Fai della Paganella (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Trydent-Górna AdygaWspółrzędne: 46°10'32"N, 11°4'7"EWysokość: 991 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 22°C w dzień i 11°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma to około 196 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 47%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w czerwcu albo we wrześniu, ale jest wtedy chłodniej.

Uwaga: na wysokości około 991 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia. W lipcu opady mogą przeszkadzać w dłuższym zwiedzaniu.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: niskie temperatury (w dzień do 0°C, w nocy od -9 do -7°C).
  • Od kwietnia do czerwca, we wrześniu, a także w listopadzie: częste opady (prawdopodobieństwo od 36 do 52%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno 0°C / -9°C
Umiarkowane 65 mm
Częściowo pogodnie 47%
Luty
Zimno 1°C / -8°C
Umiarkowane 97 mm
Częściowo pogodnie 43%
Marzec
Chłodno 6°C / -3°C
Obfite 102 mm
Częściowo pogodnie 45%
Kwiecień
Lekko chłodno 11°C / 1°C
Obfite 152 mm
Częściowo pogodnie 43%
Maj
Lekko chłodno 14°C / 4°C
Bardzo obfite 217 mm
Częściowo pogodnie 40%
Czerwiec
Umiark. ciepło 19°C / 9°C
Bardzo obfite 210 mm
Częściowo pogodnie 45%
Lipiec
Ciepło 22°C / 11°C
Obfite 191 mm
Przeważnie pogodnie 55%
Sierpień
Ciepło 22°C / 11°C
Obfite 196 mm
Przeważnie pogodnie 53%
Wrzesień
Umiark. ciepło 17°C / 7°C
Obfite 163 mm
Częściowo pogodnie 48%
Październik
Lekko chłodno 12°C / 3°C
Obfite 180 mm
Częściowo pogodnie 44%
Listopad
Chłodno 6°C / -1°C
Obfite 194 mm
Częściowo pogodnie 37%
Grudzień
Zimno 1°C / -7°C
Obfite 102 mm
Częściowo pogodnie 50%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 0°C do 22°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 22°C w dzień i 11°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 0°C w dzień i -9°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od lutego do czerwca średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 11°C
  • Temperatura w dzień: 22°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -9°C
  • Temperatura w dzień: 0°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 6°C. Średnia wartość maksymalna to 11°C, a minimalna 2°C.

-5°-4°2°6°9°14°17°17°12°8°3°-3°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń0°C-9°C
Luty1°C-8°C
Marzec6°C-3°C
Kwiecień11°C1°C
Maj14°C4°C
Czerwiec19°C9°C
Lipiec22°C11°C
Sierpień22°C11°C
Wrzesień17°C7°C
Październik12°C3°C
Listopad6°C-1°C
Grudzień1°C-7°C
Sprawdź aktualną prognozę: Fai della Paganella - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

W skali roku opady są duże, a ich suma sięga 1869 mm. Najwyższe opady przypadają w maju i dochodzą do 217 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 65 mm.

Uzupełnieniem przebiegu opadów jest szansa na ich wystąpienie. W maju jest ona najwyższa i wynosi 52%, a w styczniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 17%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń65 mm17%
Luty97 mm26%
Marzec102 mm26%
Kwiecień152 mm38%
Maj217 mm52%
Czerwiec210 mm50%
Lipiec191 mm46%
Sierpień196 mm44%
Wrzesień163 mm39%
Październik180 mm33%
Listopad194 mm36%
Grudzień102 mm20%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg stanowi 19% rocznej sumy opadów, choć większa część przypada na deszcz i wynosi 81%.

Śniegu można spodziewać się przede wszystkim od grudnia do marca. W tym czasie jego udział wynosi od 51% do 75%, najwięcej w lutym. W kwietniu oraz od października do listopada śnieg pojawia się jeszcze, ale stanowi 18%, 12% i 25% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 19%Deszcz: 81%
Sty71%
Lut75%
Mar51%
Kwi18%
Maj6%
Cze1%
Lip0%
Sie1%
Wrz4%
Paź12%
Lis25%
Gru60%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 46% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 37%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 53% do 55%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 53% do 55%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad37%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność46%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 37 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 47 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 10 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:24 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 07:58 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:30 (10 grudnia), a najpóźniejszy o 21:12 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 37 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 47 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:24
Najpóźniejszy1 stycznia07:58
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:30
Najpóźniejszy26 czerwca21:12

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 9 do 11 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w styczniu i sięga 11 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 9 km/h.

W górach efekt fenowy może lokalnie wzmacniać wiatr i szybko zmieniać warunki.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniestyczeńokoło 11 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do listopadaokoło 9 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr10 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 85%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie, gdy osiąga 95%. Najniższe wartości przypadają natomiast w lipcu i sierpniu i wynoszą do 80%.

Zakres rocznych zmian wynosi 16 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

W chłodniejszych okresach taka wilgotność może wiązać się z częstszymi mgłami.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad95%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpieńdo 80%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność85%
Włochy

Fai della Paganella - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Fai della Paganella - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Fai della Paganella pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.