Ronco Canavese (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: PiemontWspółrzędne: 45°30'3"N, 7°32'49"EWysokość: 959 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w lipcu i sierpniu. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 21°C w dzień i 11°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma wynosi od 132 mm do 142 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 41%.

Uwaga: na wysokości około 959 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: NajlepszySierpień: NajlepszyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • W maju, a także w listopadzie: bardzo deszczowo (około 231 mm).
  • Od grudnia do lutego: wyraźny chłód (w dzień do 1°C, w nocy do -7°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 1°C / -7°C
Umiarkowane 65 mm
Przeważnie pogodnie 53%
Luty
Zimno 2°C / -7°C
Umiarkowane 83 mm
Częściowo pogodnie 48%
Marzec
Chłodno 6°C / -3°C
Obfite 129 mm
Częściowo pogodnie 50%
Kwiecień
Chłodno 10°C / 1°C
Obfite 166 mm
Częściowo pogodnie 46%
Maj
Lekko chłodno 14°C / 4°C
Bardzo obfite 232 mm
Częściowo pogodnie 44%
Czerwiec
Umiark. ciepło 19°C / 9°C
Bardzo obfite 201 mm
Częściowo pogodnie 50%
Lipiec
Ciepło 21°C / 11°C
Obfite 142 mm
Przeważnie pogodnie 61%
Sierpień
Ciepło 21°C / 11°C
Obfite 132 mm
Przeważnie pogodnie 59%
Wrzesień
Umiark. ciepło 17°C / 7°C
Umiarkowane 100 mm
Przeważnie pogodnie 53%
Październik
Lekko chłodno 12°C / 3°C
Obfite 175 mm
Częściowo pogodnie 48%
Listopad
Chłodno 6°C / -1°C
Bardzo obfite 229 mm
Częściowo pogodnie 42%
Grudzień
Zimno 2°C / -6°C
Umiarkowane 76 mm
Przeważnie pogodnie 54%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 1°C do 21°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 21°C w dzień i 11°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 1°C w dzień i -7°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od lutego do czerwca średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 11°C
  • Temperatura w dzień: 21°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -7°C
  • Temperatura w dzień: 1°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 6°C. Średnia wartość maksymalna to 11°C, a minimalna 2°C.

-3°-3°2°6°9°14°16°16°12°8°3°-2°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń1°C-7°C
Luty2°C-7°C
Marzec6°C-3°C
Kwiecień10°C1°C
Maj14°C4°C
Czerwiec19°C9°C
Lipiec21°C11°C
Sierpień21°C11°C
Wrzesień17°C7°C
Październik12°C3°C
Listopad6°C-1°C
Grudzień2°C-6°C
Sprawdź aktualną prognozę: Ronco Canavese - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

W skali roku opady są duże, a ich suma sięga 1730 mm. Szczyt opadów przypada w maju, kiedy miesięczna suma dochodzi do 232 mm. Najmniej opadów występuje natomiast w styczniu, średnio jest to 65 mm.

Dopełnieniem obrazu opadów jest prawdopodobieństwo ich występowania w poszczególnych miesiącach. W maju szansa na opady jest największa i wynosi 49%, a w styczniu spada do rocznego minimum na poziomie 17%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń65 mm17%
Luty83 mm26%
Marzec129 mm30%
Kwiecień166 mm39%
Maj232 mm49%
Czerwiec201 mm45%
Lipiec142 mm34%
Sierpień132 mm33%
Wrzesień100 mm30%
Październik175 mm30%
Listopad229 mm35%
Grudzień76 mm20%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Na śnieg przypada 24% rocznych opadów. Większą część stanowi deszcz, który odpowiada za 76%.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od grudnia do marca, gdy na śnieg przypada od 57% do 81% opadów, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu występuje w kwietniu, a także w listopadzie. Stanowi wtedy od 26% do 28% miesięcznych opadów. W maju i październiku jego udział spada do odpowiednio 13% i 12% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 24%Deszcz: 76%
Sty72%
Lut81%
Mar57%
Kwi26%
Maj13%
Cze4%
Lip1%
Sie4%
Wrz5%
Paź12%
Lis28%
Gru65%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 51%, co przekłada się na raczej małe zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w maju, a także w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi od 42% do 44%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 59% do 61%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 59% do 61%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i listopadod 42% do 44%
Średnio w rokuwysoka bezchmurność51%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 42 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 41 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 6 godzin i 59 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:40 (15 czerwca), a najpóźniej o 08:10 (1 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 16:46 (10 grudnia), a najpóźniej o 21:23 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 42 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 41 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:40
Najpóźniejszy1 stycznia08:10
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:46
Najpóźniejszy26 czerwca21:23

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 11 do 14 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od grudnia do marca i sięga 14 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od kwietnia do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 11 km/h.

W rejonach alpejskich okresowo może pojawiać się efekt fenowy: wiatr jest wtedy bardziej suchy i porywisty. W chłodniejszej części roku układy niżowe częściej przynoszą silniejszy wiatr.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod grudnia do marcaokoło 14 km/h
Najmniej wietrznieod kwietnia do listopadaokoło 11 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr12 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest wysoka i wynosi średnio 77%.

Najbardziej wilgotno jest w listopadzie (84%), natomiast najniższe wartości występują w grudniu (68%).

Zakres rocznych zmian wynosi 16 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad84%
Najniższa wilgotnośćgrudzień68%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność77%
Włochy

Ronco Canavese - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Ronco Canavese - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Ronco Canavese pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.