Branzi (Włochy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: LombardiaWspółrzędne: 46°0'19"N, 9°45'37"EWysokość: 857 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 21°C w dzień i 13°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma to około 184 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 44%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w czerwcu albo we wrześniu.

Uwaga: przy wysokości około 857 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, a odczuwalna temperatura potrafi być niższa. W lipcu to deszcz najczęściej utrudnia realizację planu dnia.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • W styczniu i lutym: wyraźny chłód (w dzień do 1°C, w nocy do -7°C).
  • Od kwietnia do czerwca, a także od września do listopada: wysokie prawdopodobieństwo opadów (od 37 do 54%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 1°C / -7°C
Umiarkowane 76 mm
Częściowo pogodnie 48%
Luty
Zimno 2°C / -6°C
Obfite 110 mm
Częściowo pogodnie 44%
Marzec
Chłodno 7°C / -2°C
Obfite 119 mm
Częściowo pogodnie 46%
Kwiecień
Lekko chłodno 11°C / 3°C
Obfite 187 mm
Częściowo pogodnie 44%
Maj
Lekko chłodno 14°C / 6°C
Bardzo obfite 225 mm
Częściowo pogodnie 42%
Czerwiec
Umiark. ciepło 19°C / 11°C
Bardzo obfite 213 mm
Częściowo pogodnie 47%
Lipiec
Ciepło 21°C / 13°C
Obfite 184 mm
Przeważnie pogodnie 58%
Sierpień
Ciepło 21°C / 13°C
Obfite 183 mm
Przeważnie pogodnie 56%
Wrzesień
Umiark. ciepło 17°C / 9°C
Obfite 166 mm
Częściowo pogodnie 50%
Październik
Lekko chłodno 12°C / 4°C
Bardzo obfite 210 mm
Częściowo pogodnie 44%
Listopad
Chłodno 7°C / 1°C
Bardzo obfite 220 mm
Częściowo pogodnie 39%
Grudzień
Zimno 3°C / -4°C
Obfite 124 mm
Przeważnie pogodnie 51%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 1°C do 21°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 21°C w dzień i 13°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 1°C w dzień i -7°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od lutego do czerwca średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 13°C
  • Temperatura w dzień: 21°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -7°C
  • Temperatura w dzień: 1°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 7°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 11°C oraz 3°C.

-3°-2°3°7°10°15°17°17°13°8°4°-1°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń1°C-7°C
Luty2°C-6°C
Marzec7°C-2°C
Kwiecień11°C3°C
Maj14°C6°C
Czerwiec19°C11°C
Lipiec21°C13°C
Sierpień21°C13°C
Wrzesień17°C9°C
Październik12°C4°C
Listopad7°C1°C
Grudzień3°C-4°C
Sprawdź aktualną prognozę: Branzi - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Roczna suma opadów jest bardzo duża i dochodzi do 2017 mm. Szczyt opadów przypada w maju, kiedy miesięczna suma dochodzi do 225 mm. Najmniej opadów występuje natomiast w styczniu, średnio jest to 76 mm.

Dopełnieniem obrazu opadów jest prawdopodobieństwo ich występowania w poszczególnych miesiącach. W czerwcu szansa na opady jest największa i wynosi 54%, a w styczniu spada do rocznego minimum na poziomie 19%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń76 mm19%
Luty110 mm28%
Marzec119 mm29%
Kwiecień187 mm42%
Maj225 mm53%
Czerwiec213 mm54%
Lipiec184 mm41%
Sierpień183 mm41%
Wrzesień166 mm40%
Październik210 mm37%
Listopad220 mm37%
Grudzień124 mm24%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg stanowi 17% rocznej sumy opadów, choć większa część przypada na deszcz i wynosi 83%.

Śniegu można spodziewać się przede wszystkim od grudnia do lutego. W tym czasie jego udział wynosi od 61% do 70%, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu przypada w marcu. Jego udział wynosi wtedy 39%. W kwietniu i listopadzie śnieg pojawia się jeszcze, ale stanowi 16% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 17%Deszcz: 83%
Sty61%
Lut70%
Mar39%
Kwi16%
Maj3%
Cze0%
Lip0%
Sie0%
Wrz1%
Paź5%
Lis16%
Gru64%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 47% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 39%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 56% do 58%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 56% do 58%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad39%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność47%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 39 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 45 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 6 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:29 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 08:03 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:36 (10 grudnia), a najpóźniejszy o 21:16 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 39 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 45 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:29
Najpóźniejszy1 stycznia08:03
Zachód słońca
Najwcześniejszy10 grudnia16:36
Najpóźniejszy26 czerwca21:16

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość mieści się między 9 a 10 km/h.

Przy alpejskim ukształtowaniu terenu wiatr jest zmienny i lokalnie nasila się w dolinach oraz przełęczach.

Średnia prędkość wiatru (km/h)

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 79%.

Najbardziej wilgotno jest w październiku i listopadzie (86%), natomiast najniższe wartości występują w grudniu i styczniu (do 74%).

Zakres rocznych zmian wynosi 13 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćpaździernik i listopad86%
Najniższa wilgotnośćgrudzień i styczeńdo 74%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność79%
Włochy

Branzi - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Branzi - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Branzi pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.