Kerma (Sudan) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Stan: PółnocnyWspółrzędne: 19°38'28"N, 30°25'2"EWysokość: 223 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się od grudnia do lutego. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 26°C do 29°C w dzień i od 9°C do 12°C w nocy. Miesięczna suma opadów to w tym okresie 0 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 19% do 25%.

Inną możliwością jest wyjazd w listopadzie, ale jest wtedy cieplej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: NajlepszyMarzec: AkceptowalnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: DobryGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do października: upały (w dzień od 38 do 43°C, w nocy od 22 do 29°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Jazda na rowerze
Najlepiej styczeń

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 43°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 26°C / 9°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Luty
Gorąco 29°C / 12°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Marzec
Bardzo gorąco 33°C / 16°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Upał 37°C / 19°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Maj
Upał 41°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Czerwiec
Upał 43°C / 27°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Lipiec
Upał 42°C / 28°C
Znikome 3.2 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Sierpień
Upał 43°C / 29°C
Znikome 2.4 mm
Przeważnie pogodnie 53%
Wrzesień
Upał 41°C / 26°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 64%
Październik
Upał 38°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 84%
Listopad
Bardzo gorąco 31°C / 16°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 86%
Grudzień
Gorąco 27°C / 11°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 26°C do 43°C. Najwyższe temperatury przypadają w czerwcu, a także w sierpniu, kiedy jest około 43°C w dzień i 27°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 26°C w dzień i 9°C w nocy.

To ciepły klimat przez cały rok, z krótkim okresem bardzo wysokich temperatur. W styczniu, a także w kwietniu i maju średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Czerwiec, a także sierpień
  • Temperatura w nocy: 27 - 29°C
  • Temperatura w dzień: 43°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 9°C
  • Temperatura w dzień: 26°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 28°C. Średnia wartość maksymalna to 36°C, a minimalna 20°C.

18°21°25°28°33°35°35°36°34°30°24°19°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń26°C9°C
Luty29°C12°C
Marzec33°C16°C
Kwiecień37°C19°C
Maj41°C24°C
Czerwiec43°C27°C
Lipiec42°C28°C
Sierpień43°C29°C
Wrzesień41°C26°C
Październik38°C22°C
Listopad31°C16°C
Grudzień27°C11°C
Sprawdź aktualną prognozę: Kerma - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Kerma charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 6 mm. Najwięcej pada w lipcu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast od września do czerwca, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów w tak suchym klimacie różnice między miesiącami są niemal niezauważalne, a sam deszcz pozostaje zjawiskiem epizodycznym.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.0 mm0%
Luty0.0 mm0%
Marzec0.0 mm0%
Kwiecień0.0 mm0%
Maj0.0 mm0%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec3.2 mm1%
Sierpień2.4 mm1%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.0 mm0%
Listopad0.0 mm0%
Grudzień0.0 mm0%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 75% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w sierpniu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 53%. Z kolei najmniej jest ich w październiku i listopadzie, gdy ten udział wynosi od 84% do 86%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebapaździernik i listopadod 84% do 86%
Najmniej bezchmurnego niebasierpień53%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność75%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Przez większą część roku dzień ma podobną długość. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 57 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 19 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 22 minuty.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:19 (5 czerwca), a najpóźniejszy o 06:35 (17 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 17:18 (25 listopada), a najpóźniejszy o 18:41 (5 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 57 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 19 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy5 czerwca05:19
Najpóźniejszy17 stycznia06:35
Zachód słońca
Najwcześniejszy25 listopada17:18
Najpóźniejszy5 lipca18:41

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 24 do 29 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od marca do maja, a także od września do października i sięga 29 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od lipca do sierpnia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 24 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod marca do maja, wrzesień i październikokoło 29 km/h
Najmniej wietrznielipiec i sierpieńokoło 24 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr27 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest bardzo niska, a jej średnia wartość wynosi 20%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu, gdy osiąga 34%. Najniższe wartości przypadają natomiast od kwietnia do czerwca i wynoszą 13%.

Zakres rocznych zmian wynosi 21 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień34%
Najniższa wilgotnośćod kwietnia do czerwca13%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność20%
Sudan

Kerma - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Kerma - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Kerma pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.