Passo Rolle (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Trydent-Górna AdygaWspółrzędne: 46°17'50"N, 11°47'15"EWysokość: 1989 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 22°C w dzień i 11°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma wynosi od 205 mm do 224 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 49%.

Inną możliwością jest wyjazd w czerwcu albo we wrześniu, ale jest wtedy chłodniej.

Uwaga: przy wysokości około 1989 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, a odczuwalna temperatura potrafi być niższa. W lipcu opady mogą przeszkadzać w dłuższym zwiedzaniu.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: niskie temperatury (w dzień do 1°C, w nocy od -8 do -6°C).
  • Od kwietnia do czerwca, a także od września do listopada: częste opady (prawdopodobieństwo od 36 do 56%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 1°C / -8°C
Umiarkowane 73 mm
Częściowo pogodnie 45%
Luty
Zimno 2°C / -8°C
Obfite 106 mm
Częściowo pogodnie 41%
Marzec
Chłodno 6°C / -3°C
Obfite 112 mm
Częściowo pogodnie 42%
Kwiecień
Lekko chłodno 11°C / 1°C
Obfite 152 mm
Częściowo pogodnie 41%
Maj
Lekko chłodno 14°C / 4°C
Bardzo obfite 233 mm
Częściowo pogodnie 38%
Czerwiec
Umiark. ciepło 19°C / 9°C
Bardzo obfite 238 mm
Częściowo pogodnie 44%
Lipiec
Ciepło 22°C / 11°C
Bardzo obfite 205 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Sierpień
Ciepło 22°C / 11°C
Bardzo obfite 224 mm
Przeważnie pogodnie 51%
Wrzesień
Umiark. ciepło 17°C / 7°C
Obfite 189 mm
Częściowo pogodnie 46%
Październik
Lekko chłodno 12°C / 3°C
Obfite 195 mm
Częściowo pogodnie 42%
Listopad
Chłodno 7°C / -1°C
Bardzo obfite 203 mm
Częściowo pogodnie 35%
Grudzień
Zimno 2°C / -6°C
Obfite 115 mm
Częściowo pogodnie 47%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 1°C do 22°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 22°C w dzień i 11°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 1°C w dzień i -8°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od lutego do maja średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 11°C
  • Temperatura w dzień: 22°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -8°C
  • Temperatura w dzień: 1°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 6°C. Średnia wartość maksymalna to 11°C, a minimalna 2°C.

-4°-3°2°6°9°14°17°17°12°8°3°-2°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń1°C-8°C
Luty2°C-8°C
Marzec6°C-3°C
Kwiecień11°C1°C
Maj14°C4°C
Czerwiec19°C9°C
Lipiec22°C11°C
Sierpień22°C11°C
Wrzesień17°C7°C
Październik12°C3°C
Listopad7°C-1°C
Grudzień2°C-6°C
Sprawdź aktualną prognozę: Passo Rolle - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczne opady są bardzo duże, a ich suma sięga 2045 mm. Najwyższe opady przypadają w czerwcu i dochodzą do 238 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 73 mm.

Poza samą ilością opadów warto spojrzeć także na prawdopodobieństwo ich występowania. W maju jest ono najwyższe i wynosi 56%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 19%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń73 mm19%
Luty106 mm28%
Marzec112 mm28%
Kwiecień152 mm40%
Maj233 mm56%
Czerwiec238 mm55%
Lipiec205 mm53%
Sierpień224 mm49%
Wrzesień189 mm42%
Październik195 mm36%
Listopad203 mm38%
Grudzień115 mm21%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg odpowiada za 17% rocznej sumy opadów. Większa część przypada na deszcz, który stanowi 83%.

Śniegu można spodziewać się przede wszystkim od grudnia do marca. W tym czasie jego udział wynosi od 46% do 64%, najwięcej w lutym. W kwietniu oraz od października do listopada śnieg pojawia się jeszcze, ale stanowi 15%, 11% i 21% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 17%Deszcz: 83%
Sty63%
Lut64%
Mar46%
Kwi15%
Maj5%
Cze1%
Lip0%
Sie1%
Wrz3%
Paź11%
Lis21%
Gru51%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 44% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 35%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 51% do 52%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 51% do 52%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad35%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność44%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 36 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 48 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 12 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:20 (15 czerwca), a najpóźniej o 07:56 (1 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 16:26 (10 grudnia), a najpóźniej o 21:09 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 36 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 48 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:20
Najpóźniejszy1 stycznia07:56
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:26
Najpóźniejszy26 czerwca21:09

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 9 do 11 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od stycznia do maja i sięga 11 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od lipca do września i w listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 9 km/h.

W górach efekt fenowy może lokalnie wzmacniać wiatr i szybko zmieniać warunki.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod stycznia do majaokoło 11 km/h
Najmniej wietrznieod lipca do września, listopadokoło 9 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr10 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 86%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie, gdy osiąga 94%. Najniższe wartości przypadają natomiast w lipcu i sierpniu i wynoszą do 81%.

Zakres rocznych zmian wynosi 14 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad94%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpieńdo 81%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność86%
Włochy

Passo Rolle - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Passo Rolle - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Passo Rolle pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.