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w lutym, kiedy wynoszą 108 mm.

Poza samą ilością opadów warto spojrzeć także na prawdopodobieństwo ich występowania. W maju jest ono najwyższe i wynosi 56%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 30%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń124 mm30%
Luty108 mm32%
Marzec128 mm33%
Kwiecień145 mm39%
Maj242 mm56%
Czerwiec220 mm52%
Lipiec202 mm44%
Sierpień165 mm38%
Wrzesień128 mm35%
Październik149 mm35%
Listopad168 mm37%
Grudzień139 mm34%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg stanowi dużą część rocznej sumy opadów i przypada na niego 40%. Pozostałe 60% to deszcz.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od listopada do kwietnia, gdy na śnieg przypada od 52% do 93% opadów, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu występuje w maju, a także w październiku. Stanowi wtedy od 25% do 27% miesięcznych opadów. We wrześniu jego udział spada do 10% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 40%Deszcz: 60%
Sty91%
Lut93%
Mar83%
Kwi52%
Maj25%
Cze5%
Lip2%
Sie5%
Wrz10%
Paź27%
Lis61%
Gru89%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 45% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w maju, a także w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 39%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 53% do 54%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 53% do 54%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i listopad39%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność45%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 40 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 44 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 4 minuty.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:40 (15 czerwca), a najpóźniej o 08:12 (1 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 16:46 (10 grudnia), a najpóźniej o 21:25 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 40 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 44 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:40
Najpóźniejszy1 stycznia08:12
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:46
Najpóźniejszy26 czerwca21:25

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 10 do 14 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od grudnia do marca i sięga 14 km/h. Najspokojniejszy okres przypada w kwietniu oraz od czerwca do września, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 10 km/h.

W rejonach alpejskich okresowo może pojawiać się efekt fenowy: wiatr jest wtedy bardziej suchy i porywisty. Na średnich szerokościach przechodzące fronty i niże mogą okresowo wzmacniać wiatr.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod grudnia do marcaokoło 14 km/h
Najmniej wietrzniekwiecień, od czerwca do wrześniaokoło 10 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr12 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 90%.

Najwyższą wilgotność notuje się w marcu, maju, a także w listopadzie, gdy osiąga do 94%. Najniższe wartości przypadają natomiast w lipcu i sierpniu, a także w grudniu i wynoszą do 85%.

Zakres rocznych zmian wynosi 10 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćmarzec, maj, listopaddo 94%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpień, grudzieńdo 85%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność90%
Włochy

Valpelline - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Valpelline - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Valpelline pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.