Feldthurns (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: VelturnoRegion autonomiczny: Trydent-Górna AdygaWspółrzędne: 46°40'6"N, 11°36'0"EWysokość: 839 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 19°C w dzień i 8°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma to około 259 mm, natomiast zachmurzenie jest umiarkowane, na poziomie 53%.

Uwaga: na wysokości około 839 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia. W sierpniu największym ograniczeniem są opady, które mogą wymusić zmiany w planie zwiedzania.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do lipca: bardzo duże opady (od 229 do 271 mm).
  • Od grudnia do marca: wyraźny chłód (w dzień od -3 do 3°C, w nocy od -12 do -7°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno -3°C / -12°C
Umiarkowane 63 mm
Częściowo pogodnie 42%
Luty
Bardzo zimno -2°C / -11°C
Umiarkowane 79 mm
Częściowo pogodnie 40%
Marzec
Zimno 3°C / -7°C
Umiarkowane 94 mm
Częściowo pogodnie 42%
Kwiecień
Chłodno 9°C / -2°C
Obfite 139 mm
Częściowo pogodnie 40%
Maj
Lekko chłodno 12°C / 2°C
Bardzo obfite 229 mm
Częściowo pogodnie 37%
Czerwiec
Umiark. ciepło 17°C / 6°C
Bardzo obfite 271 mm
Częściowo pogodnie 41%
Lipiec
Umiark. ciepło 20°C / 8°C
Bardzo obfite 246 mm
Częściowo pogodnie 49%
Sierpień
Umiark. ciepło 19°C / 8°C
Bardzo obfite 259 mm
Częściowo pogodnie 47%
Wrzesień
Lekko chłodno 15°C / 4°C
Obfite 194 mm
Częściowo pogodnie 42%
Październik
Chłodno 10°C / 0°C
Obfite 162 mm
Częściowo pogodnie 41%
Listopad
Zimno 4°C / -3°C
Obfite 133 mm
Częściowo pogodnie 34%
Grudzień
Bardzo zimno -1°C / -9°C
Umiarkowane 80 mm
Częściowo pogodnie 45%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od -3°C do 20°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu, gdy średnio jest około 20°C w dzień i 8°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około -3°C w dzień i -12°C w nocy.

To chłodny kierunek, bez długiego okresu wysokich temperatur. Od marca do maja średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 8°C
  • Temperatura w dzień: 20°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -12°C
  • Temperatura w dzień: -3°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 4°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 9°C oraz -1°C.

-8°-7°-2°4°7°12°14°14°10°5°1°-5°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-3°C-12°C
Luty-2°C-11°C
Marzec3°C-7°C
Kwiecień9°C-2°C
Maj12°C2°C
Czerwiec17°C6°C
Lipiec20°C8°C
Sierpień19°C8°C
Wrzesień15°C4°C
Październik10°C0°C
Listopad4°C-3°C
Grudzień-1°C-9°C
Sprawdź aktualną prognozę: Feldthurns - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

W skali roku opady są duże, a ich suma sięga 1949 mm. Najwyższe opady przypadają w czerwcu i dochodzą do 271 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 63 mm.

Dopełnieniem obrazu opadów jest prawdopodobieństwo ich występowania w poszczególnych miesiącach. W lipcu szansa na opady jest największa i wynosi 62%, a w styczniu spada do rocznego minimum na poziomie 19%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń63 mm19%
Luty79 mm24%
Marzec94 mm26%
Kwiecień139 mm38%
Maj229 mm57%
Czerwiec271 mm60%
Lipiec246 mm62%
Sierpień259 mm56%
Wrzesień194 mm45%
Październik162 mm34%
Listopad133 mm31%
Grudzień80 mm23%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg stanowi 26% rocznej sumy opadów, choć większa część przypada na deszcz i wynosi 74%.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od listopada do marca, gdy na śnieg przypada od 47% do 97% opadów, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu występuje w kwietniu, a także w październiku. Stanowi wtedy od 28% do 35% miesięcznych opadów. W maju jego udział spada do 14% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 26%Deszcz: 74%
Sty94%
Lut97%
Mar77%
Kwi35%
Maj14%
Cze4%
Lip1%
Sie2%
Wrz10%
Paź28%
Lis47%
Gru85%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 42%, co przekłada się na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 34%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 47% do 49%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 47% do 49%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad34%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność42%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 33 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 51 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 18 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:19 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 07:58 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:26 (11 grudnia), a najpóźniejszy o 21:11 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 33 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 51 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:19
Najpóźniejszy1 stycznia07:58
Zachód słońca
Najwcześniejszy11 grudnia16:26
Najpóźniejszy26 czerwca21:11

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 9 do 12 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od grudnia do maja i sięga 12 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 9 km/h.

W rejonach alpejskich okresowo może pojawiać się efekt fenowy: wiatr jest wtedy bardziej suchy i porywisty. W chłodniejszej części roku układy niżowe częściej przynoszą silniejszy wiatr.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod grudnia do majaokoło 12 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do listopadaokoło 9 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr10 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest bardzo wysoka, a jej średnia wartość wynosi 95%.

Najbardziej wilgotno jest w lutym, a także w październiku i listopadzie (do 100%), natomiast najniższe wartości występują w lipcu (89%).

Zakres rocznych zmian wynosi 11 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Przy wilgotności bliskiej 100% powietrze jest niemal nasycone parą wodną. W chłodniejszych okresach taka wilgotność może wiązać się z częstszymi mgłami.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćluty, październik i listopaddo 100%
Najniższa wilgotnośćlipiec89%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo wysoka wilgotność95%
Włochy

Feldthurns - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Feldthurns - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Feldthurns pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.