Magnano in Riviera (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Friuli-Wenecja JulijskaWspółrzędne: 46°13'56"N, 13°10'4"EWysokość: 200 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w lipcu i sierpniu. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi około 26°C w dzień i 16°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma to około 165 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 43%.

Inną możliwością jest wyjazd w czerwcu albo we wrześniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: AkceptowalnyCzerwiec: DobryLipiec: NajlepszySierpień: NajlepszyWrzesień: DobryPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • W maju, a także w listopadzie: częste opady (prawdopodobieństwo od 38 do 47%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Jazda na rowerze
Najlepiej czerwiec

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od listopada do marca
  • Listopad: duża ilość opadów (do 200 mm miesięcznie)
  • Styczeń i luty: opady śniegu i deszczu (śnieg stanowi do 35% miesięcznych opadów)
  • Niska temperatura (średnia w dzień nie przekracza 9°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 3°C / -3°C
Umiarkowane 89 mm
Częściowo pogodnie 43%
Luty
Zimno 4°C / -3°C
Obfite 126 mm
Częściowo pogodnie 39%
Marzec
Chłodno 9°C / 1°C
Obfite 113 mm
Częściowo pogodnie 44%
Kwiecień
Lekko chłodno 14°C / 5°C
Obfite 112 mm
Częściowo pogodnie 45%
Maj
Umiark. ciepło 18°C / 8°C
Obfite 186 mm
Częściowo pogodnie 41%
Czerwiec
Ciepło 23°C / 13°C
Obfite 161 mm
Częściowo pogodnie 49%
Lipiec
Gorąco 26°C / 16°C
Obfite 155 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Sierpień
Gorąco 26°C / 15°C
Obfite 165 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Wrzesień
Ciepło 21°C / 11°C
Obfite 175 mm
Częściowo pogodnie 50%
Październik
Lekko chłodno 15°C / 6°C
Obfite 175 mm
Częściowo pogodnie 46%
Listopad
Chłodno 9°C / 3°C
Obfite 200 mm
Częściowo pogodnie 35%
Grudzień
Zimno 4°C / -2°C
Obfite 131 mm
Częściowo pogodnie 45%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 3°C do 26°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 26°C w dzień i 15°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 3°C w dzień i -3°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od marca do maja średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 15 - 16°C
  • Temperatura w dzień: 26°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -3°C
  • Temperatura w dzień: 3°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 10°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 14°C oraz 6°C.

0°1°5°10°13°18°21°21°16°11°6°1°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń3°C-3°C
Luty4°C-3°C
Marzec9°C1°C
Kwiecień14°C5°C
Maj18°C8°C
Czerwiec23°C13°C
Lipiec26°C16°C
Sierpień26°C15°C
Wrzesień21°C11°C
Październik15°C6°C
Listopad9°C3°C
Grudzień4°C-2°C
Sprawdź aktualną prognozę: Magnano in Riviera - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest duża i kształtuje się na poziomie 1788 mm. Szczyt opadów przypada w listopadzie, kiedy miesięczna suma dochodzi do 200 mm. Najmniej opadów występuje natomiast w styczniu, średnio jest to 89 mm.

Poza samą ilością opadów warto spojrzeć także na prawdopodobieństwo ich występowania. W maju jest ono najwyższe i wynosi 47%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 21%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń89 mm21%
Luty126 mm30%
Marzec113 mm27%
Kwiecień112 mm31%
Maj186 mm47%
Czerwiec161 mm39%
Lipiec155 mm39%
Sierpień165 mm37%
Wrzesień175 mm37%
Październik175 mm33%
Listopad200 mm38%
Grudzień131 mm23%
Uwaga: Ze względu na mniejszą precyzję danych, wartości opadów w lutym, a także w grudniu warto traktować orientacyjnie.

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg ma niewielkie znaczenie w rocznej sumie opadów, a jego udział wynosi tylko 9%. Zdecydowana większość przypada na deszcz, który odpowiada za 91%.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od grudnia do lutego, gdy na śnieg przypada od 26% do 35% opadów, najwięcej od stycznia do lutego. Poza głównym okresem najwięcej śniegu występuje w marcu. Stanowi wtedy 20% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 9%Deszcz: 91%
Sty35%
Lut35%
Mar20%
Kwi3%
Maj1%
Cze0%
Lip0%
Sie0%
Wrz0%
Paź4%
Lis8%
Gru26%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 46% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 35%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi 57%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpień57%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad35%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność46%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Długość dnia w ciągu roku zmienia się znacznie. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 37 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 47 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 10 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:15 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 07:50 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:21 (10 grudnia), a najpóźniejszy o 21:03 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 37 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 47 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:15
Najpóźniejszy1 stycznia07:50
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:21
Najpóźniejszy26 czerwca21:03

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 11 do 14 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do marca, w maju oraz w listopadzie i sięga 14 km/h. Najspokojniejszy okres przypada w kwietniu, od czerwca do października oraz od grudnia do stycznia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 11 km/h.

W tej strefie geograficznej mocniejszy wiatr często wiąże się z frontami i niżami.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieluty i marzec, maj, listopadokoło 14 km/h
Najmniej wietrzniekwiecień, od czerwca do października, grudzień i styczeńokoło 11 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr12 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest wysoka i wynosi średnio 75%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie, gdy osiąga 88%. Najniższe wartości przypadają natomiast w lipcu i sierpniu i wynoszą do 66%.

Zakres rocznych zmian wynosi 23 punkty procentowe, więc wahania są duże.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad88%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpieńdo 66%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność75%
Włochy

Magnano in Riviera - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Magnano in Riviera - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Magnano in Riviera pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.