San Zeno di Montagna (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: Wenecja EuganejskaWspółrzędne: 45°37'52"N, 10°43'27"EWysokość: 577 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej planować w lipcu i sierpniu. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi około 28°C w dzień i 17°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma wynosi od 111 mm do 121 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 39%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w czerwcu albo we wrześniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: AkceptowalnyMaj: AkceptowalnyCzerwiec: DobryLipiec: NajlepszySierpień: NajlepszyWrzesień: DobryPaździernik: AkceptowalnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Jazda na rowerze
Najlepiej czerwiec

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od listopada do marca
  • Listopad: bardzo duże opady (do 180 mm miesięcznie)
  • Od grudnia do lutego: opady śniegu i deszczu (śnieg stanowi do 36% miesięcznych opadów)
  • Niska temperatura (średnia w dzień nie przekracza 11°C)
Ciepło, ale deszczowo
czerwiec

Temperatura sprzyja wyjazdowi, ale miesięczna suma opadów dochodzi wtedy do 133 mm, co może wpływać na plan dnia.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 5°C / -2°C
Umiarkowane 69 mm
Częściowo pogodnie 48%
Luty
Chłodno 7°C / -1°C
Obfite 101 mm
Częściowo pogodnie 43%
Marzec
Lekko chłodno 11°C / 2°C
Umiarkowane 95 mm
Częściowo pogodnie 47%
Kwiecień
Umiark. ciepło 16°C / 6°C
Obfite 126 mm
Częściowo pogodnie 47%
Maj
Umiark. ciepło 19°C / 10°C
Obfite 167 mm
Częściowo pogodnie 44%
Czerwiec
Ciepło 24°C / 15°C
Obfite 133 mm
Przeważnie pogodnie 51%
Lipiec
Gorąco 28°C / 17°C
Obfite 121 mm
Przeważnie pogodnie 62%
Sierpień
Gorąco 27°C / 17°C
Obfite 111 mm
Przeważnie pogodnie 61%
Wrzesień
Ciepło 23°C / 13°C
Obfite 105 mm
Przeważnie pogodnie 54%
Październik
Umiark. ciepło 17°C / 8°C
Obfite 152 mm
Częściowo pogodnie 47%
Listopad
Lekko chłodno 11°C / 4°C
Obfite 180 mm
Częściowo pogodnie 40%
Grudzień
Chłodno 6°C / -1°C
Obfite 106 mm
Częściowo pogodnie 50%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 5°C do 28°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w lipcu, około 28°C w dzień i 17°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 5°C w dzień i -2°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od marca do czerwca średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 17°C
  • Temperatura w dzień: 28°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -2°C
  • Temperatura w dzień: 5°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 12°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 16°C oraz 7°C.

2°3°7°11°15°20°23°22°18°13°8°3°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń5°C-2°C
Luty7°C-1°C
Marzec11°C2°C
Kwiecień16°C6°C
Maj19°C10°C
Czerwiec24°C15°C
Lipiec28°C17°C
Sierpień27°C17°C
Wrzesień23°C13°C
Październik17°C8°C
Listopad11°C4°C
Grudzień6°C-1°C
Sprawdź aktualną prognozę: San Zeno di Montagna - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest duża i kształtuje się na poziomie 1466 mm. Najwyższe opady przypadają w listopadzie i dochodzą do 180 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 69 mm.

Poza samą ilością opadów warto spojrzeć także na prawdopodobieństwo ich występowania. W maju jest ono najwyższe i wynosi 44%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 17%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń69 mm17%
Luty101 mm27%
Marzec95 mm26%
Kwiecień126 mm32%
Maj167 mm44%
Czerwiec133 mm35%
Lipiec121 mm28%
Sierpień111 mm29%
Wrzesień105 mm29%
Październik152 mm29%
Listopad180 mm34%
Grudzień106 mm21%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg ma niewielki udział w rocznych opadach i odpowiada tylko za 11%. Zdecydowaną większość rocznej sumy opadów stanowi deszcz, na który przypada aż 89%.

Największy udział śniegu w opadach przypada od grudnia do lutego. W tym czasie wynosi od 32% do 36%, najwięcej w lutym. Poza tym okresem najwięcej śniegu występuje w marcu. Jego udział wynosi wtedy 25%. W listopadzie śnieg nadal występuje, ale stanowi 11% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 11%Deszcz: 89%
Sty34%
Lut36%
Mar25%
Kwi8%
Maj2%
Cze0%
Lip0%
Sie1%
Wrz1%
Paź4%
Lis11%
Gru32%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 50% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 40%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 61% do 62%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 61% do 62%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad40%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność50%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 41 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 42 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 1 minuta.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:27 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 07:58 (2 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:33 (10 grudnia), a najpóźniejszy o 21:11 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 41 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 42 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:27
Najpóźniejszy2 stycznia07:58
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:33
Najpóźniejszy26 czerwca21:11

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 11 do 14 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od stycznia do maja i w listopadzie i sięga 14 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do października i w grudniu, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 11 km/h.

W cieplejszej części roku w zróżnicowanym terenie działa dobowy rytm lokalnych wiatrów.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod stycznia do maja, listopadokoło 14 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do października, grudzieńokoło 11 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr13 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest umiarkowana, a jej średnia wartość wynosi 69%.

Najbardziej wilgotno jest w listopadzie (81%), natomiast najniższe wartości występują w lipcu i sierpniu (do 61%).

Zakres rocznych zmian wynosi 21 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad81%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpieńdo 61%
Średnia roczna wilgotnośćumiarkowana wilgotność69%
Włochy

San Zeno di Montagna - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

San Zeno di Montagna - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji San Zeno di Montagna pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.