Santa Maria Maggiore (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: PiemontWspółrzędne: 46°8'3"N, 8°28'1"EWysokość: 813 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. Temperatura powietrza wynosi około 21°C w dzień i 11°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma to około 239 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 46%.

Inną możliwością jest wyjazd w czerwcu, jednak pod względem opadów jest to mniej korzystny termin.

Uwaga: na wysokości około 813 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia. W sierpniu opady mogą przeszkadzać w dłuższym zwiedzaniu.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: niskie temperatury (w dzień od -1 do 1°C, w nocy od -9 do -7°C).
  • Od kwietnia do czerwca, a także od września do listopada: częste opady (prawdopodobieństwo od 37 do 55%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno -1°C / -9°C
Umiarkowane 82 mm
Częściowo pogodnie 47%
Luty
Zimno 1°C / -8°C
Obfite 103 mm
Częściowo pogodnie 45%
Marzec
Zimno 4°C / -4°C
Obfite 140 mm
Częściowo pogodnie 46%
Kwiecień
Chłodno 9°C / 1°C
Bardzo obfite 203 mm
Częściowo pogodnie 43%
Maj
Lekko chłodno 13°C / 4°C
Bardzo obfite 287 mm
Częściowo pogodnie 40%
Czerwiec
Umiark. ciepło 18°C / 9°C
Bardzo obfite 290 mm
Częściowo pogodnie 45%
Lipiec
Ciepło 21°C / 11°C
Bardzo obfite 239 mm
Przeważnie pogodnie 56%
Sierpień
Umiark. ciepło 20°C / 11°C
Bardzo obfite 238 mm
Przeważnie pogodnie 54%
Wrzesień
Umiark. ciepło 16°C / 7°C
Obfite 178 mm
Częściowo pogodnie 49%
Październik
Lekko chłodno 11°C / 3°C
Bardzo obfite 219 mm
Częściowo pogodnie 43%
Listopad
Zimno 5°C / -2°C
Bardzo obfite 247 mm
Częściowo pogodnie 38%
Grudzień
Zimno 1°C / -7°C
Obfite 109 mm
Częściowo pogodnie 49%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od -1°C do 21°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu, gdy średnio jest około 21°C w dzień i 11°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około -1°C w dzień i -9°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od marca do czerwca średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 11°C
  • Temperatura w dzień: 21°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -9°C
  • Temperatura w dzień: -1°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 6°C. Średnia wartość maksymalna to 10°C, a minimalna 1°C.

-5°-4°0°5°9°14°16°16°12°7°2°-3°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-1°C-9°C
Luty1°C-8°C
Marzec4°C-4°C
Kwiecień9°C1°C
Maj13°C4°C
Czerwiec18°C9°C
Lipiec21°C11°C
Sierpień20°C11°C
Wrzesień16°C7°C
Październik11°C3°C
Listopad5°C-2°C
Grudzień1°C-7°C
Sprawdź aktualną prognozę: Santa Maria Maggiore - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczne opady są bardzo duże, a ich suma sięga 2335 mm. Najwięcej opadów notuje się w czerwcu, kiedy ich miesięczna suma sięga 290 mm. Najmniej opadów obserwuje się natomiast w styczniu, średnio 82 mm.

Poza samą ilością opadów warto spojrzeć także na prawdopodobieństwo ich występowania. W maju jest ono najwyższe i wynosi 55%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 22%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń82 mm22%
Luty103 mm28%
Marzec140 mm29%
Kwiecień203 mm41%
Maj287 mm55%
Czerwiec290 mm53%
Lipiec239 mm46%
Sierpień238 mm43%
Wrzesień178 mm38%
Październik219 mm37%
Listopad247 mm38%
Grudzień109 mm24%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg odpowiada za 27% rocznej sumy opadów. Większa część przypada na deszcz, który stanowi 73%.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od listopada do marca, gdy na śnieg przypada od 46% do 78% opadów, najwięcej od stycznia do lutego. Poza głównym okresem najwięcej śniegu występuje w kwietniu. Stanowi wtedy 39% miesięcznych opadów. W maju i październiku jego udział spada do odpowiednio 18% i 20% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 27%Deszcz: 73%
Sty78%
Lut78%
Mar66%
Kwi39%
Maj18%
Cze3%
Lip1%
Sie2%
Wrz7%
Paź20%
Lis46%
Gru74%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 46%, co przekłada się na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w maju, a także w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi od 38% do 40%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 54% do 56%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 54% do 56%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i listopadod 38% do 40%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność46%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 38 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 46 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 8 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:34 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 08:08 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:40 (10 grudnia), a najpóźniejszy o 21:22 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 38 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 46 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:34
Najpóźniejszy1 stycznia08:08
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:40
Najpóźniejszy26 czerwca21:22

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 10 do 14 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w maju oraz od grudnia do marca i sięga 14 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do września, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 10 km/h.

Przy alpejskim ukształtowaniu terenu wiatr jest zmienny i lokalnie nasila się w dolinach oraz przełęczach. Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej wiatr może nasilać się w czasie przechodzenia frontów.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniemaj, od grudnia do marcaokoło 14 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do wrześniaokoło 10 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr12 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 84%.

Najwyższą wilgotność notuje się w październiku i listopadzie, gdy osiąga do 90%. Najniższe wartości przypadają natomiast w grudniu i wynoszą 78%.

Zakres rocznych zmian wynosi 12 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćpaździernik i listopaddo 90%
Najniższa wilgotnośćgrudzień78%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność84%
Włochy

Santa Maria Maggiore - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Santa Maria Maggiore - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Santa Maria Maggiore pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.