Brennero (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region autonomiczny: Trydent-Górna AdygaWspółrzędne: 46°59'40"N, 11°30'3"EWysokość: 1367 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najlepszy termin na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Nie oznacza to jednak pełnego komfortu, ponieważ pogoda nadal może utrudniać plan dnia. W tym czasie jest umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 18°C w dzień i 7°C w nocy. Miesięczna suma opadów to około 301 mm, natomiast zachmurzenie jest umiarkowane, na poziomie 57%.

To wysokogórska lokalizacja, w której nawet latem trzeba liczyć się z chłodem, opadami i szybką zmianą pogody.

Uwaga: przy wysokości około 1367 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, a odczuwalna temperatura potrafi być niższa. W lipcu to deszcz najczęściej utrudnia realizację planu dnia.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • W maju i czerwcu: bardzo deszczowo (od 261 do 314 mm).
  • Od grudnia do marca: wyraźny chłód (w dzień od -4 do 1°C, w nocy od -13 do -8°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno -4°C / -13°C
Umiarkowane 84 mm
Częściowo pogodnie 36%
Luty
Bardzo zimno -3°C / -13°C
Umiarkowane 82 mm
Częściowo pogodnie 36%
Marzec
Zimno 1°C / -8°C
Obfite 101 mm
Częściowo pogodnie 39%
Kwiecień
Chłodno 7°C / -3°C
Obfite 148 mm
Częściowo pogodnie 38%
Maj
Lekko chłodno 11°C / 0°C
Bardzo obfite 261 mm
Częściowo pogodnie 33%
Czerwiec
Umiark. ciepło 16°C / 5°C
Ekstremalne 314 mm
Częściowo pogodnie 37%
Lipiec
Umiark. ciepło 18°C / 7°C
Bardzo obfite 292 mm
Częściowo pogodnie 44%
Sierpień
Umiark. ciepło 18°C / 7°C
Ekstremalne 301 mm
Częściowo pogodnie 43%
Wrzesień
Lekko chłodno 13°C / 3°C
Bardzo obfite 204 mm
Częściowo pogodnie 38%
Październik
Chłodno 8°C / -1°C
Obfite 157 mm
Częściowo pogodnie 39%
Listopad
Zimno 3°C / -5°C
Obfite 107 mm
Częściowo pogodnie 33%
Grudzień
Bardzo zimno -2°C / -11°C
Umiarkowane 84 mm
Częściowo pogodnie 39%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od -4°C do 18°C. Najwyższe temperatury przypadają w lipcu i sierpniu, kiedy jest około 18°C w dzień i 7°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około -4°C w dzień i -13°C w nocy.

To chłodny kierunek, bez długiego okresu wysokich temperatur. Od marca do maja średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 7°C
  • Temperatura w dzień: 18°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -13°C
  • Temperatura w dzień: -4°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 2°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 7°C oraz -3°C.

-9°-8°-4°2°6°11°13°13°8°4°-1°-7°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-4°C-13°C
Luty-3°C-13°C
Marzec1°C-8°C
Kwiecień7°C-3°C
Maj11°C0°C
Czerwiec16°C5°C
Lipiec18°C7°C
Sierpień18°C7°C
Wrzesień13°C3°C
Październik8°C-1°C
Listopad3°C-5°C
Grudzień-2°C-11°C
Sprawdź aktualną prognozę: Brennero - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Brennero charakteryzuje się dużą ilością opadów przez cały rok, także w najsuchszych miesiącach.

Roczne opady są bardzo duże, a ich suma sięga 2135 mm. Najwięcej opadów notuje się w czerwcu, kiedy ich miesięczna suma sięga 314 mm. Najmniej opadów obserwuje się natomiast w lutym, średnio 82 mm.

Uzupełnieniem przebiegu opadów jest szansa na ich wystąpienie. W czerwcu jest ona najwyższa i wynosi 67%, a w styczniu i lutym obniża się do rocznego minimum na poziomie 25%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń84 mm25%
Luty82 mm25%
Marzec101 mm30%
Kwiecień148 mm39%
Maj261 mm60%
Czerwiec314 mm67%
Lipiec292 mm66%
Sierpień301 mm60%
Wrzesień204 mm47%
Październik157 mm35%
Listopad107 mm26%
Grudzień84 mm30%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg stanowi 33% rocznej sumy opadów, choć większa część przypada na deszcz i wynosi 67%.

Największy udział śniegu w opadach przypada od października do kwietnia. W tym czasie wynosi od 44% do 98%, najwięcej w lutym. W maju i wrześniu śnieg nadal występuje, ale stanowi odpowiednio 25% i 19% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 33%Deszcz: 67%
Sty97%
Lut98%
Mar91%
Kwi52%
Maj25%
Cze7%
Lip1%
Sie4%
Wrz19%
Paź44%
Lis71%
Gru95%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 38% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w maju, a także w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 33%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 43% do 44%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 43% do 44%
Najmniej bezchmurnego niebamaj i listopad33%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność38%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 31 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 54 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 23 minuty.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:18 (16 czerwca), a najpóźniej o 08:00 (1 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 16:25 (10 grudnia), a najpóźniej o 21:13 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 31 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 54 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy16 czerwca05:18
Najpóźniejszy1 stycznia08:00
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:25
Najpóźniejszy26 czerwca21:13

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 9 do 13 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od listopada do maja i sięga 13 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do września, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 9 km/h.

W rejonach alpejskich okresowo może pojawiać się efekt fenowy: wiatr jest wtedy bardziej suchy i porywisty. Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej wiatr może nasilać się w czasie przechodzenia frontów.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod listopada do majaokoło 13 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do wrześniaokoło 9 km/h
Średnia roczna prędkośćbardzo słaby wiatr11 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest bardzo wysoka, a jej średnia wartość wynosi 99%.

Najbardziej wilgotno jest w maju oraz od września do marca (do 100%), natomiast najniższe wartości występują w kwietniu, a także w lipcu i sierpniu (do 96%).

Różnice między miesiącami są niewielkie, a roczne wahania wynoszą tylko 5 punktów procentowych.

Przy wilgotności bliskiej 100% powietrze jest niemal nasycone parą wodną. Przy tak wysokiej wilgotności w chłodniejszych miesiącach łatwiej tworzą się mgły.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćmaj, od września do marcado 100%
Najniższa wilgotnośćkwiecień, lipiec i sierpieńdo 96%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo wysoka wilgotność99%
Włochy

Brennero - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Brennero - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Brennero pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.