Cassina Valsassina (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: LombardiaWspółrzędne: 45°55'51"N, 9°28'59"EWysokość: 854 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w lipcu i sierpniu. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 23°C w dzień i 15°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma to około 156 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 42%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd we wrześniu, ale jest wtedy chłodniej.

Uwaga: przy wysokości około 854 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, a odczuwalna temperatura potrafi być niższa.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: AkceptowalnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: NajlepszySierpień: NajlepszyWrzesień: DobryPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od kwietnia do czerwca, a także w październiku i listopadzie: częste opady (prawdopodobieństwo od 35 do 47%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 3°C / -5°C
Umiarkowane 72 mm
Częściowo pogodnie 49%
Luty
Zimno 4°C / -4°C
Obfite 105 mm
Częściowo pogodnie 45%
Marzec
Chłodno 9°C / 0°C
Obfite 109 mm
Częściowo pogodnie 47%
Kwiecień
Lekko chłodno 13°C / 4°C
Obfite 165 mm
Częściowo pogodnie 45%
Maj
Umiark. ciepło 17°C / 8°C
Obfite 199 mm
Częściowo pogodnie 43%
Czerwiec
Ciepło 21°C / 13°C
Obfite 177 mm
Częściowo pogodnie 49%
Lipiec
Ciepło 23°C / 15°C
Obfite 156 mm
Przeważnie pogodnie 61%
Sierpień
Ciepło 23°C / 14°C
Obfite 153 mm
Przeważnie pogodnie 58%
Wrzesień
Umiark. ciepło 19°C / 11°C
Obfite 143 mm
Przeważnie pogodnie 53%
Październik
Lekko chłodno 14°C / 6°C
Obfite 180 mm
Częściowo pogodnie 46%
Listopad
Chłodno 9°C / 2°C
Bardzo obfite 202 mm
Częściowo pogodnie 39%
Grudzień
Zimno 4°C / -3°C
Obfite 114 mm
Przeważnie pogodnie 51%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 3°C do 23°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 23°C w dzień i 14°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 3°C w dzień i -5°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od lutego do czerwca średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 14 - 15°C
  • Temperatura w dzień: 23°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -5°C
  • Temperatura w dzień: 3°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 9°C. Średnia wartość maksymalna to 13°C, a minimalna 5°C.

-1°0°5°9°13°17°19°19°15°10°6°1°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń3°C-5°C
Luty4°C-4°C
Marzec9°C0°C
Kwiecień13°C4°C
Maj17°C8°C
Czerwiec21°C13°C
Lipiec23°C15°C
Sierpień23°C14°C
Wrzesień19°C11°C
Październik14°C6°C
Listopad9°C2°C
Grudzień4°C-3°C
Sprawdź aktualną prognozę: Cassina Valsassina - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest duża i kształtuje się na poziomie 1775 mm. Najwyższe opady przypadają w listopadzie i dochodzą do 202 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w styczniu, kiedy wynoszą 72 mm.

Dopełnieniem obrazu opadów jest prawdopodobieństwo ich występowania w poszczególnych miesiącach. W maju i czerwcu szansa na opady jest największa i wynosi 47%, a w styczniu spada do rocznego minimum na poziomie 19%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń72 mm19%
Luty105 mm28%
Marzec109 mm29%
Kwiecień165 mm38%
Maj199 mm47%
Czerwiec177 mm47%
Lipiec156 mm35%
Sierpień153 mm35%
Wrzesień143 mm35%
Październik180 mm35%
Listopad202 mm36%
Grudzień114 mm24%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg ma tylko niewielki udział w rocznej sumie opadów, który wynosi 12%. Największa część przypada na deszcz i sięga 88%.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od grudnia do lutego, gdy na śnieg przypada od 46% do 53% opadów, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu występuje w marcu. Stanowi wtedy 28% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 12%Deszcz: 88%
Sty46%
Lut53%
Mar28%
Kwi9%
Maj1%
Cze0%
Lip0%
Sie0%
Wrz0%
Paź2%
Lis9%
Gru49%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 49%, co przekłada się na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 39%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu, gdy ten udział wynosi 61%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec61%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad39%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność49%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 39 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 45 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 6 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:31 (15 czerwca), a najpóźniej o 08:04 (1 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 16:37 (10 grudnia), natomiast najpóźniej o 21:17 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 39 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 45 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:31
Najpóźniejszy1 stycznia08:04
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:37
Najpóźniejszy26 czerwca21:17

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 9 do 11 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od grudnia do maja i sięga 11 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od lipca do września, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 9 km/h.

Przy alpejskim ukształtowaniu terenu wiatr jest zmienny i lokalnie nasila się w dolinach oraz przełęczach.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod grudnia do majaokoło 11 km/h
Najmniej wietrznieod lipca do wrześniaokoło 9 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr10 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 74%.

Najwyższą wilgotność notuje się w październiku i listopadzie, gdy osiąga 81%. Najniższe wartości przypadają natomiast w lipcu i sierpniu, a także w grudniu i styczniu i wynoszą do 71%.

Zakres rocznych zmian wynosi 11 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćpaździernik i listopad81%
Najniższa wilgotnośćlipiec i sierpień, grudzień i styczeńdo 71%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność74%
Włochy

Cassina Valsassina - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Cassina Valsassina - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Cassina Valsassina pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.