Luson (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Trydent-Górna AdygaWspółrzędne: 46°44'45"N, 11°45'41"EWysokość: 981 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 19°C w dzień i 8°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma to około 269 mm, natomiast zachmurzenie jest umiarkowane, na poziomie 54%.

Uwaga: na wysokości około 981 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia. W sierpniu największym ograniczeniem są opady, które mogą wymusić zmiany w planie zwiedzania.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do lipca: bardzo duże opady (od 239 do 283 mm).
  • Od grudnia do marca: niskie temperatury (w dzień od -3 do 2°C, w nocy od -12 do -7°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno -3°C / -12°C
Umiarkowane 70 mm
Częściowo pogodnie 40%
Luty
Bardzo zimno -2°C / -12°C
Umiarkowane 83 mm
Częściowo pogodnie 38%
Marzec
Zimno 2°C / -7°C
Umiarkowane 98 mm
Częściowo pogodnie 41%
Kwiecień
Chłodno 8°C / -2°C
Obfite 143 mm
Częściowo pogodnie 39%
Maj
Lekko chłodno 12°C / 1°C
Bardzo obfite 239 mm
Częściowo pogodnie 35%
Czerwiec
Umiark. ciepło 17°C / 6°C
Bardzo obfite 283 mm
Częściowo pogodnie 40%
Lipiec
Umiark. ciepło 19°C / 8°C
Bardzo obfite 260 mm
Częściowo pogodnie 47%
Sierpień
Umiark. ciepło 19°C / 8°C
Bardzo obfite 269 mm
Częściowo pogodnie 46%
Wrzesień
Lekko chłodno 14°C / 4°C
Bardzo obfite 201 mm
Częściowo pogodnie 41%
Październik
Chłodno 9°C / 0°C
Obfite 166 mm
Częściowo pogodnie 40%
Listopad
Zimno 4°C / -3°C
Obfite 133 mm
Częściowo pogodnie 34%
Grudzień
Bardzo zimno -1°C / -9°C
Umiarkowane 84 mm
Częściowo pogodnie 43%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od -3°C do 19°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, około 19°C w dzień i 8°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około -3°C w dzień i -12°C w nocy.

To chłodny kierunek, bez długiego okresu wysokich temperatur. Od marca do maja średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 8°C
  • Temperatura w dzień: 19°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -12°C
  • Temperatura w dzień: -3°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 3°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 8°C, a minimalne -2°C.

-8°-7°-3°3°7°12°14°14°9°5°1°-5°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-3°C-12°C
Luty-2°C-12°C
Marzec2°C-7°C
Kwiecień8°C-2°C
Maj12°C1°C
Czerwiec17°C6°C
Lipiec19°C8°C
Sierpień19°C8°C
Wrzesień14°C4°C
Październik9°C0°C
Listopad4°C-3°C
Grudzień-1°C-9°C
Sprawdź aktualną prognozę: Luson - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczne opady są bardzo duże, a ich suma sięga 2029 mm. Szczyt opadów przypada w czerwcu, kiedy miesięczna suma dochodzi do 283 mm. Najmniej opadów występuje natomiast w styczniu, średnio jest to 70 mm.

Uzupełnieniem przebiegu opadów jest szansa na ich wystąpienie. W lipcu jest ona najwyższa i wynosi 63%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 21%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń70 mm21%
Luty83 mm25%
Marzec98 mm27%
Kwiecień143 mm38%
Maj239 mm58%
Czerwiec283 mm62%
Lipiec260 mm63%
Sierpień269 mm57%
Wrzesień201 mm46%
Październik166 mm35%
Listopad133 mm30%
Grudzień84 mm24%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Na śnieg przypada 27% rocznych opadów. Większą część stanowi deszcz, który odpowiada za 73%.

Największy udział śniegu w opadach przypada od listopada do marca. W tym czasie wynosi od 49% do 97%, najwięcej w lutym. Poza tym okresem najwięcej śniegu występuje w kwietniu, a także w październiku. Jego udział wynosi wtedy od 30% do 37%. W maju i wrześniu śnieg nadal występuje, ale stanowi odpowiednio 16% i 11% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 27%Deszcz: 73%
Sty95%
Lut97%
Mar79%
Kwi37%
Maj16%
Cze4%
Lip1%
Sie3%
Wrz11%
Paź30%
Lis49%
Gru86%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 40%, co przekłada się na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w maju, a także w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi od 34% do 35%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 46% do 47%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 46% do 47%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i listopadod 34% do 35%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność40%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Długość dnia w ciągu roku zmienia się znacznie. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 33 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 52 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 19 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:18 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 07:58 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:25 (11 grudnia), a najpóźniejszy o 21:11 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 33 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 52 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:18
Najpóźniejszy1 stycznia07:58
Zachód słońca
Najwcześniejszy11 grudnia16:25
Najpóźniejszy26 czerwca21:11

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 9 do 12 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w październiku oraz od grudnia do maja i sięga 12 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do września i w listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 9 km/h.

Przy alpejskim ukształtowaniu terenu wiatr jest zmienny i lokalnie nasila się w dolinach oraz przełęczach. W chłodniejszej części roku układy niżowe częściej przynoszą silniejszy wiatr.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniepaździernik, od grudnia do majaokoło 12 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do września, listopadokoło 9 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr11 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest bardzo wysoka i wynosi średnio 96%.

Najwyższą wilgotność notuje się w styczniu i lutym, a także w październiku i listopadzie, gdy osiąga do 100%. Najniższe wartości przypadają natomiast w kwietniu oraz od czerwca do sierpnia i wynoszą do 92%.

Różnice między miesiącami są niewielkie, a roczne wahania wynoszą tylko 9 punktów procentowych.

Przy wilgotności bliskiej 100% powietrze jest niemal nasycone parą wodną. W chłodniejszych okresach taka wilgotność może wiązać się z częstszymi mgłami.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćstyczeń i luty, październik i listopaddo 100%
Najniższa wilgotnośćkwiecień, od czerwca do sierpniado 92%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo wysoka wilgotność96%
Włochy

Luson - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Luson - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Luson pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.