Madesimo (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: LombardiaWspółrzędne: 46°26'26"N, 9°21'38"EWysokość: 1553 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 18°C w dzień i 8°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma to około 243 mm, natomiast zachmurzenie jest umiarkowane, na poziomie 51%.

Jeśli ten okres nie wchodzi w grę, warto wziąć pod uwagę wyjazd w sierpniu.

Uwaga: na wysokości około 1553 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia. W lipcu największym ograniczeniem są opady, które mogą wymusić zmiany w planie zwiedzania.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od listopada do marca: wyraźny chłód (w dzień od -4 do 2°C, w nocy od -13 do -5°C).
  • Od kwietnia do czerwca, a także od sierpnia do listopada: częste opady (prawdopodobieństwo od 36 do 58%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno -4°C / -13°C
Umiarkowane 74 mm
Częściowo pogodnie 41%
Luty
Bardzo zimno -3°C / -13°C
Umiarkowane 86 mm
Częściowo pogodnie 40%
Marzec
Bardzo zimno 0°C / -8°C
Obfite 110 mm
Częściowo pogodnie 41%
Kwiecień
Zimno 5°C / -3°C
Obfite 168 mm
Częściowo pogodnie 39%
Maj
Chłodno 10°C / 1°C
Bardzo obfite 227 mm
Częściowo pogodnie 37%
Czerwiec
Umiark. ciepło 16°C / 6°C
Bardzo obfite 274 mm
Częściowo pogodnie 40%
Lipiec
Umiark. ciepło 18°C / 8°C
Bardzo obfite 243 mm
Częściowo pogodnie 49%
Sierpień
Umiark. ciepło 17°C / 8°C
Bardzo obfite 259 mm
Częściowo pogodnie 47%
Wrzesień
Lekko chłodno 13°C / 4°C
Obfite 175 mm
Częściowo pogodnie 42%
Październik
Chłodno 8°C / -1°C
Obfite 169 mm
Częściowo pogodnie 40%
Listopad
Zimno 2°C / -5°C
Obfite 169 mm
Częściowo pogodnie 35%
Grudzień
Bardzo zimno -2°C / -11°C
Obfite 101 mm
Częściowo pogodnie 43%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od -4°C do 18°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w lipcu, około 18°C w dzień i 8°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około -4°C w dzień i -13°C w nocy.

To chłodny kierunek, bez długiego okresu wysokich temperatur. Od marca do czerwca średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 8°C
  • Temperatura w dzień: 18°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -13°C
  • Temperatura w dzień: -4°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 2°C. Średnia wartość maksymalna to 7°C, a minimalna -2°C.

-9°-8°-4°1°6°11°13°13°9°4°-2°-7°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-4°C-13°C
Luty-3°C-13°C
Marzec0°C-8°C
Kwiecień5°C-3°C
Maj10°C1°C
Czerwiec16°C6°C
Lipiec18°C8°C
Sierpień17°C8°C
Wrzesień13°C4°C
Październik8°C-1°C
Listopad2°C-5°C
Grudzień-2°C-11°C
Sprawdź aktualną prognozę: Madesimo - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest bardzo duża i dochodzi do 2055 mm. Szczyt opadów przypada w czerwcu, kiedy miesięczna suma dochodzi do 274 mm. Najmniej opadów występuje natomiast w styczniu, średnio jest to 74 mm.

Dopełnieniem obrazu opadów jest prawdopodobieństwo ich występowania w poszczególnych miesiącach. W czerwcu szansa na opady jest największa i wynosi 58%, a w styczniu spada do rocznego minimum na poziomie 22%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń74 mm22%
Luty86 mm26%
Marzec110 mm28%
Kwiecień168 mm42%
Maj227 mm54%
Czerwiec274 mm58%
Lipiec243 mm51%
Sierpień259 mm50%
Wrzesień175 mm40%
Październik169 mm37%
Listopad169 mm36%
Grudzień101 mm27%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Na śnieg przypada 34% rocznych opadów. Większą część stanowi deszcz, który odpowiada za 66%.

Śniegu można spodziewać się przede wszystkim od listopada do kwietnia. W tym czasie jego udział wynosi od 53% do 92%, najwięcej od stycznia do lutego. Poza głównym okresem najwięcej śniegu przypada w październiku. Jego udział wynosi wtedy 29%. W maju i wrześniu śnieg pojawia się jeszcze, ale stanowi odpowiednio 25% i 13% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 34%Deszcz: 66%
Sty92%
Lut92%
Mar86%
Kwi53%
Maj25%
Cze8%
Lip2%
Sie2%
Wrz13%
Paź29%
Lis64%
Gru90%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 41% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w maju, a także w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi od 35% do 37%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 47% do 49%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 47% do 49%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i listopadod 35% do 37%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność41%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 35 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 49 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 14 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:29 (15 czerwca), a najpóźniej o 08:06 (1 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 16:36 (10 grudnia), natomiast najpóźniej o 21:19 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 35 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 49 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:29
Najpóźniejszy1 stycznia08:06
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:36
Najpóźniejszy26 czerwca21:19

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 10 do 14 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w maju oraz od grudnia do lutego i sięga 14 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od lipca do września i w listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 10 km/h.

W rejonach alpejskich okresowo może pojawiać się efekt fenowy: wiatr jest wtedy bardziej suchy i porywisty. Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej wiatr może nasilać się w czasie przechodzenia frontów.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniemaj, od grudnia do lutegookoło 14 km/h
Najmniej wietrznieod lipca do września, listopadokoło 10 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr12 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest bardzo wysoka, a jej średnia wartość wynosi 96%.

Najbardziej wilgotno jest od lutego do maja, a także od września do listopada (do 98%), natomiast najniższe wartości występują w lipcu (92%).

Różnice między miesiącami są niewielkie, a roczne wahania wynoszą tylko 6 punktów procentowych.

W chłodniejszych okresach taka wilgotność może wiązać się z częstszymi mgłami.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćod lutego do maja, od września do listopadado 98%
Najniższa wilgotnośćlipiec92%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo wysoka wilgotność96%
Włochy

Madesimo - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Madesimo - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Madesimo pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.